Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Z okazji 50. rocznicy Grudnia '70, w Kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach odbył się w niedzielę uroczysty koncert Grünebergowski.
Gośćmi honorowymi wieczoru byli członkowie Stowarzyszenia Grudzień '70 - Styczeń '71. Bohaterów tamtych lat reprezentował m.in. czołowy działacz opozycji antykomunistycznej, Stanisław Wądołowski.

- W tych wydarzeniach siedemdziesiątego roku w stoczni strzelano do nas, stoczniowców, przed budynkiem dyrekcji. Zastrzelono trzech stoczniowców, nie mówiąc o tym, że wielu było rannych - powiedział Wądołowski.

Tragicznymi wspomnieniami dzielił się też z publicznością Waldemar Brygman.

- Miałem zaledwie 15 lat. Myśmy mieli tylko kamienie w ręku, a oni do nas strzelali z karabinów maszynowych. Po prostu strzelali do nas, jak do kaczek, pod bramą Komendy Wojewódzkiej, pod Prokuraturą w Szczecinie. Był mróz i kamienie w ręku, ale warto było, ponieważ mamy wolną Polskę. Wolną, tylko trzeba o nią dbać - posumował Brygman.

Uroczystość uświetniły występy studentów Akademii Sztuki w Szczecinie, którzy wykonali m.in. słynne kompozycje Johanna Sebastiana Bacha, Dietricha Buxtehudego i Alessandra Scarlattiego. Wzruszona publiczność natomiast, oddała hołd Bohaterom Grudnia '70 poprzez skandowanie słowa "dziękujemy".

Koncert współfinansowany przez Gminę Miasto Szczecin, zorganizowali w pełnym reżimie sanitarnym Parafia Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach, Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie oraz PSI Academia. Partnerem wydarzenia było Radio Szczecin.
Relacja Doroty Zamolskiej
Studenci Akademii Sztuki w Szczecinie, koncert w hołdzie Bohaterom Grudnia '70. Fot. Jan Olczak
Studenci Akademii Sztuki w Szczecinie, koncert w hołdzie Bohaterom Grudnia '70. Fot. Jan Olczak
Stanisław Wądołowski – działacz opozycji antykomunistycznej. Fot. Jan Olczak
Stanisław Wądołowski – działacz opozycji antykomunistycznej. Fot. Jan Olczak
Joanna Żelazny (od lewej) i Aneta Witosz – sopranistki, studentki Akademii Sztuki w Szczecinie. Fot. Jan Olczak
Joanna Żelazny (od lewej) i Aneta Witosz – sopranistki, studentki Akademii Sztuki w Szczecinie. Fot. Jan Olczak
Andrzej Oryl – prowadzący koncert. Fot. Jan Olczak
Andrzej Oryl – prowadzący koncert. Fot. Jan Olczak
Ks. Jerzy Senderek – proboszcz parafii pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach. Jan Olczak
Ks. Jerzy Senderek – proboszcz parafii pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach. Jan Olczak

Zobacz także

2019-12-14, godz. 11:15 Polsko-rosyjska premiera w Kanie Polsko-rosyjska premiera w Teatrze Kana w Szczecinie. Najnowszy spektakl to "Sit down tragedy albo szesnaście dotyków śmierci - spektakl obrotowy". W przedstawieniu występują aktorzy Kany i Teatru Akhe z Petersburga. » więcej 2019-12-13, godz. 14:36 Świadectwo nawrócenia przemytnika z Dalekiego Wschodu W piątek w szczecińskim klubie Elefunk odbędzie się promocja książki "Krzyż Ameryki". » więcej 2019-12-13, godz. 09:19 Olek Różanek o nominacji: nawet nie biorę tego pod uwagę To ogromna nobilitacja, ale trudno mówić o niespodziance. Tak Olek Różanek skomentował swoją nominację do nagrody Bursztynowego Pierścienia. » więcej 2019-12-12, godz. 19:30 "Niezwykle intensywna dekada". "Pomerania Film" ma 10 lat Zachodniopomorski Fundusz Filmowy "Pomerania Film" obchodzi 10. urodziny. W ciągu dekady zrealizowano 100 filmów za 4 miliony siedemset pięćdziesiąt tysięcy złotych. » więcej 2019-12-12, godz. 15:05 Miasto skontroluje dotacje dla Stowarzyszenia Brzeg Kultury Będzie kontrola wszystkich dotacji przyznanych Stowarzyszeniu Brzeg Kultury - zapowiada Dariusz Sadowski ze szczecińskiego magistratu. » więcej 2019-12-12, godz. 07:53 "Transformacje" Zaborowskiego w Galerii Poziom 4. Sensualne malarstwo Michała Zaborowskiego od środy można oglądać w Galerii Poziom 4. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2019-12-11, godz. 15:34 W 1989 roku "aktywność ludzi nagle wybuchła" Jak wyglądał przełom roku 1989 na Pomorzu Zachodnim. W środę na ten temat odbędzie się dyskusja w Centrum Dialogu Przełomy. » więcej 2019-12-11, godz. 08:27 IPN uruchamia portal internetowy Przystanekhistoria.pl [WIDEO] Instytut Pamięci Narodowej uruchomi nowy portal internetowy Przystanekhistoria.pl. Portal będzie prezentował m.in. cały dorobek naukowy Instytutu, a także najciekawsze materiały zgromadzone w Archiwum IPN. » więcej 2019-12-11, godz. 07:02 W Muzeum Powstania Warszawskiego można oglądać prace malarskie K. K. Baczyńskiego W Muzeum Powstania Warszawskiego można oglądać prace malarskie poety Powstania - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Pretekstem do zorganizowania mini wystawy jest nabycie przez Muzeum akwareli Baczyńskiego "Martwa natura z owocami". » więcej 2019-12-10, godz. 20:10 Olga Tokarczuk w szczecińskiej Pleciudze. Czytanie noblistki [ZDJĘCIA] Olga Tokarczuk w szczecińskiej Pleciudze. Oczywiście nie osobiście - w sali kameralnej Teatru Lalek odbyło się czytanie prozy pisarki. » więcej
189190191192193194195