„The Penderecki Trio” powołane przez Elżbietę Penderecką dla upamiętnienia pierwszej rocznicy śmierci Maestro usłyszymy w piątek na stronie internetowej słynnego nowojorskiego Lincoln Center.
Zespół tworzą wybitni młodzi instrumentaliści, zwycięzcy międzynarodowych konkursów muzycznych na całym świecie. Trio prawykona m.in. „Chaconne in memorial del Giovani Paolo II” Krzysztofa Pendereckiego.
Wieczór otworzy słynna część „Chaconne” z „Polskiego Requiem” Mistrza w transkrypcji koreańskiego twórcy JaeJoona Ryu na fortepian, skrzypce i wiolonczelę, którą nagrano w złotej sali Filharmonii w Szczecinie z udziałem melomanów – powiedział skrzypek zespołu Mateusz Makuch.
- Trzy instrumenty muszą oddać całą orkiestrę, ponieważ ten utwór był pisany na całą orkiestrę. Także masa dźwiękowa naszych instrumentów powinna stanowić jakieś 33 procent, żeby słuchacz się nie zorientował, że to nie jest orkiestra – dodał Makuch.
To dla nas wielkie wyzwanie – uzupełnił pianista Andrzej Wierciński.
- Musimy być adwokatami tego, co napisał kompozytor i podjąć tę odpowiedzialność, aby zostać wiernymi idei dzieła – stwierdził Wierciński.
W Trio na wiolonczeli gra urodzony w Niemczech o korzeniach peruwiańsko-urugwajskich Claudio Bohórquez.
- „Trio Penderecki”. To jest honor i zaszczyt, że mogę być częścią tego projektu i grać z moimi młodymi kolegami, którzy są wspaniałymi polskimi talentami. Będziemy koncertowali na całym świecie i oczywiście w Polsce – podsumował Bohórquez.
Wydarzenie, na które złożą się również Trio fortepianowe c-moll op. 101 Johannesa Brahmsa oraz Trio fortepianowe nr 4 e-moll op. 90, B. 166, Dumki Antonina Dvořaka, rozpocznie się w piątek o godzinie 20 w serwisach Facebook i YouTube Filharmonii w Szczecinie. Będzie także transmitowany na stronie nowojorskiego Lincoln Center. Wieczór uświetni jubileusz 25-lecia Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
Koncert „The Penderecki Trio”, którego światową premierę usłyszą Państwo w piątek 26.03.2021 r. o godzinie 20 m.in. na internetowej stronie prestiżowego Lincoln Center, zarejestrowany został 12 marca 2021 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wieczór był niezwykły, przejmujący, niezapomniany... Kolejny, który przypieczętował piękno muzyki Krzysztofa Pendereckiego w doskonały sposób przechodzącej próbę czasu. Był także wzruszający, wszak przeszyty świadomością, że kompozytor zmarł 29 marca 2020 roku.
„The Penderecki Trio” otworzyło muzyczną ucztę „Chaconną” stanowiącą nierozerwalne ogniwo monumentalnego „Polskiego Requiem” Mistrza, dedykowaną papieżowi Janowi Pawłowi II w roku Jego śmierci, 2005. Dzieło napisane na orkiestrę smyczkową doczekało się niezliczonej liczby wykonań w różnorodnych transkrypcjach. W Szczecinie zabrzmiało w wizji koreańskiego twórcy JaeJoona Ryu, którą w iście mistrzowskim stylu zinterpretowało Trio tworzone przez młodych Artystów, pianistę Andrzeja Wiercińskiego, skrzypka Mateusza Makucha i wiolonczelistę Claudio Bohórqueza. Instrumentaliści przedstawili także Trio fortepianowe c-moll op. 101 Johannesa Brahmsa oraz Trio fortepianowe nr 4 e-moll op. 90, B. 166, Dumki Antonina Dvořaka. Dobór repertuaru bezsprzecznie łączył się z fascynacją Mistrza Pendereckiego XIX-wiecznymi kompozytorami z Czech i Niemiec. Muzycy świadomi wymiaru takiego postrzegania ich twórczości przez Maestro, wiernie zagrali nuty, nie tylko zapisane, ale również nieutrwalone w partyturach. Tym samym zbudowali własną wizję utworów, co podkreśliło ich wrażliwość i dojrzałość interpretacyjną popartą techniką gry. Wieczór zamknęli wykonaną na bis „Chaconną”, nawiązującą zarówno do barokowej formy polifonicznych wariacji, jak i do ich odmiany klasyczno-romantycznej, przekształcając tematy, które zgodnie z intencją największego kompozytora naszych czasów, łączyli w grupy tworzące symetryczną formę ABA.
Pomysł Pani Elżbiety Pendereckiej utworzenia „The Penderecki Trio” w składzie tych Artystów, podkreślił wagę twórczości Krzysztofa Pendereckiego, a Trio stało się godnym interpretatorem spuścizny Maestro.
Non omnis moriar.
Zobacz także
2023-04-14, godz. 12:40
Wystawa Arkadiusza Gacparskiego w 10. rocznicę śmierci artysty
Teatr i plastyka były w jego twórczości nierozłączne. Zafascynowany kabaretem współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. W Szczecinie współtworzył m.in. festiwal "Dymny żongler dwusturęki" i słynne "Dymnalia" poświęcone…
» więcej
2023-04-12, godz. 15:10
Zbrodnia katyńska na specjalnej ekspozycji w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Nową ekspozycję poświęconą zbrodni katyńskiej opracowało Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wystawa jest już dostępna dla zwiedzających.
» więcej
2023-04-07, godz. 12:00
Dziś mija 20. rocznica śmierci profesora Jana Szyrockiego. Wspomnienie o chórmistrzu
Do Szczecina przyjechał w 1951 roku. Tu założył Chóry: Chłopięcy „Słowiki”, słynny Akademicki Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcy Zespół Wokalny „Berżeretki”. Rozsławił nasze miasto na całym…
» więcej
2023-04-06, godz. 15:10
„Non Omnis Moriar”. Modlitwa za Mistrza Jana Szyrockiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Monumentalne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiało w Wielką Środę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Dzieło wypełniło mszę celebrowaną przez księdza Zbigniewa Woźniaka - rektora Arcybiskupiego…
» więcej
2023-04-05, godz. 10:07
„Nie wszystek umrę”. Modlitwa za profesora Szyrockiego
Założyciel Chórów: Chłopięcego „Słowiki”, Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcego Zespołu Wokalnego „Berżeretki”.
» więcej
2023-04-03, godz. 19:00
Możesz zaśpiewać Requiem Mozarta...
W Wielki Piątek 2003 roku Szczecin pożegnał profesora Jana Szyrockiego - mistrza chóralistyki, twórcę m.in. słynnego Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej.
» więcej
2023-04-02, godz. 17:55
Festiwal im. prof. Jana Szyrockiego w pierwszej dziesiątce konkursu MKiDN
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wyniki naboru wniosków programu „Muzyka”. Do konkursu zgłoszono 917 projektów. Decyzją ministra do realizacji wybrano 195 zadań o łącznej wartości 29 357 042 zł.
» więcej
2023-03-26, godz. 11:15
11-letni Krzysztof Ginelli z Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego [ZDJĘCIA]
Etiuda lub kaprys na dowolny problem techniczny kompozytora z epoki, utwór cykliczny: sonatina, sonata, wariacje, lub dwie zróżnicowane części suity - to obowiązkowy program 13. Ogólnopolskiego Wiosennego Konkursu Gitarowego.
» więcej
2023-03-24, godz. 09:47
"Sprawiedliwi" w Książnicy. To warto zobaczyć
Ratowali Żydów w czasach okupacji niemieckiej - w piątek ich historię sprzed 80 lat poznają mieszkańcy Szczecina w spektaklu "Sprawiedliwi".
» więcej
2023-03-24, godz. 07:31
Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie nominowany do "Fryderyka"
Zespół Sylwii Fabiańczyk-Makuch powalczy o statuetkę w kategorii Muzyka Chóralna.
» więcej