Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Rodzina, bliscy, przyjaciele oraz artyści pożegnają w środę w Krakowie Ewę Demarczyk. Była wybitną piosenkarką, aktorką i pianistką, wykonawczynią poezji śpiewanej, gwiazdą Piwnicy pod Baranami. Zmarła 14 sierpnia, w wieku 79 lat.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 14 na Cmentarzu Rakowickim. Ewa Demarczyk zostanie pochowana w Alei Zasłużonych, obok Piotra Skrzyneckiego i Marka Grechuty.

Nazywana "Czarnym Aniołem Piosenki", była gwiazdą krakowskiej Piwnicy pod Baranami i jedną z największych osobowości polskiej estrady. Zasłynęła z interpretacji wierszy wybitnych poetów: Leśmiana, Tuwima, Baczyńskiego, Goethego i Mandelsztama. Wykonywane przez nią utwory, jak: "Czarne anioły", "Karuzela z madonnami", "Grande Valse Brillante", "Tomaszów", czy "Groszki i róże" od lat fascynują publiczność w kraju i za granicą.

Koncertowała na scenach całego świata, w Europie, obu Amerykach, Australii i Japonii. Występowała w paryskiej Olimpii, nowojorskiej Carnegie Hall, Chicago Theatre, londyńskim Variety Arts Center. W 1965 roku śpiewała w Genewie na koncercie z okazji 20-lecia Organizacji Narodów Zjednoczonych. W dorobku artystycznym miała nagrania telewizyjne i fonograficzne, w tym dla Polskiego Radia i rozgłośni zagranicznych.

W jednym z wywiadów radiowych Ewa Demarczyk podkreśliła, że wykonuje swoje utwory po polsku, również za granicą, ponieważ "najlepiej może wypowiedzieć się w języku, w którym myśli, a przede wszystkim - czuje".

Artystka zdobyła wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, między innymi w Opolu i Sopocie, a także na Światowym Festiwalu Teatralnym w Arezzo, w Varadero na Kubie, Festiwalu Muzyki i Teatru w Helsinkach i na Festiwal Mondial du Theatre w Nancy.

Ostatni koncert dała 8 listopada 1999 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Po 2000 roku piosenkarka wycofała się z życia publicznego.

Ewa Demarczyk została wyróżniona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2010 roku otrzymała Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych. Rok później była laureatką Nagrody Specjalnej Programu 1 Telewizji Polskiej dla wybitnej postaci polskiej kultury. W 2012-tym za całokształt twórczości uhonorowana Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2015 roku ukazała się książka "Czarny anioł" pióra Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Oboładze. O Ewie Demarczyk opowiadali współpracujący z nią w przeszłości kompozytorzy - Zygmunt Konieczny i Andrzej Zarycki oraz przyjaciele z Piwnicy pod Baranami. W 2017 roku artystka została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Wspominając piosenkarkę, kompozytor Zygmunt Konieczny, autor muzyki do utworów wykonywanych przez Ewę Demarczyk, powiedział, że była ona osobą pełną pasji, zarówno na scenie, jak i w życiu.

Kompozytor Jan Kanty-Pawluśkiewicz podkreślił, że polska kultura straciła w osobie Ewy Demarczyk wielką artystkę, która swoim kunsztem łączyła muzykę poważną i rozrywkową.

Zobacz także

2019-11-30, godz. 21:31 Znamy kolejnych laureatów 13. SZPAK-a W ramach 13. Festiwalu Komedii SZPAK, odbył się Poligon Kabaretowy. W szranki stanęli: kabaret Czesuaf, kabaret Chyba, kabaret Zachodni i kabaret Czołówka Piekła. Laureatów wskazały trzy osoby, wybrane spośród publiczności. » więcej 2019-11-30, godz. 11:26 Kabaretowo w Starej Rzeźni. Pierwsi laureaci SZPAK-a Znamy pierwszych laureatów w konkursie stand-up, który zainaugurował kolejną edycję Festiwalu Komedii SZPAK. » więcej 2019-11-29, godz. 07:33 Nadlatuje SZPAK! 13. edycja święta komedii w Szczecinie Największe święto komedii w regionie rusza w Szczecinie. Abelard Giza, poligon kabaretowy, stand-up i improwizacja - to wszystko podczas 13. edycji SZPAK-a. » więcej 2019-11-28, godz. 08:50 Czy "Jarmark am Boden" wróci do Kamienia Pomorskiego? Fundatora obrazu szuka Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Chodzi o obraz Hansa Hartiga przedstawiający port rybacki w Kamieniu Pomorskim. Płótno pochodzi z początku XX wieku. Jak powiedział dyr. MKZH, Grzegorz Kurka dzieło nosi tytuł… » więcej 2019-11-27, godz. 23:54 Chicken Legs zagrał w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół wystąpił na naszej scenie w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2019-11-26, godz. 21:56 Przywracanie pamięci o dawnych żydowskich mieszkańcach Pomorza Premiera filmu "Przywracanie pamięci - cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim" autorstwa Pawła i Michała Kulików odbyła się we wtorek w Kinie Zamek Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2019-11-26, godz. 19:35 Młode dziady w starych skórach... [WIDEO, ZDJĘCIA] W ramach cyklu [3x1]. » więcej 2019-11-24, godz. 09:15 Gala z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i USA W Nowym Jorku odbyła się wielka gala z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Stanów Zjednoczonych. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i Przyjaciele". » więcej 2019-11-24, godz. 08:42 Finał Eurowizji Junior w Gliwicach W niedzielę w Arenie Gliwice finał Eurowizji Junior 2019. Konkurs jest po raz pierwszy organizowany w Polsce. » więcej 2019-11-24, godz. 08:34 Wręczono nagrody 31. Festiwalu Filmów Polskich w Ameryce W Chicago ogłoszono zwycięskie obrazy 31. Festiwalu Filmów Polskich w Ameryce. To największy pokaz polskiego kina nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie. » więcej
189190191192193194195