Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Długimi brawami nagradzano w piątek - w Operze na Zamku w Szczecinie - artystów koncertu poświęconego przedwcześnie zmarłemu kompozytorowi Markowi Jasińskiemu.
Poza dziełami twórcy zabrzmiały utwory jego uczniów, Jędrzeja Rocha Rocheckiego, Marcina Gumieli i Szymona Godziemba-Trytki.

„Concerto semplice” na fortepian i orkiestrę symfoniczną Marka Jasińskiego brawurowo wykonał pianista Wojciech Kubica.

- To jest utwór, który wykonywałem po raz pierwszy jako uczestnik konkursu dla dzieci, po drugie, zadedykowany został przez kompozytora mojej ukochanej nauczycielce fortepianu w szkole muzycznej I stopnia, Pani Magdalenie Kochan, i wreszcie po trzecie, aplikaturę i palcowanie napisał mój nauczyciel ze szkoły średniej, Pan profesor Mikołaj Szczęsny. To wspaniałe dzieło wykonywałem z wielką przyjemnością - powiedział pianista.

Z solistą grała Orkiestra Opery na Zamku pod dyrekcją prof. Szymona Wyrzykowskiego.

- Czułem ogromne wzruszenie i też spełnienie, że mogę w końcu ten należny Markowi Jasińskiemu koncert w dziesiątą rocznicę śmierci mocno spóźniony, jednak wykonać. Sam siebie nie promował, to na nas spadł obowiązek promocji tego wielkiego Mistrza. Jestem wdzięczny wszystkim wykonawcom i oczywiście publiczności, która dopisała - podsumował dyrygent.

Wieczór zamknęła ostatnia część „Laudate eum sol el luna” Symfonii „In principio” Marka Jasińskiego w wykonaniu Lucyny Boguszewskiej (sopran), Joanny Tylkowskiej-Drożdż (sopran), Pawła Wolskiego (tenor) i Janusza Lewandowskiego (bas) z Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie pod batutą Szymona Wyrzykowskiego.
Koncert muzyki Marka Jasińskiego w Operze na Zamku

Zobacz także

2020-06-17, godz. 07:34 Na co dzień ratuje ludzi, a w wolnych chwilach pisze piosenki [WIDEO] Piotr Kowacz, ratownik medyczny z filii w Białogardzie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, właśnie nagrał swój pierwszy klip do utworu 'Być wspomnieniem', którego jest autorem. » więcej 2020-06-16, godz. 16:48 Polskie plakaty międzywojenne w Zamku Książąt Pomorskich [ZDJĘCIA] Plakat wydany z okazji X rocznicy odparcia najazdu Rosji Sowieckiej czy nawołujący do uzyskania przez Polskę kolonii - można je od wtorku oglądać na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2020-06-15, godz. 18:17 Stypendia artystyczne przyznane. "Serce bije mocniej, a ręce rwą się do pracy" [ZDJĘCIA] Sześcioro młodych ludzi z regionu otrzymało artystyczne stypendia marszałka województwa. » więcej 2020-06-15, godz. 16:19 Kultura wraca na Zamek Po prawie trzymiesięcznej przerwie Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie wznawia działalność kulturalną. » więcej 2020-06-15, godz. 09:31 Zaśpiewaj o Szczecinie, jest dobry pretekst To ostatni moment, żeby zaproponować swoją piosenkę o Szczecinie - w poniedziałek mija termin wysłania utworów poświęconych miastu w ramach konkursu z okazji 75-tej rocznicy przekazania go w ręce polskiej administracji. » więcej 2020-06-13, godz. 17:59 Koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza" Opery na Zamku w Szczecinie Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza w sobotę o godz. 22.00 na koncert 'Tym, którzy nie powrócili z morza'. Wydarzenie na Cmentarzu Centralnym odbędzie się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią koronaw… » więcej 2020-06-13, godz. 15:17 50-lecia Festiwalu Fama w Świnoujściu nie będzie Festiwal Fama w tym roku nie odbędzie się w Świnoujściu. Taką decyzję podjęli organizatorzy w związku z sytuacją epidemiczną w kraju. » więcej 2020-06-10, godz. 17:49 Pleciuga ze wsparciem marszałka 400 tysięcy złotych wsparcia od Marszałka Zachodniopomorskiego otrzyma Teatr Lalek Pleciuga - miejsca jednostka kultury. Marszałek Olgierd Geblewicz wraz z wiceprezydentem Szczecina Krzysztofem Soską podpisali w środę odpowiednie d… » więcej 2020-06-10, godz. 17:40 Szczecin i Pomorze Zachodnie, a polska racja stanu Osadnictwo na Pomorzu Zachodnim było bardzo trudne, zniszczona infrastruktura, grabieże Armii Czerwonej to powodowało, że wielu osadników opuszczało te ziemie - mówił doktor Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku. » więcej 2020-06-09, godz. 20:34 Kwaski wędrują po Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA] Rzeźby z Galerii Pod Sukniami szczecińskiego Nikifora, czyli Konrada Kwaska 'wędrują' po alejach Jasnych Błoni. » więcej
148149150151152153154