Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Zygmunt Krauze – kompozytor, pianista przyjmuje podziękowania od Doroty Serwy – dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Zygmunt Krauze – kompozytor, pianista przyjmuje podziękowania od Doroty Serwy – dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
„Poemat Apollinaire’a”, „Terra Incognita” oraz „Copernicus – Our Planet” zabrzmiały w piątek, 11 lutego 2022 roku w złotej sali Filharmonii w Szczecinie. Dzieła napisał Zygmunt Krauze – jeden z najważniejszych polskich kompozytorów naszych czasów. Artysta obchodzi jubileusz 60-lecia pracy twórczej.
- W 1962 roku zagrałem w Filharmonii w Szczecinie koncert dyplomowy wieńczący moje studia muzyczne. Wykonałem wówczas dzieło na fortepian i orkiestrę dętą Igora Strawińskiego. Dziś jestem tu ze swoimi utworami, które niosą ważny przekaz – powiedział Zygmunt Krauze.

- W utworze o Mikołaju Koperniku zawarłem słowa, które były powiedziane w Deklaracji Paryskiej Konwencji Klimatycznej, która dotyczy Ziemi, tak jak dzieło Kopernika „O obrotach ciał niebieskich”. To deklaracja złożona przez wszystkie kraje świata jest o tym, że będziemy dbać o naszą planetę, bo innej nie mamy. I o tym był ten utwór – uzupełnił kompozytor.

W moich dziełach wokalno-instrumentalnych nie bez znaczenia jest tekst. Również w kompozycji „Copernicus – Our Planet” – dodał artysta.

- Gdyby utwór miał być wykonany na przykład we Francji, byłby śpiewany po francusku, a w Niemczech po niemiecku. Zawsze dbam o to, żeby przekaz, który się znajduje wewnątrz utworu dochodził do słuchacza. Dlatego nie używam łaciny, której praktycznie nikt nie zna. Kiedy piszę utwór wokalny, zwracam baczną uwagę, by tekst był ważny i żeby był zrozumiany przez słuchacza – podsumował Zygmunt Krauze.

Dzieła Zygmunta Krauze owacyjnie przyjęte przez publiczność brawurowo wykonali: kompozytor na fortepianie i pianinie oraz Oder Art Orchestra i Sekstet wokalny proMODERN pod dyrekcją Szymona Morusa.

Spotkanie z prof. Zygmuntem Krauze w magazynie „Trochę kultury”.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-02-07, godz. 17:41 Apokaliptyczne miasto na pracach szczecińskich uczniów [ZDJĘCIA] Wizję Szczecina w czasie apokalipsy przedstawili uczniowie szczecińskiego Technikum Ekonomicznego. To wystawa pt. „Myślami w innym świecie”, którą otwarto w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego. » więcej 2024-02-06, godz. 14:22 Nie żyje aktor Wiesław Orłowski. Aktor Wiesław Orłowski nie żyje. Miał 62 lata. » więcej 2024-02-06, godz. 07:57 Inspektor Jass gra już siedem lat [ZDJĘCIA] Standardy jazzowe na 7 urodziny cyklu koncertów "Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle" usłyszała publiczność wczoraj wieczorem w Domu Kultury 13 Muz. Wystąpili studenci najmłodszego wydziału Akademii Sztuki - Wydziału… » więcej 2024-02-05, godz. 19:05 Zostań artystą. Dni otwarte w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. prof. Marka Jasińskiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Najmłodszy big band w Szczecinie działa w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. prof. Marka Jasińskiego. Od dzisiaj można składać składać wnioski o przyjęcie na egzamin wstępny do tej szkoły. » więcej 2024-02-05, godz. 15:57 "Inspektor Jass na tropie", czyli jazz z historią w tle obchodzi swoje 7. urodziny [ZDJĘCIA] Inspektor Jass to cykl koncertów Domu Kultury 13 Muz mających na celu powiększenie grona wielbicielu tej swobodnej, niczym nie skrępowanej muzyki czyli jazzu. » więcej 2024-02-04, godz. 07:59 "María de Buenos Aires" na scenie w Wilii Lentza [ZDJĘCIA] Operita Ástora Piazolli "María de Buenos Aires" miała premierowe pokazy w piątek i w sobotę na scenie Willi Lentza. » więcej 2024-02-02, godz. 14:10 Chór „Don Diri Don” po wojażach w Tajlandii. Dziś zaprasza na koncert kolęd i pastorałek Powstał w 1990 roku z inicjatywy prof. Jana Szyrockiego. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów śpiewaczych. Występuje z ogromnym powodzeniem po obu stronach globu. » więcej 2024-02-02, godz. 10:56 Orkiestra Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zagra w Filharmonii Narodowej w Warszawie Założona w 1901 roku. Na pierwszym koncercie, 5 listopada 1901 zagrał m.in. światowej sławy pianista, kompozytor i przyszły mąż stanu, Ignacy Jan Paderewski. Orkiestrą dyrygował Emil Młynarski. Dziś, 2 lutego 2024 roku w Filharmonii… » więcej 2024-02-02, godz. 09:32 Jubileuszowy Koncert Sakralny Chóru Politechniki Morskiej Kilkanaście Grand Prix, m.in. w Tajwanie, Czechach, Słowacji, we Włoszech oraz na Litwie i około 50 Złotych Medali na międzynarodowych konkursach. Jest wizytówką Szczecina, regionu i Polski. Chór Politechniki Morskiej obchodzi 20-lecie… » więcej 2024-02-01, godz. 14:47 Premiera filmu o filii obozu Ravensbrück w Chojnie 13 lutego odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o filii obozu Ravensbrück w Chojnie. Obraz pt. "Marsz śmierci" powstał przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. » więcej
44454647484950