Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Wbrew obiegowym opiniom repatrianci z Kresów Wschodnich nie byli dobrze widziani w Szczecinie - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, współautorka książki "Z Kresów na Kresy".
Gdy dotarły do Szczecina pierwsze transporty Kresowian, brakowało już dla nich mieszkań. Taki obraz wyłania się z raportów Najwyższej Izby Kontroli, która kontrolowała Państwowy Urząd Repatriacyjny w Szczecinie.

- Wyniki były fatalne. Ci ludzie, którzy tu przyjeżdżali, nędzni i obdarci z najgorszymi wspomnieniami, byli tu witani jako osoby nieproszone - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.

Pierwszy transport repatriantów z Kresów Wschodnich był w Szczecinie w marcu 1946 roku.

- Moja rodzina też doświadczyła łagrów. Jak byłam mała, to dla mnie zawsze było oczywiste, że cały Stołczyn i Golęcin to są właściwie tylko Kresowiacy. Potem jak dorastałam, to byłam zdziwiona, że tu mieszkają ludzie, którzy przybyli z innych części Polski. Mój wujek Aleksander Nizowicz, jego historię i historię jego mamy, które umieszczam w tej książce, on kierował mnie do takich ludzi - przyznaje Kuchcińska-Kurcz.

Książka jest bogato ilustrowana. Zawiera też wiele wspomnień ludzi, którzy trafili do Szczecina z Kresów. Współautorką książki jest Aneta Popławska-Suś.
Wbrew obiegowym opiniom repatrianci z Kresów Wschodnich nie byli dobrze widziani w Szczecinie - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, współautorka książki "Z Kresów na Kresy".
Pierwszy transport repatriantów z Kresów Wschodnich był w Szczecinie w marcu 1946 roku.

Zobacz także

2024-05-22, godz. 07:01 Międzynarodowy Booker dla powieści z Niemiec Nagrodę literacką zdobyła Jenny Erpenbeck za książkę 'Kairos'. » więcej 2024-05-21, godz. 15:13 Standardy muzyki jazzowej na koncercie dyplomowym w Filharmonii Niezwykły koncert dyplomowy odbył się w poniedziałek wieczorem w sali kameralnej Filharmonii Szczecińskiej. » więcej 2024-05-21, godz. 13:10 Zmarł wybitny polski kompozytor Jan A.P. Kaczmarek Zmarł Jan A.P. Kaczmarek, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Miał 71 lat. » więcej 2024-05-20, godz. 18:35 Przed premierą "Polity". Był casting, będą kolejne... [ZDJĘCIA] 14 września w Teatrze Polskim planowana jest premiera spektaklu 'Polita' w reżyserii Janusza Józefowicza z muzyką Janusza Sokłosy. » więcej 2024-05-20, godz. 16:03 Margaret w Radiu Szczecin Autorka aktualnej 'Płyty tygodnia' Radia Szczecin gościła w naszym studiu i opowiadała o swoim nowym materiale. » więcej 2024-05-19, godz. 18:16 Międzynarodowy koncert w kościele Baptystów W ramach 21. edycji Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej już o 19:00 w Kościele Baptystów w Szczecinie wystąpią artyści z Izraela, Japonii, Niemiec i Polski. » więcej 2024-05-18, godz. 12:18 Antywojenny spektakl w Goleniowie 'Miłość nie umrze' - Wielka Rock Opera zainaugurowała w Goleniowie urodziny miasta. » więcej 2024-05-18, godz. 10:26 Parada zabytkowych aut, wizyta w piekarni, czyli Noc Muzeów w Szczecinie Od parady zabytkowych samochodów po zwiedzanie słynnej piekarni - atrakcji podczas szczecińskiej Nocy Muzeów ma wystarczyć dla każdego. » więcej 2024-05-18, godz. 10:19 Harfistka Barbara Stalmierska świętuje 40-lecie pracy artystycznej w Filharmonii [ZDJĘCIA] Współpracuje z wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Interesuje się szczególnie nowymi możliwościami kolorystycznymi harfy. Gra w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2024-05-18, godz. 09:44 W Noc Muzeów w Trzcińsku-Zdroju przeniesiemy się do średniowiecza Potyczki rycerskie, wystawy, czy projekcja filmu to tylko niektóre elementy Nocy Muzeów w Trzcińsku-Zdroju. » więcej
78910111213