Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
"Wojenna odyseja Zbigniewa Piaseckiego ps. Czekolada" pod takim tytułem ukazała się książka wywiad z najbardziej znanym w Szczecinie kombatantem, żołnierzem Armii Krajowej.
Autorem publikacji jest Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

- Szkoda, żeby ta historia uległa zapomnieniu - tak o opowieściach Zbigniewa Piaseckiego mówi autor książki. - Walczył w Śródmieściu, również w okolicach Sejmu. Brał udział w zdobyciu budynku tzw. YMCA, czyli budynku Zrzeszenia Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej. Pod Sejmem został lekko ranny odłamkiem pocisku moździerzowego. To była rana, którą odniósł podczas powstania.

Zbigniew Piasecki bardzo dużo swojego czasu poświęca na spotkania, na których opowiada
o historii II Wojny Światowej i swoich doświadczeniach.

- Bardzo plastycznie opowiada o wydarzeniach związanych z II Wojną Światową, o swoich przygodach w tym okresie, zwłaszcza w Powstaniu Warszawskim. Pełni rolę osoby, która pomaga zwłaszcza młodzieży lepiej zrozumieć klimat tamtych czasów. Pan Zbigniew bardzo chętnie i często uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą szkolną, z żołnierzami Wojska Polskiego. Daje świadectwo tych wydarzeń, które przeżył - mówi Przemysław Benken.

Zbigniew Piasecki ps. "Czekolada" urodził się na Wołyniu w 1927 roku. Po wojnie zamieszkał w Szczecinie, gdzie żyje do dziś.
Autorem publikacji jest Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
Zbigniew Piasecki bardzo dużo swojego czasu poświęca na spotkania, na których opowiada o historii II Wojny Światowej i swoich doświadczeniach.

Zobacz także

2021-09-16, godz. 20:26 W Filharmonii rusza 4. edycja Festiwalu Music.Design.Form Koncerty, wystawy, warsztaty i dyskusje na temat obecności minimalizmu w architekturze, ekologii, ekonomii, w sztukach wizualnych, designie i muzyce - to tylko niektóre atrakcje 4. edycji Festiwalu Music.Design.Form. » więcej 2021-09-15, godz. 08:28 Na liście najstraszniejsze filmy. Szukają ochotników W Stanach Zjednoczonych poszukiwane są osoby, które obejrzą najstraszniejsze filmy w historii kinematografii. Na liście znalazło się 13 horrorów. » więcej 2021-09-14, godz. 18:34 Muzyczna odsłona Pekao Szczecin Open Turniej Pekao Szczecin Open to nie tylko sportowe zmagania tenisistów. Po ostatnim meczu rozpoczyna się muzyczna uczta dla melomanów. » więcej 2021-09-14, godz. 11:10 Premiera płyty w Filharmonii. To prawdziwy rarytas [ZDJĘCIA] Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wydała kolejną płytę. Na krążku znalazły się utwory Carla Loewego, Stanisława Moniuszki i Mieczysława Weinberga. Zróżnicowane kompozycje brawurowo wykonali wybitni instrumentaliści… » więcej 2021-09-13, godz. 11:01 Grand Prix dla "Wielkich ust" Grand Prix Kontrapunktu - wielką nagrodę publiczności widzowie przyznali belgijskiemu spektaklowi 'Wielkie usta'. » więcej 2021-09-11, godz. 18:09 Wyjątkowe spotkanie z muzyką i historią w Trzcińsku-Zdroju 'Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku 2021' zawita do Trzcińska-Zdroju. » więcej 2021-09-11, godz. 14:04 Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie Wyjątkowe spotkanie z zapomnianymi brzmieniami. Na dziedzińcu Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej w Szczecinie rozpoczyna się w sobotę czwarta edycja Dni Muzyki Żydowskiej. » więcej 2021-09-10, godz. 17:57 Rozpoczął się I Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium” Otwarcie wystawy prezentującej sylwetkę kompozytora Marka Jasińskiego zainaugurowało w piątek w Stargardzie I Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium”. » więcej 2021-09-09, godz. 19:29 Chór ZUT-u z nagrodą na festiwalu w Indonezji [WIDEO] Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zdobył kolejna prestiżową nagrodę. » więcej 2021-09-09, godz. 17:54 Kolejny dzień Kontrapunktu [ZDJĘCIA] W czwartek na Kontrapunkcie kolejne trzy spektakle. » więcej
99100101102103104105