Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
"Wojenna odyseja Zbigniewa Piaseckiego ps. Czekolada" pod takim tytułem ukazała się książka wywiad z najbardziej znanym w Szczecinie kombatantem, żołnierzem Armii Krajowej.
Autorem publikacji jest Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

- Szkoda, żeby ta historia uległa zapomnieniu - tak o opowieściach Zbigniewa Piaseckiego mówi autor książki. - Walczył w Śródmieściu, również w okolicach Sejmu. Brał udział w zdobyciu budynku tzw. YMCA, czyli budynku Zrzeszenia Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej. Pod Sejmem został lekko ranny odłamkiem pocisku moździerzowego. To była rana, którą odniósł podczas powstania.

Zbigniew Piasecki bardzo dużo swojego czasu poświęca na spotkania, na których opowiada
o historii II Wojny Światowej i swoich doświadczeniach.

- Bardzo plastycznie opowiada o wydarzeniach związanych z II Wojną Światową, o swoich przygodach w tym okresie, zwłaszcza w Powstaniu Warszawskim. Pełni rolę osoby, która pomaga zwłaszcza młodzieży lepiej zrozumieć klimat tamtych czasów. Pan Zbigniew bardzo chętnie i często uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą szkolną, z żołnierzami Wojska Polskiego. Daje świadectwo tych wydarzeń, które przeżył - mówi Przemysław Benken.

Zbigniew Piasecki ps. "Czekolada" urodził się na Wołyniu w 1927 roku. Po wojnie zamieszkał w Szczecinie, gdzie żyje do dziś.
Autorem publikacji jest Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
Zbigniew Piasecki bardzo dużo swojego czasu poświęca na spotkania, na których opowiada o historii II Wojny Światowej i swoich doświadczeniach.

Zobacz także

2020-09-03, godz. 12:17 Beethoven, Chopin i Schumann w złotej sali Filharmonii [ZDJĘCIA] Po długiej przerwie wywołanej pandemią Covid-19, Filharmonia w Szczecinie zorganizowała pierwszy koncert z udziałem publiczności. » więcej 2020-09-02, godz. 21:31 [3x1]=75! Po raz wtóry! Pod taką nazwą odbędzie się drugi już koncert prezentujący szczecińską muzykę. » więcej 2020-09-02, godz. 18:00 Muzeum Narodowe z pierwszą od miesięcy nową wystawą [ZDJĘCIA] "Piękność twą widzę. Sztuka litewska pierwszej połowy XX wieku" - to pierwsza od kilku miesięcy wystawa otwarta dla widowni w Muzeum Narodowym w Szczecinie. » więcej 2020-09-02, godz. 16:55 Filharmonia w Szczecinie otwarta dla publiczności Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza w środę po długiej przerwie na pierwszy koncert z udziałem publiczności. » więcej 2020-09-02, godz. 09:32 Inauguracja Festiwalu Filmowego w Wenecji W środę w Wenecji rozpocznie się 77. Festiwal Filmowy. Imprezę zainauguruje koncert w hołdzie zmarłemu w tym roku Ennio Morricone, jednemu z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej. » więcej 2020-08-31, godz. 14:10 Mozart zamknął 4. "Meisinger Music Festival" Symfonia „Jowiszowa” i Koncert fletowy D-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, złożyły się na program niedzielnego koncertu wieńczącego 4. „Meisinger Music Festival”. » więcej 2020-08-30, godz. 11:56 Schubert klasycznie i współcześnie na „Meisinger Music Festival” „Łabędzi śpiew” i „Ave Maria” Franza Schuberta to tylko niektóre popularne pieśni do tekstów poetów romantycznych, które złożyły się na program sobotniego koncertu 4. „Meisinger Music Festival”. » więcej 2020-08-29, godz. 18:02 Schubert na "Meisinger Music Festival" [ZDJĘCIA] Ósma Symfonia "Niedokończona" h-moll i popularne pieśni austriackiego kompozytora Franza Schuberta, wypełnią sobotni koncert 4. "Meisinger Music Festival". » więcej 2020-08-29, godz. 11:34 Teatr Kana zaprasza na zakończenie lata na Aleję Kwiatową Instalacją wizualno-dźwiękową zakończy się w sobotę w Teatrze Kana dwutygodniowy projekt "Lato w Teatrze". » więcej 2020-08-29, godz. 10:37 Wieczór filmowy w OFFicynie poświęcony Porozumieniom Sierpniowym Stowarzyszenie OFFicyna zaprasza na specjalny Wieczór Filmowy. Tym razem poświęcony jest on 40. rocznicy Podpisania Porozumień Sierpniowych. » więcej
161162163164165166167