Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Materiały prasowe Opery na Zamku w Szczecinie
Fot. Materiały prasowe Opery na Zamku w Szczecinie
Około stu wykonawców wystąpi dziś w niezwykłej scenerii szczecińskiego Cmentarza Centralnego pod pomnikiem "Tym, którzy nie powrócili z morza".
Zabrzmi między innymi utwór "Było kiedyś morze szkliste" na mezzosopran i orkiestrę symfoniczną zamówiony przez Operę na Zamku u wybitnego polskiego kompozytora Michała Dobrzyńskiego.

Jestem zaszczycony, że w moim rodzinnym mieście obędzie się światowa prapremiera tego dzieła – powiedział twórca.

- Jest to cykl trzech pieśni do różnych tekstów. W pierwszej wykorzystałem fragment Psalmu 130 De Profundis, w polskim tłumaczeniu "Z głębokości wołam do Ciebie Panie", w drugiej wiersz Kazimierza Przerwy-Tetmajera "Szukam Cię zawsze", a w trzeciej Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Morze wracające" – uzupełnił artysta.

Partie solowe utworu wykona światowej sławy mezzosopranistka Urszula Kryger. Śpiewaczce towarzyszyć będzie Orkiestra Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha – dodał kompozytor.

- Dzieło pisałem z myślą, że będzie wykonane na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, co ma dla mnie szczególny wymiar, ponieważ tu spoczywają moi najbliżsi, więc w sposób symboliczny można powiedzieć, też usłyszą te utwory – podsumował Michał Dobrzyński.

Podczas koncertu zabrzmią również "Adagietto" z "Raju utraconego" Krzysztofa Pendereckiego na orkiestrę i poemat symfoniczny "Powracające fale" op. 9 Mieczysława Karłowicza.

Wieczór poprzedzi ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Akademii Morskiej w Szczecinie, z tradycyjnym wybijaniem szklanek przy fontannie. Początek wydarzenia poświęconego ludziom morza i narodowi ukraińskiemu walczącemu z rosyjskim najeźdźcą, rozpocznie się o godzinie 22:00.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-06-13, godz. 22:07 Debata o kulturze w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] W Radiu Szczecin rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Tym razem to była debata o kulturze. » więcej 2024-06-13, godz. 19:27 Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia. » więcej 2024-06-13, godz. 16:16 Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO] Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście". » więcej 2024-06-12, godz. 19:08 Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy. » więcej 2024-06-12, godz. 18:06 Debata o kulturze na naszej antenie W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze. » więcej 2024-06-11, godz. 21:56 Przed Sejmem pikietowali artyści "Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie. » więcej 2024-06-09, godz. 10:52 Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2024-06-09, godz. 09:02 Marek Stelar z kolejną nagrodą Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru". » więcej 2024-06-07, godz. 10:41 Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. » więcej 2024-06-06, godz. 08:17 Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów. » więcej
19202122232425