Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Łukasz Kuropaczewski – gitarzysta (od lewej) i Przemysław Neumann – dyrygent. Fot. Filharmonia w Szczecinie
Łukasz Kuropaczewski – gitarzysta (od lewej) i Przemysław Neumann – dyrygent. Fot. Filharmonia w Szczecinie
Gromkimi brawami zakończył się w piątek w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie koncert zorganizowany w przeddzień 88. Urodzin Krzysztofa Pendereckiego. W roli solisty wystąpił wybitny polski gitarzysta Łukasz Kuropaczewski.
Czułem się zaszczycony, gdy Maestro Penderecki powierzył mi wykonanie i opracowanie na mój instrument Jego Koncertu na altówkę - powiedział Łukasz Kuropaczewski.

- To jest arcydzieło. Jest to najciekawsza rzecz, jaką mogę w życiu robić. To jest coś co czuję, że się rozwijam, uczę się od takich wielkich geniuszy, jakim był między innymi Krzysztof Penderecki. To jest dla mnie największe wyzwanie, które sprawia, że mam nadzieję, staję się coraz lepszym gitarzystą i jestem na drodze, żeby zostać takim muzykiem, jakim chciałbym kiedyś być - dodał Kuropaczewski.

Na program doskonałego wieczoru, który poprowadził Przemysław Neumann - dyrektor Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, złożyły się również Uwertura Karelia op. 10 Jeana Sibeliusa i Symfonia nr 7 d-moll op. 70 Antonina Dvořáka.

- To jest, nie boję się tego powiedzieć, jeden z najwybitniejszych kompozytorów w ogóle w historii muzyki. On miał fantastyczny dar pisania melodii i świetnie instrumentował, znakomicie też formalnie układał swoje dzieła. I to jest bardzo piękna muzyka. Dlatego jestem bardzo szczęśliwy, że z tym zespołem, tak życzliwie też nastawionym do mnie i do muzyki, mogliśmy właśnie tę 7 Symfonię Antonina Dvořáka wykonać - podsumował Przemysław Neumann.

Kolejny koncert w Filharmonii odbędzie się dziś o godzinie 20. W programie premierowy set Catz 'n Dogz.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Zobacz także

2019-02-11, godz. 07:36 Nagrody BAFTA wręczone. Triumf "Faworyty", "Zimna wojna" bez statuetek Tegoroczne BAFTY rozdane. Mimo czterech nominacji dla 'Zimnej Wojny', film Pawła Pawlikowskiego nie otrzymał żadnego wyróżnienia. » więcej 2019-02-10, godz. 13:52 Łukasz Żal otrzymał nagrodę ASC Autor zdjęć do filmu 'Zimna wojna' Łukasz Żal otrzymał nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych ASC. O wyróżnienie to ubiegali się także operatorzy pracujący przy takich filmach jak 'Roma', 'Narodziny gwiazdy'… » więcej 2019-02-10, godz. 13:02 "Każdy ma to coś". Filharmonia pokaże spektakl "Kim był Oz" Przygody Dorotki i jej małego towarzysza Toto w symfonicznej odsłonie będzie można zobaczyć w niedzielę w Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Odbędzie się tam premiera spektaklu muzycznego zatytułowanego 'Kim… » więcej 2019-02-10, godz. 08:02 "Zimna wojna" może zdobyć cztery nagrody BAFTA 'Zimna wojna' Pawła Pawlikowskiego ma w niedzielę szansę na cztery nagrody BAFTA. To brytyjskie odpowiedniki Oscarów. » więcej 2019-02-09, godz. 09:47 Gala wręczenia "Muzycznych Oscarów" już w niedzielę W Los Angeles trwają ostatnie przygotowania do do niedzielnej 61. ceremonii rozdania nagród Grammy. Nazywany są potocznie 'Muzycznymi Oscarami' i należą do najważniejszych na świecie w tej dziedzinie. » więcej 2019-02-09, godz. 08:05 "Niewypowiedziane" na 40 lat Kany Teatr Kana w Szczecinie świętuje 40. urodziny. Swój flagowy projekt 'OKNO' w tym roku poświęcił sobie i podczas edycji zatytułowanej Głosy Kany zespół dzieli się własnymi doświadczeniami. » więcej 2019-02-08, godz. 20:56 Puszcza Bukowa pełna legend Mirosław Wacewicz, czyli autor cenionych publikacji dotyczących lokalnych podań i legend w piątek opowiadał w Zamku Książąt Pomorskich o zebranych przez siebie opowieściach dotyczących Puszczy Bukowej. » więcej 2019-02-08, godz. 15:22 Szwedzki muzyk "wpadł w sidła" politycznej poprawności Wyrażanie własnych poglądów może mieć w Szwecji ponure konsekwencje. Przekonał się o tym Klas Qvist, czyli szwedzki muzyk, który zaczął pisać felietony na prawicowej stronie internetowej. To nie spodobało się lokalnej gazecie… » więcej 2019-02-08, godz. 12:53 Co łączy Szczecin i Berlin? Można było dowiedzieć się tego w bibliotece ProMedia Przy sali wypełnionej słuchaczami po brzegi w bibliotece ProMedia w Szczecinie dr Piotr Fiuk opowiadał w czwartek wieczorem o związkach urbanistyki i architektury Szczecina oraz Berlina z przełomu XIX i XX wieku. » więcej 2019-02-07, godz. 16:27 Szczecinianie budują kolejnego żurawia Rzeźbiarz Stanisław Motyka, zaprosił mieszkańców Szczecina na warsztaty rzeźbiarskie, których tematem są szczecińskie żurawie portowe. Jest to część większego projektu, którego efektem będzie przestrzenna instalacja Motyki… » więcej
210211212213214215216