Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Adam Socik
Fot. Adam Socik
Około 70 artystów, w tym czworo solistów, dwa chóry i orkiestra symfoniczna, wykonało monumentalne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta w Kościele pw. Świętej Rodziny w Szczecinie. Dzieło zabrzmiało w 229. rocznicę śmierci austriackiego kompozytora żyjącego w XVIII wieku.
Koncert prowadził zza pulpitu dyrygenckiego, bez partytury wybitny muzyk, Krzysztof Meisinger.

- Przy muzyce Mozarta się wychowywałem, a Requiem zawsze było w czołówce utworów, które bardzo chętnie słuchałem, dlatego teraz, kiedy jest czas niełatwy, jestem pod sporym wrażeniem, że udało się do Szczecina zaprosić najlepszych solistów - powiedział Meisinger.

Partie solowe dzieła brawurowo wykonali światowej sławy soliści: Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Tomasz Krzysica (tenor), Bartłomiej Misiuda (baryton) oraz Iwona Sobotka (sopran).

- Partia sopranowa jest partią wiodącą, we wszystkich ensemblach nawet, no i ten tekst religijny, więc ten utwór jest pełny, bo posiada po prostu wszystko. Chciałabym tutaj podkreślić, że to jest niesamowity dar uczestniczyć w takim wydarzeniu, szczególnie w tym momencie i dla publiczności, która też była bardzo wzruszona - dodała Sobotka.

Wykonawcami doskonałego koncertu był także Chór Akademii Morskiej w Szczecinie i „Pomerania Singers” oraz Meisinger Music Festival Orchestra pod dyrekcją Krzysztofa Meisingera.

Wydarzenie gorąco oklaskiwane przez publiczność zorganizowano w pełnym reżimie sanitarnym dzięki Funduszowi Wsparcia Kultury ze środków Przeciwdziałania Covid-19 i Miastu Szczecin.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2019-05-22, godz. 18:45 Ivo Pogorelić gwiazdą tegorocznego Meisinger Music Festival [ZDJĘCIA] Chorwacki pianista Ivo Pogorelić jest gwiazdą tegorocznego Meisinger Music Festival. » więcej 2019-05-22, godz. 17:12 Poznaliśmy zwycięzcę Lekturiady Hanna Dziewulska z Zespołu Szkół Publicznych z Golczewa zwyciężyła w Lekturiadzie, czyli konkursie recytatorskim organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie. » więcej 2019-05-18, godz. 12:35 Nadchodzi Europejska Noc Muzeów Kilkadziesiąt tysięcy osób co roku bierze udział w Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie. Ta już w sobotę po raz 14. » więcej 2019-05-18, godz. 09:23 Islandzkie brzmienia na 16. Szczecińskim Festiwalu Muzyki Dawnej Piękno islandzkiej muzyki sprzed kilku wieków doceniła publiczność 16. Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. » więcej 2019-05-17, godz. 20:46 Szczecinianin najlepszym skrzypkiem w międzynarodowym konkursie Daniel Piotr Rozmus, 16-letni uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego zajął pierwsze miejsce na XIV Międzynarodowym Konkursie "Musica Insieme" we Włoszech. » więcej 2019-05-17, godz. 11:37 Bitner z nominacją do Nagrody Literackiej GDYNIA Dariusz Bitner ze Szczecina za powieść "Fikcja" otrzymał nominację do prestiżowej Nagrody Literackiej GDYNIA. Wyróżnienie przyznawane jest w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza oraz przekład na język polski. » więcej 2019-05-15, godz. 16:28 Festiwal filmowy w Cannes "rozkręca się" na dobre Film otwarcia: "Martwi nie umierają” Jima Jarmuscha został dobrze przyjęty przez publiczność i krytyków. » więcej 2019-05-15, godz. 11:26 Wrócili w nocy z Chin i rano pojechali na Ukrainę Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie ledwie wrócił w nocy z międzynarodowego festiwalu w Chinach, a już o 6 rano wsiadali do autokaru, który zawiezie ich do Odessy. » więcej 2019-05-14, godz. 05:50 Dla kogo Złota Palma? Rozpoczyna się festiwal w Cannes Rozpoczyna się 72. festiwal filmowy w Cannes. Impreza potrwa do 25 maja. » więcej 2019-05-13, godz. 19:22 Europejska Noc Muzeów. Czym zaskoczą organizatorzy? [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt tysięcy osób co roku bierze udział w Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie. W najbliższą sobotę odbędzie się już po raz 14. » więcej
224225226227228229230