Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jakub Stefek gra na organach Barnima Grüneberga w kościele św. Ducha w Zdrojach. Fot. Jan Olczak
Jakub Stefek gra na organach Barnima Grüneberga w kościele św. Ducha w Zdrojach. Fot. Jan Olczak
Chór dziecięcy„Don Diri Don” pod dyrekcją Dariusza Dyczewskiego. Fot. Paweł Moskowicz
Chór dziecięcy„Don Diri Don” pod dyrekcją Dariusza Dyczewskiego. Fot. Paweł Moskowicz
W 40. rocznicę śmierci, a także 120. rocznicę urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego, niedzielny koncert Grünebergowski będzie dedykowany Prymasowi Tysiąclecia w roku Jego Beatyfikacji.
W Kościele św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach zaśpiewa tuż po występach w Rzymie i Watykanie między innymi szczeciński chór dziecięcy DON DIR DON pod dyrekcją prof. Dariusza Dyczewskiego. Na zabytkowych organach Barnima Grüneberga zagra Jakub Stefek.

- Organy są instrumentem niewielkim. Mają zaledwie kilkanaście głosów. Mogłoby się więc wydawać, że na takim instrumencie dużej literatury muzycznej nie da się zagrać. Tymczasem cokolwiek by się tutaj nie zagrało, brzmi rewelacyjnie. Jest to nie tylko dziedzictwo Barnima Grüneberga, ale także północnych Niemiec baroku, czy potem niemieckiego romantyzmu, które silnie na nasze ziemie promieniowały i do dzisiaj te instrumenty pomimo zawieruchy wojennej stoją. Czas więc najwyższy, żebyśmy się nimi zajęli - podsumował organista.

Na program niedzielnego Koncertu Grünebergowskiego złożą się utwory m.in. Johanna Sebastiana Bacha, Christophe’a Barratiera, Louisa-Claude’a Daquina, Jeanne’a Demessieuxa, Josefa Hadara, Johna Leavitta, Mary Lynn Lightfoot, Franciszka i Karola Kurpińskich.

Początek wieczoru współfinansowanego przez Miasto Szczecin o godzinie 19.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Zobacz także

2024-06-14, godz. 09:25 Sacrum Non Profanum w Szczecinie. "Kościółek w Trzęsaczu jest zbyt mały" To nie kwestie finansowe, a artystyczne i techniczne. Tak dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum tłumaczy jego przeniesienie do Szczecina i Świnoujścia. » więcej 2024-06-13, godz. 22:07 Debata o kulturze w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] W Radiu Szczecin rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Tym razem to była debata o kulturze. » więcej 2024-06-13, godz. 19:27 Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia. » więcej 2024-06-13, godz. 16:16 Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO] Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście". » więcej 2024-06-12, godz. 19:08 Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy. » więcej 2024-06-12, godz. 18:06 Debata o kulturze na naszej antenie W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze. » więcej 2024-06-11, godz. 21:56 Przed Sejmem pikietowali artyści "Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie. » więcej 2024-06-09, godz. 10:52 Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2024-06-09, godz. 09:02 Marek Stelar z kolejną nagrodą Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru". » więcej 2024-06-07, godz. 10:41 Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. » więcej
14151617181920