Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
"Wojenna odyseja Zbigniewa Piaseckiego ps. Czekolada" pod takim tytułem ukazała się książka wywiad z najbardziej znanym w Szczecinie kombatantem, żołnierzem Armii Krajowej.
Autorem publikacji jest Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

- Szkoda, żeby ta historia uległa zapomnieniu - tak o opowieściach Zbigniewa Piaseckiego mówi autor książki. - Walczył w Śródmieściu, również w okolicach Sejmu. Brał udział w zdobyciu budynku tzw. YMCA, czyli budynku Zrzeszenia Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej. Pod Sejmem został lekko ranny odłamkiem pocisku moździerzowego. To była rana, którą odniósł podczas powstania.

Zbigniew Piasecki bardzo dużo swojego czasu poświęca na spotkania, na których opowiada
o historii II Wojny Światowej i swoich doświadczeniach.

- Bardzo plastycznie opowiada o wydarzeniach związanych z II Wojną Światową, o swoich przygodach w tym okresie, zwłaszcza w Powstaniu Warszawskim. Pełni rolę osoby, która pomaga zwłaszcza młodzieży lepiej zrozumieć klimat tamtych czasów. Pan Zbigniew bardzo chętnie i często uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą szkolną, z żołnierzami Wojska Polskiego. Daje świadectwo tych wydarzeń, które przeżył - mówi Przemysław Benken.

Zbigniew Piasecki ps. "Czekolada" urodził się na Wołyniu w 1927 roku. Po wojnie zamieszkał w Szczecinie, gdzie żyje do dziś.
Autorem publikacji jest Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
Zbigniew Piasecki bardzo dużo swojego czasu poświęca na spotkania, na których opowiada o historii II Wojny Światowej i swoich doświadczeniach.

Zobacz także

2021-12-09, godz. 09:48 Stworzył trylogię o Pawlakach i Kargulach. Zmarł Sylwester Chęciński Nie żyje Sylwester Chęciński, scenarzysta i reżyser filmowy, twórca kultowej trylogii, na którą złożyły się komedie: 'Sami swoi', 'Nie ma mocnych' i 'Kochaj albo rzuć'. Jest także autorem głośnych filmów 'Wielki Szu', 'Rozmowy… » więcej 2021-12-07, godz. 11:18 Chór dziecięcy "Don Diri Don" w Watykanie [ZDJĘCIA] Trzy Złote Puchary Międzynarodowego Konkursu 'Chorus Inside' w Rzymie - to bilans nagród szczecińskiego chóru dziecięcego 'Don Diri Don'. W poniedziałek zespół śpiewał w Watykanie. » więcej 2021-12-07, godz. 07:41 Bursztynowe Pierścienie, Srebrna Ostroga i Oko Recenzenta. Znamy laureatów Maja Bartlewska i Adam Kuzycz-Berezowski najlepszymi aktorami sezonu 2020/2021 w Plebiscycie Teatralnym 'Bursztynowy Pierścień'. » więcej 2021-12-06, godz. 19:19 Baranovski gościem Radia Szczecin Wokalista opowiadał o rozpoznawalności, tegorocznych koncertach, czy ostatniej wizycie w Szczecinie. » więcej 2021-12-06, godz. 08:00 Potrójne Złoto na międzynarodowym konkursie dla "Don Diri Don" ze Szczecina W niedzielę zakończył się w Rzymie Międzynarodowy Konkurs 'Chorus Inside'. Dziecięcy Chór 'Don Diri Don' ze Szczecina zdobył dwa Złote Puchary za najlepszy zespół w kategoriach muzyki polifonicznej sakralnej i ludowej. » więcej 2021-12-05, godz. 09:57 "Don Diri Don” ze Szczecina zaśpiewał w rzymskim Panteonie [ZDJĘCIA] W Rzymie trwa Międzynarodowy Konkurs „Chorus Inside”. Polskę w kategorii chórów dziecięcych reprezentuje zespół Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, „Don Diri Don”. » więcej 2021-12-04, godz. 13:41 Rzym pod stopami „Don Diri Don" [ZDJĘCIA] Trwa kolejna podróż zagraniczna dziecięcego Chóru „Don Diri Don' ze Szczecina. Zespół wyjechał na Międzynarodowy Konkurs „Chorum Inside' do Rzymu - stolicy największego miasta Włoch. » więcej 2021-12-03, godz. 10:55 Chanuka z chórem dziecięcym "Don Diri Don" w Berlinie [ZDJĘCIA] Utwory Georga Fridricha Händla, Chrisophe'a Barratier czy Josefa Hadara i polskie oraz żydowskie pieśni ludowe zabrzmiały w czwartek w wykonaniu dziecięcych chórów 'Don Diri Don' ze Szczecina i Synagogi Pestalozzistrasse w Ber… » więcej 2021-12-03, godz. 07:47 "Lokatorka" trafia do kin [WIDEO] Film 'Lokatorka' w reżyserii Michała Otłowskiego trafia do kin. To dramat sensacyjny o mechanizmach tak zwanej dzikiej reprywatyzacji inspirowany sprawą niewyjaśnionej do dziś śmierci Jolanty Brzeskiej. Spalone ciało warszawskiej aktywistki… » więcej 2021-12-02, godz. 21:10 W czasach PRL-u ich zdjęcia oglądała cała Polska [WIDEO, ZDJĘCIA] Paweł Miedziński, szczeciński historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, w naukowej monografii opowiedział historię Centralnej Agencji Fotograficznej. W czwartek odbyła się szczecińska premiera tej bogato ilustrowanej zdjęciami pub… » więcej
88899091929394