Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Karol Bunsch w mundurze legionowym w grudniu roku 1915. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Bunsch
Karol Bunsch w mundurze legionowym w grudniu roku 1915. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Bunsch
Szczecinianin napisze biografię jednego z najbardziej popularnych polskich pisarzy XX wieku. Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej opisze historię Karola Bunscha.
Bunsch był autorem m.in. takich powieści jak "Imiennik", "Wawelskie wzgórze",
"Rok tysięczny". Stworzył też trylogię o Aleksandrze Wielkim. Nakłady jego książek osiągnęły w Polsce prawie 5 milionów egzemplarzy.

Karol Bunsch zanim zaczął pisać książki walczył o niepodległość Polski.

- Uciekł z rodzinnego domu, żeby wstąpić do Legionów Józefa Piłsudskiego, walczył w 4. Pułku Piechoty Legionów, następnie w wojnie polsko-bolszewickiej, wojnie polsko-ukraińskiej. Są to epizody bardzo mało znane, właśnie na bazie jego doświadczeń życiowych z okresu I wojny światowej czy też późniejszych konfliktów zbrojnych - mówi autor jego biografii, Przemysław Benken.

W trakcie II Wojny Światowej Karol Bunsch należał do Związku Walki Zbrojnej, a następnie do Armii Krajowej. Pisarz zmarł w 1987 roku.
- Uciekł z rodzinnego domu, żeby wstąpić do Legionów Józefa Piłsudskiego, walczył w 4. Pułku Piechoty Legionów, następnie w wojnie polsko-bolszewickiej, wojnie polsko-ukraińskiej. Są to epizody bardzo mało znane, właśnie na bazie jego doświadczeń życiowych z okresu I wojny światowej czy też późniejszych konfliktów zbrojnych - mówi autor jego biografii, Przemysław Benken.

Dodaj komentarz 3 komentarze

Popularyzacja osób ważnych dla historii i tradycji państwa polskiego, to jedna z niewielu pożytecznych rzeczy, których podejmują się funkcjonariusze IPN. Tak pojmowane pamięci narodowej zasługuje na uznanie. Oczywiście, jeśli w swych publikacjach zachowają stosowny obiektywizm.
Nieskromnie też przypomnę, że już parę miesięcy usiłowałem temat patriotycznej twórczości Karola Bunscha uczynić bardziej znanym, proponując nazwanie maszyny drążącej tunel w Świnoujściu imieniem bohatera jednej z powieści Bunscha.
Nawiązując do "Dzikowego skarbu" zaproponowałem dla maszyny imię "Dzik", jednak moja propozycja nie zyskała uznania. I choć maszyna ryje, jak faktyczny dzik, to nazwana została "Wyspiarka". Szkoda... Widział ktoś kiedyś jakąś wyspiarkę ryjącą w ziemi??? Ja nie
Taka inicjatywa IPNu na pewno przyczyni się do przybliżenia tej wyjątkowej postaci.
Co do nazwy maszyny TBM, wyspiarka to inaczej mieszkanka wyspy, a imię to wymyśliła trójka mieszkańców Świnoujścia. Podsumowując prace komisji konkursowej prezydent tego miasta powiedział, że: "Jesteśmy wyspiarzami, więc i tunel wydrąży nam Wyspiarka" - jednak ten lokalny patriotyzm zrozumieją wyłącznie osoby, które umieją pojąć wyjątkową specyfikę miasta położonego na 44 wyspach.
ale "Wyspiarka"... to tak mało patriotycznie brzmi.
Pierwsze skojarzenie z "Wyspiarka"? Towarzyszka Robinsona Crusoe. I nie chodzi o Piętaszka. O kozę :))
a DZIK to nie dość, że chłop na schwał, to na dodatek Słowianin! I to z tych prasłowiańskich ziem! Kojarzysz? Popiel, myszy, Trygław, Swarożyc i takie tam klimaty... Jakbyś nie kojarzył, to popytaj chłoptasiów wszechpolaków lub innych narodowych odrodzeńców

Zobacz także

2022-08-15, godz. 14:56 Natalia Szroeder, Mrozu i Kwiat Jabłoni w Radiu Szczecin Wracamy do emocji związanych z festiwalem Męskie Granie - wtedy w naszym studiu gościliśmy artystów, których utwory towarzyszą nam też na Szczecińskiej Liście Przebojów. » więcej 2022-08-14, godz. 10:49 Słowiki 60 w muzycznej podroży śladami Grünebergów Przypomnienie dokonań jednego z najbardziej znanych europejskich rodów organmistrzów przełomu XIX i XX wieku z województwa zachodniopomorskiego. Dziś w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach odbędzie się kolejny koncert… » więcej 2022-08-13, godz. 16:50 Finał Music West Fest – VIII Baltic Neopolis Festival Około dwustu znanych artystów z kraju i zagranicy tworzących kwartety, kwintety i składy orkiestrowe wystąpiło między innymi w Kołobrzegu, Międzyzdrojach, Świnoujściu, Policach, Wolinie, Grodnie, Niekłończycah, Dominikowie, Złocieńcu… » więcej 2022-08-13, godz. 15:41 Męskie Granie po raz pierwszy w Szczecinie [ZDJĘCIA] Za nami pierwszy dzień Męskiego Grania w Aeroklubie Szczecińskim. Zagrali Mrozu, Natalia Szroeder, Organek, Natalia Przybysz, Kwiat Jabłoni, czy Dawid Podsiadło. » więcej 2022-08-12, godz. 18:49 Męskie Granie rozpoczęło się w Szczecinie [WIDEO] Dziś to właśnie z Dąbia, gdzie odbywają się koncerty mamy dla was specjalne wydanie Szczecińskiej Listy Przebojów. » więcej 2022-08-12, godz. 18:19 Widowisko multimedialne „Odyssea” w szczecińskim Teatrze Letnim Dominique Corbiau - kontratentor specjalizujący się w muzyce barokowej, Baltic Neopolis Orchestra i Chór Akademii Morskiej w Szczecinie wystąpią dziś w Teatrze Letnim. To będzie polska premiera widowiska multimedialnego pod tytułem… » więcej 2022-08-10, godz. 08:36 Okrucieństwo wojny na plakatach Szymona Szymankiewicza [WIDEO, ZDJĘCIA] "Wojna w Ukrainie" - wystawę plakatów autorstwa Szymona Szymankiewicza można już obejrzeć w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. » więcej 2022-08-09, godz. 18:49 Kumulacja artystów w Filharmonii w Szczecinie Około trzystu instrumentalistów, śpiewaków, tancerzy i performerów wystąpi przed rozpoczęciem sezonu artystycznego 2022/2023 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Będzie między innymi Turniej Muzyków Prawdziwych… » więcej 2022-08-09, godz. 12:08 Kończy się remont klubu Pinokio. Wielkie otwarcie w październiku Jeden z najstarszych klubów studenckich w Szczecinie wraca do gry. Centrum Kultury Studenckiej Pinokio po trzech latach przerwy wraca na mapę imprezową Szczecina. » więcej 2022-08-07, godz. 19:42 Markowy Festiwal dobiega końca Kilkudziesięciu artystów na kilkunastu wydarzeniach m.in. Stanisława Celińska, Natalia Kukulska, Natalia Niemen, Barbara Broda-Malon, Małgorzata Ostrowska, Urszula, Magdalena Wójcik i Piotr Cugowski cieszyli publiczność Świnoujścia… » więcej
90919293949596