Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jakub Stefek gra na organach Barnima Grüneberga w kościele św. Ducha w Zdrojach. Fot. Jan Olczak
Jakub Stefek gra na organach Barnima Grüneberga w kościele św. Ducha w Zdrojach. Fot. Jan Olczak
W 40. rocznicę śmierci, a także 120. rocznicę urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego, niedzielny koncert Grünebergowski będzie dedykowany Prymasowi Tysiąclecia w roku Jego Beatyfikacji.
W Kościele św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach zaśpiewa tuż po występach w Rzymie i Watykanie między innymi szczeciński chór dziecięcy DON DIR DON pod dyrekcją prof. Dariusza Dyczewskiego. Na zabytkowych organach Barnima Grüneberga zagra Jakub Stefek.

- Organy są instrumentem niewielkim. Mają zaledwie kilkanaście głosów. Mogłoby się więc wydawać, że na takim instrumencie dużej literatury muzycznej nie da się zagrać. Tymczasem cokolwiek by się tutaj nie zagrało, brzmi rewelacyjnie. Jest to nie tylko dziedzictwo Barnima Grüneberga, ale także północnych Niemiec baroku, czy potem niemieckiego romantyzmu, które silnie na nasze ziemie promieniowały i do dzisiaj te instrumenty pomimo zawieruchy wojennej stoją. Czas więc najwyższy, żebyśmy się nimi zajęli - podsumował organista.

Na program niedzielnego Koncertu Grünebergowskiego złożą się utwory m.in. Johanna Sebastiana Bacha, Christophe’a Barratiera, Louisa-Claude’a Daquina, Jeanne’a Demessieuxa, Josefa Hadara, Johna Leavitta, Mary Lynn Lightfoot, Franciszka i Karola Kurpińskich.

Początek wieczoru współfinansowanego przez Miasto Szczecin o godzinie 19.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Zobacz także

2021-03-27, godz. 08:32 Jan Ptaszyn Wróblewski świętuje 85. urodziny Ikona polskiego jazzu i legendarny radiowiec Jan Ptaszyn Wróblewski świętuje 85. urodziny. Od prawie pół wieku prowadzi w Programie 3 Polskiego Radia kultową audycję "Trzy Kwadranse Jazzu". » więcej 2021-03-26, godz. 11:07 Światowa premiera „The Penderecki Trio” w nowojorskim Lincoln Center [ZDJĘCIA] „The Penderecki Trio” powołane przez Elżbietę Penderecką dla upamiętnienia pierwszej rocznicy śmierci Maestro usłyszymy w piątek na stronie internetowej słynnego nowojorskiego Lincoln Center. » więcej 2021-03-26, godz. 10:28 Gala Fryderyków w Filharmonii. "Szczecin tylko na tym zyska" Gala rozdania "Fryderyków" najprawdopodobniej odbędzie się jesienią w Filharmonii w Szczecinie. » więcej 2021-03-23, godz. 16:52 Notatnik terenowy dla spragnionych wiedzy o Stargardzie To zachęta do spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale też okazja do bliższego poznania okolicy. "Notatnik terenowy" przygotowało Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie. » więcej 2021-03-23, godz. 13:17 Francuskie media żegnają Adama Zagajewskiego Największe portale informacyjne w kraju opublikowały depeszę agencji AFP, w której przypomniano życie i twórczość polskiego poety, który mieszkał przez kilka lat w Paryżu. Adam Zagajewski zmarł w niedzielę w Krakowie. Miał 75… » więcej 2021-03-21, godz. 13:09 Premiera płyty "I żyli długo i w Szczecinie 2" Filharmonia w Szczecinie zaprasza na długo wyczekiwaną premierę drugiej części płyty pt. "I żyli długo i w Szczecinie". » więcej 2021-03-21, godz. 09:40 Szymczewska wystąpiła z Baltic Neopolis Orchestrą Agata Szymczewska światowej sławy, znakomita skrzypaczka wystąpiła w sobotę w Szczecinie z Baltic Neopolis Orchestrą. » więcej 2021-03-20, godz. 12:02 Tomàs Peire Serrate zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego [ZDJĘCIA] Utwór "Borealis" Tomàsa Peire'a Serrate, kompozytora pochodzącego z Barcelony, od lat pracującego w Los Angeles, otrzymał pierwszą nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Mieczysława Karłowicza. Koncert laureatów… » więcej 2021-03-19, godz. 20:00 „West Side Sinfonietta” nominowana do Fryderyków [ZDJĘCIA] Orkiestra „West Side Sinfonietta” stworzona przez szczecińskich i wrocławskich muzyków, otrzymała nominację do nagrody muzycznej „Fryderyk” w kategorii Album roku muzyka koncertująca. » więcej 2021-03-19, godz. 18:59 Klucz do poezji w Operze na Zamku W związku z zaplanowanymi od soboty obostrzeniami i zamknięciem teatrów, Opera na Zamku przeniosła na piątek recital "Klucz do poezji" zaplanowany na początek wiosny. » więcej
149150151152153154155