Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Zygmunt Krauze – kompozytor, pianista przyjmuje podziękowania od Doroty Serwy – dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Zygmunt Krauze – kompozytor, pianista przyjmuje podziękowania od Doroty Serwy – dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
„Poemat Apollinaire’a”, „Terra Incognita” oraz „Copernicus – Our Planet” zabrzmiały w piątek, 11 lutego 2022 roku w złotej sali Filharmonii w Szczecinie. Dzieła napisał Zygmunt Krauze – jeden z najważniejszych polskich kompozytorów naszych czasów. Artysta obchodzi jubileusz 60-lecia pracy twórczej.
- W 1962 roku zagrałem w Filharmonii w Szczecinie koncert dyplomowy wieńczący moje studia muzyczne. Wykonałem wówczas dzieło na fortepian i orkiestrę dętą Igora Strawińskiego. Dziś jestem tu ze swoimi utworami, które niosą ważny przekaz – powiedział Zygmunt Krauze.

- W utworze o Mikołaju Koperniku zawarłem słowa, które były powiedziane w Deklaracji Paryskiej Konwencji Klimatycznej, która dotyczy Ziemi, tak jak dzieło Kopernika „O obrotach ciał niebieskich”. To deklaracja złożona przez wszystkie kraje świata jest o tym, że będziemy dbać o naszą planetę, bo innej nie mamy. I o tym był ten utwór – uzupełnił kompozytor.

W moich dziełach wokalno-instrumentalnych nie bez znaczenia jest tekst. Również w kompozycji „Copernicus – Our Planet” – dodał artysta.

- Gdyby utwór miał być wykonany na przykład we Francji, byłby śpiewany po francusku, a w Niemczech po niemiecku. Zawsze dbam o to, żeby przekaz, który się znajduje wewnątrz utworu dochodził do słuchacza. Dlatego nie używam łaciny, której praktycznie nikt nie zna. Kiedy piszę utwór wokalny, zwracam baczną uwagę, by tekst był ważny i żeby był zrozumiany przez słuchacza – podsumował Zygmunt Krauze.

Dzieła Zygmunta Krauze owacyjnie przyjęte przez publiczność brawurowo wykonali: kompozytor na fortepianie i pianinie oraz Oder Art Orchestra i Sekstet wokalny proMODERN pod dyrekcją Szymona Morusa.

Spotkanie z prof. Zygmuntem Krauze w magazynie „Trochę kultury”.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-03-09, godz. 08:55 Oscary. "Ten film jest jak uderzenie młota..." Zrealizowany w pełni w naszym kraju film "Strefa interesów" będzie polskim wątkiem podczas odbywającej się w ten weekend w Hollywood 96. ceremonii rozdania filmowych Oscarów. Obraz ma szansę na wygraną w kilku kategoriach. » więcej 2024-03-08, godz. 12:09 Filmowa współpraca Zbigniewa Preisnera i Chóru Politechniki Morskiej [ZDJĘCIA] Co łączy jednego z najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej, festiwal w Cannes i Chór Politechniki Morskiej? Zbigniew Preisner zaprosił do współpracy nad muzyką do włoskiego filmu chórzystów szczecińskiej uczelni, a produkcja… » więcej 2024-03-08, godz. 09:17 Dyrektor artystyczny: pracownicy Teatru Współczesnego są u kresu sił To nie pierwszy raz, kiedy zwracamy uwagę na trudną sytuację finansową Teatru Współczesnego - mówił w porannej "Rozmowie pod krawatem" Radia Szczecin dyrektor artystyczny tej instytucji Jakub Skrzywanek. » więcej 2024-03-08, godz. 07:48 Baltic Neopolis Orchestra poleca w Dniu Kobiet „Czardasza na obcasach” Od 2008 roku regularnie pracuje nad światowym repertuarem kameralnym. Chętnie bierze udział w projektach awangardowych. Doceniana na świecie wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Lubi sprawiać swoim melomanom niespodzianki… » więcej 2024-03-08, godz. 07:19 "Szczecin to TEŻ! moje miasto" "Szczecin to TEŻ! moje miasto" - to motyw przewodni wystawy fotografii, których autorem jest Krzysztof Dolinny. Wernisaż odbył się w czwartek w szczecińskich ProMediach. » więcej 2024-03-07, godz. 07:19 Baltic Neopolis Orchestra otworzyła nabór na kursy mistrzowskie Założona w Szczecinie w 2008 roku. Zagrała ponad tysiąc koncertów promujących polską kulturę w najdalszych zakątkach globu. Współpracuje ze światowej sławy solistami. Baltic Neopolis Orchestra zaprasza do udziału w kursach m… » więcej 2024-03-06, godz. 09:38 Pomnik prof. Jana Szyrockiego stanie w Międzyzdrojach W listopadzie 1952 roku Jan Szyrocki z Wyższej Szkoły Inżynierskiej założył w powojennym Szczecinie pierwszy chór studencki. Wkrótce zespół znalazł się w gronie najlepszych chórów akademickich na świecie. » więcej 2024-03-04, godz. 12:03 Ceremonia Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2024 W poniedziałek wieczorem poznamy nazwiska laureatów tegorocznych Orłów. » więcej 2024-03-03, godz. 14:07 "Powołany 2" już w kinach W piątek odbyła się w kinach premiera filmu pt. "Powołany 2". Jak przyznaje reżyser, po pierwszej części tysiące ludzi dało świadectwo swojej wiary. Na YouTubie pierwsza część ma prawie 4 miliony wyświetleń. Jej pomysłodawcą… » więcej 2024-03-02, godz. 13:59 Premiera w goleniowskim teatrze W Teatrze Brama w Goleniowie w sobotę wieczorem premiera autorskiego spektaklu "Voices" - (Głosy). To muzyczna opowieść będąca efektem ich podróży po świecie, podczas realizacji wielu międzynarodowych projektów w ostatnich lata… » więcej
40414243444546