Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pileckiego oraz Instytut Adama Mickiewicza. Można ją obejrzeć w siedzibie instytutu przy Bramie Brandenburskiej do 19 września. Fot. VOG Agency, www.vogagency.de
Wystawa została przygotowana przez Instytut Pileckiego oraz Instytut Adama Mickiewicza. Można ją obejrzeć w siedzibie instytutu przy Bramie Brandenburskiej do 19 września. Fot. VOG Agency, www.vogagency.de
Zbiór wyjątkowych fotografii ukazujących pokojowe protesty na Białorusi można obejrzeć w Berlinie. Wystawę pt.: "Niech żyje Białoruś!" przygotował Instytut Pileckiego.
Do zobaczenia są m.in. prace fotografów, którzy dokumentowali przejawy życia społecznego i politycznego na Białorusi w ekstremalnych warunkach i w większości płacąc za to cenę więzienia. Wystawa przedstawia wydarzenia od sierpnia zeszłego roku do aresztowania Andrzeja Poczobuta i Andżeliki Borys.

- O reżimie Łukaszenki mówi się, że jest to ostatni reżim dwudziestowieczny wyrastający z czasów stalinowskich, sowieckich, który istnieje na terenie naszej współczesnej Europy - zaznacza dyrektor Instytutu Pileckiego w Berlinie, Hanna Radziejowska.

- To, co się dzieje - chociaż mamy rok 2021 - jest głęboko zanurzone w doświadczeniu XX wieku. Sami Białorusini, których mieliśmy zaszczyt poznać często mówią, że to, co dzieje się teraz na Białorusi przypomina Kuropaty, czyli zbrodnię sowiecką z 1937 roku na Białorusi. Była to eksterminacje inteligencji białoruskiej - wspomina.

Oprócz fotografii odwiedzający mogą zobaczyć plakaty, rysunki i materiały wideo z wystąpień "Wolnego Chóru". Wystawa zwraca również uwagę na działania białoruskiej diaspory.

- Swoją ciężką pracą diaspora białoruska zmusza świat, by nie odwracał od nich wzroku. Nie wierzę w to, aby dało się budować dobrobyt Europy, jeżeli za naszą wschodnią granicą, w samym sercu Europy dzieją się tak straszne rzeczy. Jeżeli będziemy milczeć i nie będziemy wspierać Białorusinów to wówczas - jak nas uczy historia - to wszystko do nas wróci w jeszcze gorszy sposób - dodaje Radziejowska.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pileckiego oraz Instytut Adama Mickiewicza. Można ją obejrzeć w siedzibie instytutu przy Bramie Brandenburskiej do 19 września.
- O reżimie Łukaszenki mówi się, że jest to ostatni reżim dwudziestowieczny wyrastający z czasów stalinowskich, sowieckich, który istnieje na terenie naszej współczesnej Europy - zaznacza dyrektor Instytutu Pileckiego w Berlinie, Hanna Radziejowska.

Zobacz także

2020-01-22, godz. 20:01 Nie żyje członek grupy Monty Python Nie żyje Terry Jones - członek grupy Monty Python. » więcej 2020-01-21, godz. 10:34 Bardzo ważne rocznice dla Polski. "Przełomy" przygotują coś dla mieszkańców W tym roku będziemy obchodzić okrągłe rocznice bardzo ważnych wydarzeń dla Polski, w których brali też udział mieszkańcy Pomorza Zachodniego. » więcej 2020-01-20, godz. 16:12 Przełomy podsumowały czwarty rok swojej działalności Cztery lata temu rozpoczęło działalność Centrum Dialogu Przełomy. Tę najnowszą w Szczecinie placówkę muzealną w ubiegłym roku odwiedziło 40 tysięcy osób. » więcej 2020-01-20, godz. 06:48 Sto lat temu urodził się Federico Fellini Dokładnie sto lat temu we włoskim Rimini urodził się Federico Fellini. To jeden z najważniejszych reżyserów w historii kina, twórca niezapomnianych i wielokrotnie nagradzanych: "Słodkiego życia", "8 i pół", "La strady" czy "Am… » więcej 2020-01-19, godz. 13:58 Sukces szczecińskich symfoników we Wrocławiu [ZDJĘCIA] Sobotni występ szczecińskich symfoników w prestiżowej sali koncertowej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu spotkał się z gorącym przyjęciem licznie zgromadzonej, wytrawnej publiczności. Były bisy, standing ovation i kwiaty. » więcej 2020-01-18, godz. 17:54 W "Między Wierszami" jubileuszowy koncert Basi Stępniak-Wilk Na godz. 19 w Księgarnia Cafe - Klub "Między Wierszami" zaplanowano jubileuszowy koncert świąteczny na 25-lecie pracy artystycznej Basi Stępniak-Wilk. Śpiewająca autorka i kompozytorka nagrywała m.in. z Grzegorzem Turnauem. » więcej 2020-01-18, godz. 10:59 Czesław Niemen w 13 Muzach [ZDJĘCIA] W piątek minęła 16. rocznica śmierci Czesława Niemena. Pamięć tego wybitnego artysty w Szczecinie uczczono koncertem w Domu Kultury "13 Muz". » więcej 2020-01-18, godz. 09:30 Szczecin satyrycznie, czyli wernisaż Panka w ProMedia [ZDJĘCIA] Rysunki wprost z "Mało szczegółowego przewodnika po Szczecinie" Tomasza Panka od piątku można oglądać w ProMedia przy al. Wojska Polskiego, czyli w jednej z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. » więcej 2020-01-17, godz. 21:06 Paryż zakorkowany pracującymi ekipami filmowymi Ekipy kręcące filmy na ulicach miasta blokują Paryż. Takie informacje na temat roku 2019 przyniosły francuskie media powołując się na organizację Film Paris Region. » więcej 2020-01-17, godz. 16:47 Ruszył konkurs na dofinansowanie imprezy kulturalnej Masz ciekawy pomysł na zorganizowanie lokalnej imprezy kulturalnej, wystawy, spektaklu czy widowiska plenerowego? Możesz się ubiegać o dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. » więcej
185186187188189190191