Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Rodzina, bliscy, przyjaciele oraz artyści pożegnają w środę w Krakowie Ewę Demarczyk. Była wybitną piosenkarką, aktorką i pianistką, wykonawczynią poezji śpiewanej, gwiazdą Piwnicy pod Baranami. Zmarła 14 sierpnia, w wieku 79 lat.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 14 na Cmentarzu Rakowickim. Ewa Demarczyk zostanie pochowana w Alei Zasłużonych, obok Piotra Skrzyneckiego i Marka Grechuty.

Nazywana "Czarnym Aniołem Piosenki", była gwiazdą krakowskiej Piwnicy pod Baranami i jedną z największych osobowości polskiej estrady. Zasłynęła z interpretacji wierszy wybitnych poetów: Leśmiana, Tuwima, Baczyńskiego, Goethego i Mandelsztama. Wykonywane przez nią utwory, jak: "Czarne anioły", "Karuzela z madonnami", "Grande Valse Brillante", "Tomaszów", czy "Groszki i róże" od lat fascynują publiczność w kraju i za granicą.

Koncertowała na scenach całego świata, w Europie, obu Amerykach, Australii i Japonii. Występowała w paryskiej Olimpii, nowojorskiej Carnegie Hall, Chicago Theatre, londyńskim Variety Arts Center. W 1965 roku śpiewała w Genewie na koncercie z okazji 20-lecia Organizacji Narodów Zjednoczonych. W dorobku artystycznym miała nagrania telewizyjne i fonograficzne, w tym dla Polskiego Radia i rozgłośni zagranicznych.

W jednym z wywiadów radiowych Ewa Demarczyk podkreśliła, że wykonuje swoje utwory po polsku, również za granicą, ponieważ "najlepiej może wypowiedzieć się w języku, w którym myśli, a przede wszystkim - czuje".

Artystka zdobyła wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, między innymi w Opolu i Sopocie, a także na Światowym Festiwalu Teatralnym w Arezzo, w Varadero na Kubie, Festiwalu Muzyki i Teatru w Helsinkach i na Festiwal Mondial du Theatre w Nancy.

Ostatni koncert dała 8 listopada 1999 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Po 2000 roku piosenkarka wycofała się z życia publicznego.

Ewa Demarczyk została wyróżniona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2010 roku otrzymała Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych. Rok później była laureatką Nagrody Specjalnej Programu 1 Telewizji Polskiej dla wybitnej postaci polskiej kultury. W 2012-tym za całokształt twórczości uhonorowana Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2015 roku ukazała się książka "Czarny anioł" pióra Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Oboładze. O Ewie Demarczyk opowiadali współpracujący z nią w przeszłości kompozytorzy - Zygmunt Konieczny i Andrzej Zarycki oraz przyjaciele z Piwnicy pod Baranami. W 2017 roku artystka została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Wspominając piosenkarkę, kompozytor Zygmunt Konieczny, autor muzyki do utworów wykonywanych przez Ewę Demarczyk, powiedział, że była ona osobą pełną pasji, zarówno na scenie, jak i w życiu.

Kompozytor Jan Kanty-Pawluśkiewicz podkreślił, że polska kultura straciła w osobie Ewy Demarczyk wielką artystkę, która swoim kunsztem łączyła muzykę poważną i rozrywkową.

Zobacz także

2020-02-19, godz. 08:02 Jubileusz Czarnego Kota Rudego Premierą "Przechowalni pod dziurawym parasolem" rozpoczęły się XXIII Urodziny Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. » więcej 2020-02-18, godz. 17:52 Projekty rzeźb z przestrzeni publicznej miasta w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] 18 prac z kolekcji rodziny Lewińskich trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej 2020-02-16, godz. 15:38 "Był mistrzem telewizji". Jerzy Gruza zdaniem Wiktora Zborowskiego Kochał aktorów i traktował ich jak partnerów - tak Jerzego Gruzę, w audycji "Trochę Kultury", wspominał Wiktor Zborowski. » więcej 2020-02-15, godz. 20:19 Dźwiękowe obiekty w Trafostacji Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA] Koncerty, dyskusje i spotkania - wszystko to na sobotnim wernisażu Zorki Wollny „Środowisko. Retrospektywa na przyszłość” w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. » więcej 2020-02-15, godz. 12:00 Premiera w Operze na Zamku Historia inspirowana słynnym dramatem Szekspira "Romeo i Julia" z muzyką Charles'a Gounoda miała swoja premierę w piątek na deskach Opery na Zamku. » więcej 2020-02-11, godz. 18:26 "Romeo i Julia" na Walentynki w Operze na Zamku Premiera "Romea i Julii" w Operze na Zamku już w najbliższy piątek. To znana historia dwojga kochanków wprost ze słynnego dramatu Szekspira. » więcej 2020-02-09, godz. 16:47 Opóźniony samolot z Londynu, winna "Ciara" W Goleniowie samolot miał wylądować o godz. 17. Wystartował o godz. 16.30 - opóźnienie spowodował silny wiatr. » więcej 2020-02-09, godz. 10:38 Oskarowa noc w Radiu Szczecin To najważniejsza noc dla wszystkich kinomanów. Radio Szczecin galę rozdania Oskarów będzie komentować na żywo. » więcej 2020-02-08, godz. 20:01 "Dzięki nominacji do Oscara wiele osób obejrzy nasz film" Odtwórca głównej roli w filmie "Boże ciało", Bartosz Bielenia, mówi, że dzięki nominacji do Oscara obraz Jana Komasy zdobędzie wielu nowych widzów. » więcej 2020-02-08, godz. 16:04 Trwa 9. Przegląd Filmów o Górach O!GÓRY Trwa 9. Szczeciński Przegląd Filmów o Górach O!GÓRY im. Tadeusza Piotrowskiego. Od piątku pokazy i spotkania festiwalowe odbywają się w Auli Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przy ulicy 26 … » więcej
180181182183184185186