Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Piosenkarz zmarł 5 kwietnia - w Poniedziałek Wielkanocny - w wieku 74 lat. źródło: https://www.youtube.com/watch?v=K2SszvtJGqM
Piosenkarz zmarł 5 kwietnia - w Poniedziałek Wielkanocny - w wieku 74 lat. źródło: https://www.youtube.com/watch?v=K2SszvtJGqM
Salwą honorową oddaną nad grobem uczczono legendę polskiej muzyki - Krzysztofa Krawczyka. Artysta spoczął na cmentarzu parafialnym w Grotnikach, gdzie mieszkał. Piosenkarz zmarł w Poniedziałek Wielkanocny - 5 kwietnia, w wieku 74 lat. Artystę żegnali w sobotę między innymi przyjaciele i wierni fani.
Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka miał charakter państwowy. Uroczystości rozpoczęła Msza św. pogrzebowa w archikatedrze łódzkiej, w której wzięli udział przedstawiciele władz miasta, województwa i rządu, w tym wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Przy trumnie artysty czuwała warta honorowa.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią do archikatedry mogło wejść tylko kilkadziesiąt osób, fani Krzysztofa Krawczyka ustawili się więc wokół świątyni. Niektórzy z nich, by uczcić piosenkarza, przejechali setki kilometrów.

Antoni Długosz, biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej w homilii podkreślił, że śmierć Krzysztofa Krawczyka poruszyła całą Polskę. Jak mówił, Polacy docenili to, że artysta "dał całego siebie". Cytował wpisy z internetu, mówiące, że "żaden Sylwester i żadna impreza w gronie przyjaciół nie mogły się odbyć bez "Podróży parostatkiem w piękny rejs" i "skasowania kilku bryk".

Nawiązując do słów piosenek artysty, hierarcha mówił, że Krzysztof Krawczyk "przemierzył cały świat od Las Vegas po Krym", teraz zaś "wyruszył parostatkiem w piękny rejs (...). Najpiękniejszy, bo wieczny". Antoni Długosz dodał, że w niebie Krzysztof Krawczyk dołączył do plejady wielkich polskich artystów . "Niemen, Wodecki, Klenczon, Jantar - razem stworzycie piękny chór" - mówił hierarcha. Zapewnił, że choć będzie nam wszystkim artysty bardzo brakowało, jego muzyki nigdy nie zabraknie w naszych domach.

Kaznodzieja dodał, że Krzysztof Krawczyk był człowiekiem głęboko wierzącym. Podkreślił, że "od momentu swojego powrotu do Kościoła jego wiara była gorąca i żywa, a jego Pismo Święte mogłoby zawstydzić niejednego - w wielu miejscach jest pozakreślane i popisane, bo nie trzymał go na półce, ale czytał i żył słowami Ewangelii". Antoni Długosz dodał, że artysta modlił się przed każdym koncertem i wciąż dawał świadectwo, pomimo licznych przeciwności losu.

Na zakończenie uroczystości pogrzebowych Krzysztofa Krawczyka biskup podkreślił, że takie dni przypominają o nieuchronności śmierci. Zwracając się do żałobników, przypomniał, że "śmierć jest częścią życia". "Choć nasze serca napełnia dziś ludzki smutek, to jako chrześcijanie jesteśmy pewni, że życie naszego przyjaciela Krzysztofa nie skończyło się, tylko zmieniło i zyskało wieczny wymiar (...). Dla ludzi wierzących w Chrystusa śmierć nie jest tragicznym końcem, ani zupełnym unicestwieniem" - mówił Antoni Długosz. Hierarcha, podkreślił, że człowiek, który przez chrzest złączył się z Chrystusem, uczestniczy w Jego śmierci i zmartwychwstaniu.

"Miał głos, dzięki któremu świat nabierał barw i wydawał się lepszy" - napisał w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych "polskiego Elvisa" prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że "trudno jednym tchem wymienić choćby najważniejsze utwory Krzysztofa Krawczyka".

W liście odczytanym przez doradcę prezydenta - Tadeusza Deszkiewicza - Andrzej Duda napisał, że "nigdy nie zapomnimy emocji i wzruszeń, których Krzysztof Krawczyk dostarczał nam swoją muzyką". "Nigdy nie zapomnimy jego silnego, charakterystycznego, tak bardzo polskiego głosu, trochę nostalgicznego, trochę zawadiackiego, przesyconego radością życia, a czasem refleksyjnego i podniosłego; głosu, dzięki któremu świat nabierał barw i wydawał się lepszy" - podkreślił prezydent.

Zwrócił uwagę, że muzyk zawsze podążał z duchem czasu, przekraczał muzyczne gatunki i był otwarty na nowe wyzwania. "Przez lata aktywności dowiódł, ze znakomita warsztatowo i dojrzała artystycznie muzyka popularna ma swoje miejsce w kulturze narodowej" - napisał Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że artysta pozostawił po sobie setki wspaniałych nagrań i wiele miłych wspomnień, a także osobiste świadectwo optymizmu, hartu ducha oraz wiary w sens dobra, które ofiarowujemy innym". Przypomniał, że Krzysztof Krawczyk "mimo wielkiej sławy pozostał sobą, wiernym przyjacielem i kolegą, dobrym życzliwym sąsiadem, wrażliwym serdecznym człowiekiem".

Prezydent zapewnił, że "do spuścizny świętej pamięci Krzysztofa Krawczyka będziemy wracać". Andrzej Duda zwrócił uwagę, że wykonywane przez Krzysztofa Krawczyka utwory wciąż zdobywają serca nowych słuchaczy. Łączyły i łączą całe pokolenia.

Legendarny artysta będzie zapamiętany nie tylko jako świetny piosenkarz, ale również po prostu jako ciepły człowiek - mówił obecny na uroczystości premier Mateusz Morawiecki.

"Już same tytuły wywołują wspomnienia i uśmiech" - mówił minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, wicepremier Piotr Gliński, wspominając artystę. Dodał, że piosenki Krzysztofa Krawczyka "zapisały się na zawsze w historii muzyki rozrywkowej" i osobistych wspomnieniach wielu Polaków. "To chyba największe szczęście i satysfakcja dla twórcy, gdy ludzie uśmiechają się tak jak teraz na sam dźwięk tych tytułów, gdy automatycznie przypominamy sobie melodie tych utworów i chcielibyśmy je tutaj od razu panu Krzysztofowi zanucić" - mówił wicepremier Piotr Gliński.

Były menedżer Krzysztofa Krawczyka, Andrzej Kosmala, który z wokalistą współpracował przez 47 lat jego kariery scenicznej, przekazał słowa pożegnania w imieniu małżonki artysty, Ewy. Prosiła go ona, by powiedział: "Nie, "żegnaj", lecz "do widzenia", bo cóż powiedzieć w takiej chwili? Niech pozostanie milczenie". "Ale po tobie Krzysiu nie pozostanie milczenie, pozostaną cudowne nagrania, wyśpiewane niepowtarzalnym głosem. Pan Bóg dał Ci talent, a Ty tego daru nie zmarnowałeś" - mówił Andrzej Kosmala. Impresario zapowiedział, że przygoda z muzyką polskiego Elvisa się nie kończy, gdyż artysta zostawił po sobie materiał na trzy kolejne płyty. Poinformował, że chodzi między innymi o kolejne aranżacje utworów Leonarda Cohena oraz piosenkę, którą nagrał z synem. Przypomniał, że choć stan zdrowia artysty od roku pogarszał się, w sierpniu zdobył się on na to, żeby dokończyć płytę z piosenkami Johnnego Casha po polsku.

Andrzej Kosmala mówił też, że jest zdziwiony i mile zaskoczony poruszeniem po śmierci piosenkarza. Ocenił, że w ostatnich dniach zainteresowanie Krzysztofem Krawczykiem jest olbrzymie. Dodał, że - w związku z tym - widzi szansę zbudowania legendy artysty.
Impresario wyznał, że będzie mu brakowało rozmów z Krzysztofem Krawczykiem, które często prowadzili całymi wieczorami.

We wspomnieniach przyjaciele i artyści podkreślali, że Krzysztof Krawczyk połączył kilka pokoleń słuchaczy. Akcentowali także, że prywatnie był niezwykle serdecznym człowiekiem. We wspomnieniach często spontanicznie przywoływali teksty jego utworów.

Krzysztof Krawczyk - piosenkarz, kompozytor i gitarzysta - w latach 1963-1973 i 1976 był wokalistą zespołu Trubadurzy, a od 1973 artystą solowym. Ze sceną związany był pół wieku. Nagrał lub współtworzył ponad 100 płyt. Jego utwory regularnie trafiały na pierwsze miejsca list przebojów. Jest autorem takich przebojów jak między innymi: "Parostatkiem w piękny rejs", "Chciałem być", "To co dał nam świat", "Mój przyjacielu", "Trudno tak", "Bo jesteś ty". O jego popularności świadczą liczne trasy koncertowe w Europie i na świecie oraz długa lista otrzymanych nagród i wyróżnień.

Był przyjacielem Polskiego Radia, wielokrotnie występował na koncertach w ramach trasy "Lata z Radiem" Jedynki. W specjalnym kanale internetowym Polskie Radio prezentuje przegląd nagrań artysty.
- Krzysztof Krawczyk wyruszył parostatkiem w piękny rejs. Statkiem na parę w piękny rejs. Najpiękniejszy, bo wieczny. Patrząc z bólem na tę trumnę chciałoby się wykrzyczeć w rozpaczy słowa jego piosenki: "Jak minął dzień, jak minął dzień dzisiejszy"? Czy warto się obejrzeć, zawołać: "żegnaj dniu" - powiedział biskup Długosz.
Relacja Karola Surówki (IAR).

Zobacz także

2021-01-03, godz. 08:51 Premiera płyty „Oblicza” Dawida Głogowskiego [ZDJĘCIA] Na rynku muzycznym ukazał się rarytas płytowy pt. „Oblicza” wszechstronnego trębacza Dawida Głogowskiego. » więcej 2020-12-31, godz. 10:50 Sylwester ze "Szczecin Philharmonic Big Band" Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza organizuje ostatni w tym roku koncert. W złotej sali zabrzmią standardy swingowe w wykonaniu "Szczecin Philharmonic Big Band" i czołowych polskich muzyków jazzowych - Roberta Majewskiego (trąbka)… » więcej 2020-12-30, godz. 17:51 Wacław Kisielewski bohaterem książki [ZDJĘCIA] Wacław Kisielewski - pianista legendarnego duetu fortepianowego „Marek i Wacek”, będzie bohaterem książki Jarosława Śliwińskiego. » więcej 2020-12-29, godz. 12:10 Wystawa "Jan Paweł II - Papież Dialogu" w Berlinie Wystawa "Jan Paweł II - Papież Dialogu" w Berlinie. Przygotowało ją Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie we współpracy z polską ambasadą i Instytutem Polskim w Berlinie. » więcej 2020-12-29, godz. 11:54 "Lem 2021. Widziałem przyszłość" "Lem 2021. Widziałem przyszłość" - to hasło przyszłego roku, ogłoszonego rokiem Stanisława Lema. » więcej 2020-12-25, godz. 18:56 Teatr Współczesny uruchomił platformę VOD Kiedy widz nie może przyjść do teatru - teatr przychodzi do widza. Od dziś każdy ma szansę obejrzeć spektakle Teatru Współczesnego w Szczecinie, nie ruszając się z kanapy. » więcej 2020-12-25, godz. 08:00 "Beethoven non plus ultra". Radio Szczecin zaprasza [WIDEO] Zapraszamy do wysłuchania retransmisji wyjątkowego koncertu, który odbył się w Studio Koncertowym S1 im. Jana Szyrockiego Radia Szczecin 28 października w ramach XVII Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej pod tytułem "Beethoven non… » więcej 2020-12-24, godz. 15:12 Sekret sukcesu kultowego filmu Święta nie mogłyby się odbyć bez choinki, karpia i prezentów, ale również bez... filmu "Kevin sam w domu". To kultowy, 30-letni już film, który rok w rok gromadzi przed ekranami miliony widzów. » więcej 2020-12-24, godz. 06:50 Świąteczny koncert młodych szczecinian [ZDJĘCIA] "Cicha noc", "Lulajże Jezuniu", "W żłobie leży" i wiele znanych kolęd oraz pastorałek złożyło się na świąteczne przedstawienie zorganizowane przez Pomorskie Towarzystwo Oświatowo-Kulturalne. » więcej 2020-12-19, godz. 19:30 Goleniowskie Spotkania Teatralne przeniosły się do internetu XXI Goleniowskie Spotkania Teatralne BRAMAT 2020 w tym roku przebiegają pod hasłem "Cyfrowe Spotkania Teatralne", bowiem wszystkie wydarzenia przeniesiono do sieci. » więcej
141142143144145146147