Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pileckiego oraz Instytut Adama Mickiewicza. Można ją obejrzeć w siedzibie instytutu przy Bramie Brandenburskiej do 19 września. Fot. VOG Agency, www.vogagency.de
Wystawa została przygotowana przez Instytut Pileckiego oraz Instytut Adama Mickiewicza. Można ją obejrzeć w siedzibie instytutu przy Bramie Brandenburskiej do 19 września. Fot. VOG Agency, www.vogagency.de
Zbiór wyjątkowych fotografii ukazujących pokojowe protesty na Białorusi można obejrzeć w Berlinie. Wystawę pt.: "Niech żyje Białoruś!" przygotował Instytut Pileckiego.
Do zobaczenia są m.in. prace fotografów, którzy dokumentowali przejawy życia społecznego i politycznego na Białorusi w ekstremalnych warunkach i w większości płacąc za to cenę więzienia. Wystawa przedstawia wydarzenia od sierpnia zeszłego roku do aresztowania Andrzeja Poczobuta i Andżeliki Borys.

- O reżimie Łukaszenki mówi się, że jest to ostatni reżim dwudziestowieczny wyrastający z czasów stalinowskich, sowieckich, który istnieje na terenie naszej współczesnej Europy - zaznacza dyrektor Instytutu Pileckiego w Berlinie, Hanna Radziejowska.

- To, co się dzieje - chociaż mamy rok 2021 - jest głęboko zanurzone w doświadczeniu XX wieku. Sami Białorusini, których mieliśmy zaszczyt poznać często mówią, że to, co dzieje się teraz na Białorusi przypomina Kuropaty, czyli zbrodnię sowiecką z 1937 roku na Białorusi. Była to eksterminacje inteligencji białoruskiej - wspomina.

Oprócz fotografii odwiedzający mogą zobaczyć plakaty, rysunki i materiały wideo z wystąpień "Wolnego Chóru". Wystawa zwraca również uwagę na działania białoruskiej diaspory.

- Swoją ciężką pracą diaspora białoruska zmusza świat, by nie odwracał od nich wzroku. Nie wierzę w to, aby dało się budować dobrobyt Europy, jeżeli za naszą wschodnią granicą, w samym sercu Europy dzieją się tak straszne rzeczy. Jeżeli będziemy milczeć i nie będziemy wspierać Białorusinów to wówczas - jak nas uczy historia - to wszystko do nas wróci w jeszcze gorszy sposób - dodaje Radziejowska.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pileckiego oraz Instytut Adama Mickiewicza. Można ją obejrzeć w siedzibie instytutu przy Bramie Brandenburskiej do 19 września.
- O reżimie Łukaszenki mówi się, że jest to ostatni reżim dwudziestowieczny wyrastający z czasów stalinowskich, sowieckich, który istnieje na terenie naszej współczesnej Europy - zaznacza dyrektor Instytutu Pileckiego w Berlinie, Hanna Radziejowska.

Zobacz także

2022-05-14, godz. 10:00 Dąbski Kiermasz Książki po raz pierwszy w Szczecinie Przeczytana już pozycja może zyskać drugie życie. W szczecińskim Klubie Delta przy ulicy Racławickiej 10, rusza w sobotę pierwsza edycja Dąbskiego Kiermaszu Książki. » więcej 2022-05-14, godz. 08:10 Noc Muzeów w Willi Lentza Noc Muzeów w Willi Lentza w Szczecinie. Najmłodsza miejska instytucja kultury swoje drzwi otworzy w sobotę od godziny 20 do północy. » więcej 2022-05-11, godz. 07:26 Nagrody Artystyczne Miasta Szczecina rozdane Największym zwycięzcą został Teatr Kana. Zespół został wyróżniony za istotne osiągnięcie artystyczne w ubiegłym roku. To za nagrodę główną 12. edycji Festiwalu "Teatr Nagi" im. Teresy Pomodoro w Mediolanie. » więcej 2022-05-10, godz. 14:58 Moc atrakcji podczas szczecińskiej Nocy Muzeów Nie spać, zwiedzać... czyli powrót Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie. To okazja, by bezpłatnie podziwiać muzea i galerie. » więcej 2022-05-09, godz. 12:08 Wystartował kolejny Tydzień Bibliotek Tydzień Bibliotek w tym roku obchodzony jest pod hasłem "Świat w jednym miejscu". » więcej 2022-05-08, godz. 09:25 Szczecińska scena cyrkowa ma swój dom [ZDJĘCIA] "Variete - wieczór cyrkowo-kabaretowy" otworzył w sobotni wieczór działalność nowej sceny widowiskowej w Szczecinie. » więcej 2022-05-08, godz. 07:59 Szwajowa Niedziela w Starej Rzeźni Przyjaźń i relacje - to temat tegorocznej Szwajowej Niedzieli w Starej Rzeźni w Szczecinie. » więcej 2022-05-06, godz. 09:12 W Polsce "jest bardzo dużo czytających książki nastolatków" Polacy chętnie czytają - tylko, że dzieciom. Z książkami lubią się również nastolatki. Taką diagnozę polskiego czytelnictwa stawia Małgorzata Narożna - właścicielka szczecińskiej księgarni "Fika". » więcej 2022-04-30, godz. 12:00 Zachodniopomorskie instytucje kultury z dofinansowaniem Szczeciński Teatr Lalek "Pleciuga" oraz Teatr Bałtycki i Filharmonia w Koszalinie otrzymają marszałkowskie wsparcie. » więcej 2022-04-28, godz. 08:52 Gwiazdy saksofonu w złotej sali Filharmonii Owacjami na stojąco i bisem zakończył się w czwartek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie kolejny koncert XIII Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego. Wieczór dedykowano pamięci ofiar wojny w Ukrainie. » więcej
9899100101102103104