Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

90 lat temu urodził się Sylwester Chęciński, twórca komedii "Sami swoi". źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Ch%C4%99ci%C5%84ski
90 lat temu urodził się Sylwester Chęciński, twórca komedii "Sami swoi". źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Ch%C4%99ci%C5%84ski
90 lat temu, 21 maja 1930 roku, urodził się Sylwester Chęciński, scenarzysta i reżyser filmowy, twórca kultowej trylogii, na którą złożyły się komedie: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć".
Jest także autorem głośnych filmów "Wielki Szu", "Rozmowy kontrolowane" oraz serialu "Droga".

Sylwester Chęciński reżyserował spektakle Teatru Telewizji, między innymi "Racja głodowa" i "Żelazna konstrukcja", nakręcił dramat obyczajowy "Agnieszka 46" oraz telewizyjny film fabularny "Przybyli ułani" z cyklu "Święta polskie",

Nazywany "malarzem polskich charakterów", reżyser tworzy na ekranie ciekawe postaci, z krwi i kości, obdarzone różnorodnymi cechami. To powoduje, że nie pozostają obojętne widzowi. W rozmowie w 2014 roku Sylwester Chęciński podkreślił, że z wielu gatunków, najbliższy jest mu film psychologiczny.

- Mogę przejść od dramatu do komedii, ale wydaje mi się, że ważniejsza jest w tego typu sprawach psychologia; to wszystko, co w środku, to, czego nie mówimy wprost, a wynika z sytuacji, zachowania, ze słowa niedopowiedzianego - mówił.

Reżyser osiągnął mistrzostwo w przedstawieniu losów zwaśnionych rodów Kargula i Pawlaka, którzy po wojnie przenoszą się z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane. Trylogia Chęcińskiego stała się klasyczną pozycją w polskiej kinematografii, została obsypana wieloma nagrodami, aktorzy zaś grający głównych bohaterów - Władysław Hańcza i Wacław Kowalski stworzyli ponadczasowe kreacje.

- Hańcza nie miał tego dialektu, nie miał tych przyrządów. Miał swój wzrost, ruchy, dynamikę wewnętrzną... Ale Wacław Kowalski miał przewagę jak zaczął mówić dialektem, pięknie z zaśpiewem, sama prawda z tego płynęła, z wdziękiem, z muzyką... A Hańcza dukał, bo usiłował mu dorównać, ale nie był w tym za mocny - wspominał reżyser.

Sylwester Chęciński pracował jako asystent reżysera przy filmie "Spotkania" i jako II reżyser obrazów "Zimowy zmierzch", "Lotna" oraz "Powrót". Współpracował ze Stanisławem Lenartowiczem, Andrzejem Wajdą i Jerzym Passendorferem.

Jego debiutem reżyserskim był film "Historia żółtej ciżemki", nagrodzony Srebrnym Medalem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji w 1962 roku.

Za całokształt twórczości, w 2014 roku Sylwester Chęciński otrzymał Nagrodę Specjalną "Platynowe Lwy" na Festiwalu Filmowym w Gdyni, a w 2017-tym - Polską Nagrodę Filmową "Orzeł" za osiągnięcia życia.

Reżyser został też uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
- Mogę przejść od dramatu do komedii, ale wydaje mi się, że ważniejsza jest w tego typu sprawach psychologia; to wszystko, co w środku, to, czego nie mówimy wprost, a wynika z sytuacji, zachowania, ze słowa niedopowiedzianego - mówił.
Trylogia Chęcińskiego stała się klasyczną pozycją w polskiej kinematografii, została obsypana wieloma nagrodami, aktorzy zaś grający głównych bohaterów - Władysław Hańcza i Wacław Kowalski stworzyli ponadczasowe kreacje.

Zobacz także

2020-12-29, godz. 11:54 "Lem 2021. Widziałem przyszłość" 'Lem 2021. Widziałem przyszłość' - to hasło przyszłego roku, ogłoszonego rokiem Stanisława Lema. » więcej 2020-12-25, godz. 18:56 Teatr Współczesny uruchomił platformę VOD Kiedy widz nie może przyjść do teatru - teatr przychodzi do widza. Od dziś każdy ma szansę obejrzeć spektakle Teatru Współczesnego w Szczecinie, nie ruszając się z kanapy. » więcej 2020-12-25, godz. 08:00 "Beethoven non plus ultra". Radio Szczecin zaprasza [WIDEO] Zapraszamy do wysłuchania retransmisji wyjątkowego koncertu, który odbył się w Studio Koncertowym S1 im. Jana Szyrockiego Radia Szczecin 28 października w ramach XVII Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej pod tytułem 'Beethoven non… » więcej 2020-12-24, godz. 15:12 Sekret sukcesu kultowego filmu Święta nie mogłyby się odbyć bez choinki, karpia i prezentów, ale również bez... filmu 'Kevin sam w domu'. To kultowy, 30-letni już film, który rok w rok gromadzi przed ekranami miliony widzów. » więcej 2020-12-24, godz. 06:50 Świąteczny koncert młodych szczecinian [ZDJĘCIA] 'Cicha noc', 'Lulajże Jezuniu', 'W żłobie leży' i wiele znanych kolęd oraz pastorałek złożyło się na świąteczne przedstawienie zorganizowane przez Pomorskie Towarzystwo Oświatowo-Kulturalne. » więcej 2020-12-19, godz. 19:30 Goleniowskie Spotkania Teatralne przeniosły się do internetu XXI Goleniowskie Spotkania Teatralne BRAMAT 2020 w tym roku przebiegają pod hasłem 'Cyfrowe Spotkania Teatralne', bowiem wszystkie wydarzenia przeniesiono do sieci. » więcej 2020-12-18, godz. 09:41 Zespół namówił założycielkę Chóru Akademii Morskiej do nagrania utworu z serialu "Wiedźmin" [WIDEO] Powstał 'Wiedźmin' na chór i instrumenty, czyli utwór inspirowany czołówką serialu na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego. Jesteśmy bardzo dumni z naszej nowej produkcji - mówiła w 'Rozmowie pod Krawatem' założycielka i kierownik… » więcej 2020-12-17, godz. 21:32 "Grosza daj Wiedźminowi" chóralnie w Akademii Morskiej [ZDJĘCIA] Chór Akademii Morskiej w Szczecinie wciąż zaskakuje. W ubiegłym roku, co chwilę informowali nas o swoich zwycięstwach na kolejnych festiwalach i nowych projektach. W tym roku postanowili zaśpiewać, w aranżacji na chór i instrumenty… » więcej 2020-12-17, godz. 12:30 Wirtualny wernisaż wystawy "1970. Zło/Przypadek" W czwartek na szczecińskim placu Solidarności zostanie udostępniona wystawa poświęcona wydarzeniom grudniowym 1970 roku. Ekspozycja nosi tytuł '1970. Zło/Przypadek'. » więcej 2020-12-15, godz. 14:20 Niech głos się rozchodzi poprzez wirtualny chór Dom Kultury Krzemień zaprasza do stworzenia wirtualnego chóru. » więcej
125126127128129130131