Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Andrzej Wierciński – pianista koncertuje na Expo 2020 w Dubaju. Fot. Monika Wasylewska. Źródło, https://andrzejwiercinski.com/
Andrzej Wierciński – pianista koncertuje na Expo 2020 w Dubaju. Fot. Monika Wasylewska. Źródło, https://andrzejwiercinski.com/
W Dubaju trwa światowa wystawa Expo 2020. Wśród 190 krajów biorących udział w tym największym i najbardziej prestiżowym wydarzeniu o globalnym zasięgu, po raz pierwszy zorganizowanym przez kraj arabski, Polskę w dziedzinie kultury reprezentuje pianista Andrzej Wierciński.
Jest wielokrotnym zwycięzcą najbardziej renomowanych konkursów fortepianowych na świecie.

Na Expo 2020 będę koncertował codziennie, do poniedziałku, 24 stycznia 2022 roku – powiedział Andrzej Wierciński.

- To dla mnie ogromny zaszczyt i wyróżnienie, że zostałem zaproszony na tak prestiżowe wydarzenie. Dlatego cieszę się bardzo, że będę miał przyjemność zagrać utwory Fryderyka Chopina i przedstawić je międzynarodowej publiczności w tym mieście – uzupełnił pianista.

Zagram również recital Chopinowski w zjawiskowym i prestiżowym Theatre of Digital Arts w Dubaju – dodał artysta.

- Jestem bardzo ciekawy reakcji przybyłych na recital gości, ponieważ oni są najważniejsi. Mam nadzieję, że uda mi się przekazać to, co w muzyce tego wielkiego Polaka jest najpiękniejsze, niczym przekazać jego duszę – podsumował Andrzej Wierciński.

Koncert odbędzie się w Dubaju, w sobotę 29 stycznia 2022 roku o godzinie 20 czasu lokalnego.

Andrzej Wierciński jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Profesora Wojciecha Świtały oraz podyplomowych studiów na jednej z najbardziej renomowanych uczelni w Europie – Universität Mozarteum Salzburg w klasie słynnego Profesora Pavla Gililova. Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak, Dmitri Alexeev, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andrzej Jasiński oraz Sa Chen. Uczestniczył także w kursie pianistycznym Morningside Music Bridge w Calgary, gdzie otrzymał między innymi lekcje mistrzowskie od André Laplante, Lee Kim-Sing i Krzysztofa Jabłońskiego.

Pianista słusznie nazwany wirtuozem fortepianu, zdobył najwyższe laury na niezliczonej liczbie konkursów. Otrzymał I miejsca m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Budapeszcie, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Golden Ring” w Słowenii, na Międzynarodowym Konkursie w Neapolu „Masters Neapolitan Piano Competition” oraz na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Saint-Priest Antoine de Saint Exupéry. W swoim dorobku ma ponadto Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Wiedniu. Jest też finalistą oraz zdobywcą Specjalnej Nagrody dla najlepszego pianisty z Polski na Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Darmstadt, a także laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu oraz Międzynarodowego Konkursu w Hong Kongu. Otrzymał również wiele innych znaczących nagród, takich jak m.in. kontrakt z wytwórniami w Chinach oraz prestiżową KNS clasiccal i liczne tournée koncertowe w większości krajów europejskich, czy Indonezji, Kanadzie i Japonii.

Występował z większością orkiestr symfonicznych w Polsce, m.in. z tak renomowanymi, jak chociażby „Sinfonia Varsovia”, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Orkiestra Filharmonii Narodowej oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia – NOSPR, a zagranicą, m.in. Symfoniczna Orkiestra Rzymska. Zarejestrował też płytę dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z utworami Domenico Scarlattiego, Roberta Schumanna i Fryderyka Chopina.

Andrzej Wierciński z ogromnym powodzeniem występuje w zespołach kameralnych, między innymi w The Penderecki Trio. Od grudnia 2021 roku gra w Trio ze światowej sławy solistami, skrzypkiem Konstantym Andrzejem Kulką i wiolonczelistą Tomaszem Strahlem.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2022-02-05, godz. 20:21 "MASKArada", czyli nowa wystawa w 13 Muzach [WIDEO, ZDJĘCIA] Inspiracją dla stworzenia wystawy - czterech różnych artystek - jest szeroko rozumiana maska. Maska karnawałowa, noszona dla ochrony, do odprawienia rytuału czy jako... pośmiertna dekoracja twarzy. » więcej 2022-02-05, godz. 09:41 Filharmonia w Szczecinie z darmowymi szkoleniami Darmowe wykłady masterclass i webinary. Ruszyła akcja edukacyjna pod nazwą Music.Multimedia.Managment. Innowacyjny na skalę Polski, dwuletni program skierowany jest do młodych artystów i managerów kultury. » więcej 2022-02-03, godz. 20:06 Almanach 2022 Szczecińskiego Westendu [ZDJĘCIA] Kompendium wiedzy na temat najpiękniejszej dzielnicy Szczecina, zbudowanej na przełomie XIX i XX wieku. Ukazał się starannie wydany przez Willę Lentza w formie kalendarza na 2022 rok Almanach zatytułowany „Szczeciński Westend & Willa… » więcej 2022-02-03, godz. 07:57 Miniatury polskie w Filharmonii z wybitym skrzypkiem Piotrem Pławnerem Kompozycje Romana Satkowskiego, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Henryka Wieniawskiego zabrzmiały w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2022-01-31, godz. 16:09 Wystawa „Twarze ZAiKS-u” w Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA] Portrety trzech pokoleń twórców reprezentujących różne dziedziny sztuki zdobią ściany Galerii przy Cerkwi. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie otworzono wystawę pod tytułem „Twarze ZAiKS-u”. » więcej 2022-01-30, godz. 19:24 65 lat temu wystawiono w Szczecinie pierwszą operetkę Na scenie szczecińskiej Opery trwa niezwykłe widowisko muzyczne - "Kraina uśmiechu" Franza Lehára. Minęło 65 lat od pierwszej premiery na scenie muzycznej Szczecina i wtedy, w 1957 roku, była to również "Kraina uśmiechu". » więcej 2022-01-30, godz. 19:02 Wyjątkowy koncert Chóru Akademii Morskiej [WIDEO, ZDJĘCIA] Kolędy i inne pastorałki w wykonaniu Chóru Akademii Morskiej można było usłyszeć w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. » więcej 2022-01-30, godz. 17:36 Wspomnienia dawnych mieszkańców Wołynia "Wyrka. Utracony wołyński raj" - to tytuł książki Małgorzaty Witko. Szczecińska autorka przelała na papier wspomnienia dawnych mieszkańców Wołynia, w tym między innymi swojej najbliższej rodziny. » więcej 2022-01-27, godz. 18:33 "Seeing Is (Not) Believing" w Muzeum Narodowym "Seeing Is (Not) Believing" to tytuł wystawy autorstwa Sladjana Nedeljkovica i Rolanda Schefferskiego, którą od soboty obejrzeć będzie można w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy ul. Staromłyńskiej 1. Powstała we współpracy z Kunsthalle… » więcej 2022-01-27, godz. 12:31 Wernisaż wystawy "Andrzej Dąbrowski Fotojazz" w Filharmonii [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ] Czarno-białe zdjęcia światowej sławy polskich i zagranicznych jazzmanów w Galerii Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej
107108109110111112113