Zygmunt Krauze – jeden z najważniejszych kompozytorów naszych czasów obchodzi w Szczecinie jubileusz 60-lecia pracy twórczej.
Jego bogaty dorobek i wysiłki w propagowaniu muzyki zostały docenione szeregiem nagród i odznaczeń całego świata z francuską Legią Honorową i tytułem Kawalera Sztuki i Literatury Francji, Chevalier dans l’Ordre des Arts et des Lettres na czele.
- Jestem szalenie wdzięczny Filharmonii w Szczecinie, że zorganizowała uroczysty koncert i zaprosiła mnie z całym zespołem, żeby grać moją muzykę – powiedział Zygmunt Krauze.
- Wybrane zostały utwory z różnych okresów mojej działalności i przez to te utwory są trochę różne. Bo kompozytor, choćby nawet bardzo chciał, to nie może się wiele zmienić, tak jak człowiek. Też by chciał być lepszy, albo inny, ale nie udaje się to, bo jesteśmy tacy, jacy zostaliśmy uformowani. Ja zostałem też uformowany już dawno, dawno temu i to kontynuuję – uzupełnił kompozytor.
- To dla mnie wielki zaszczyt, że będę mógł zadyrygować utworami tak genialnego twórcy – dodał Szymon Morus.
- Wszystkie kompozycje, które będziemy wykonywać naszpikowane są wielkimi trudnościami natury technicznej dotyczącej genezy wydobycia dźwięku, natomiast to, co spaja twórczość maestro Zygmunta Krauze, jest to, że to jest muzyka, która niesie ze sobą ideę, jest nośnikiem niesamowitych emocji. Ona ma swój konkretny cel – podsumował dyrygent.
Jubileuszowy koncert odbędzie się w złotej sali Filharmonii w Szczecinie w piątek, 11 lutego 2022 roku o godzinie 19.
Program
- Zygmunt Krauze – Poemat Apollinaire’a na recytującego pianistę, grającego na rozstrojonym pianinie, i dwanaście dowolnych instrumentów
- Zygmunt Krauze – Terra Incognita na dziesięć instrumentów i fortepian
- Zygmunt Krauze – Copernicus - Our Planet
Wykonawcy
- Zygmunt Krauze – fortepian, pianino
- Oder Art Orchestra
- Sekstet wokalny proMODERN
- Szymon Morus – dyrygent
Spotkanie z prof. Zygmuntem Krauze w magazynie Trochę kultury.
Zobacz także
2023-08-03, godz. 20:35
"Magia obłoków" w Teatrze Polskim
"Magią obłoków" według scenariusza i w reżyserii Adama Opatowicza rozpoczął się w czwartek wieczorem nowy sezon w nowym budynku Teatru Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2023-07-30, godz. 08:46
Helena Vondráčková odsłoniła swoją gwiazdę w Szczecinie [ZDJĘCIA]
W 2017 roku reaktywowano w Szczecinie kultową kawiarnię ery big-beatu, Sorrento. Dwa lata później na granitowych płytach wejścia do willi, po raz pierwszy odsłonięto gwiazdy upamiętniające artystów polskiej muzyki rozrywkowej.
» więcej
2023-07-29, godz. 10:10
Owacyjne przyjęcie Heleny Vondráčkovej w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Kilkadziesiąt przebojów nie tylko ery big-beatu zabrzmiało w piątek w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec.
» więcej
2023-07-28, godz. 16:01
"Ostatnie tango z Herbertem" w S1 Radia Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA]
Dziś mija 25. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. W studiu im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin wystawiono monodram Przemysława Tejkowskiego zatytułowany "Ostatnie Tango z Herbertem".
» więcej
2023-07-28, godz. 12:20
"Dla nas poezja Herberta jest drogowskazem"
28 lipca mija 25. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. W południe w Studiu imienia Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin rozpoczęło się spotkanie z Jego twórczością.
» więcej
2023-07-26, godz. 15:20
Helena Vondráčková zaśpiewa w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec [WIDEO, ZDJĘCIA]
Na granitowych płytach chodnika kultowej Willi „Sorento” w Szczecinie błyszczą już 32 gwiazdy polskich muzyków, rozpoczynających karierę w erze big-beatu. Wśród nich są między innymi Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Ada Rusowicz…
» więcej
2023-07-23, godz. 12:38
Dąbskie Wieczory Filmowe rozpoczną się w Szczecinie
Katarzyna Figura, Jowita Budnik czy Adam Woronowicz to goście tegorocznych 17. Dąbskich Wieczorów Filmowych.
» więcej
2023-07-20, godz. 14:30
Muzyka z Antypodów w Szczecinie!
» więcej
2023-07-15, godz. 13:32
„Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” [ZDJĘCIA]
„Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” - to tytuł wystawy, którą od soboty można zobaczyć w Muzeum Żydowskim z Mykwą w niemieckim Schwedt.
» więcej
2023-07-14, godz. 09:14
"Europejskie gułagi" - nowa wystawa w Przełomach [ZDJĘCIA]
Ponad 800 obozów pracy przymusowej funkcjonowało na terenach Europy Środkowo-Wschodniej po drugiej wojnie światowej w krajach zdominowanych przez reżimy komunistyczne. W ciągu kolejnej dekady - na terenach Wschodnich Niemczech, Polsce…
» więcej