Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Urszula Kryger – mezzosopranistka z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Urszula Kryger – mezzosopranistka z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
"Adagietto" z "Raju utraconego" Krzysztofa Pendereckiego na orkiestrę i poemat symfoniczny "Powracające fale" op. 9 Mieczysława Karłowicza wypełniły sobotni koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza".

Punktem kulminacyjnym wieczoru zorganizowanego na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie była światowa prapremiera utworu "Było kiedyś morze szkliste" wybitnego polskiego kompozytora Michała Dobrzyńskiego.
W moim dziele napisanym na mezzosopran i orkiestrę symfoniczną wykorzystałem fragmenty Psalmu 130 De Profundis, w polskim tłumaczeniu "Z głębokości wołam do Ciebie Panie" i wiersze Kazimierza Przerwy-Tetmajera "Szukam Cię zawsze" oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Morze wracające" – powiedział twórca.

- To był dla mnie wielki zaszczyt – uczestnictwo w tym wydarzeniu, w tym koncercie i duże osobiste przeżycie. Również z tego powodu, że na tym cmentarzu, w moim rodzinnym mieście, właśnie są pochowani moi bliscy. Miałem wrażenie, że gdzieś w otchłani słuchają ze mną tego utworu – dodał Michał Dobrzyński.

Kompozycję wykonała światowej sławy mezzosopranistka Urszula Kryger z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha.

- Cykl pieśni Michała Dobrzyńskiego jest bardzo ciekawym przykładem połączenia współczesności z tradycją. Też są o przemijaniu do relacji z tymi, którzy odeszli. Piękne, pełne symboliki w warstwie muzycznej oraz tekstowej no i wielka przyjemność ze współpracy ze wspaniałą orkiestrą i oczywiście z wybitną solistką, Panią Urszulą Kryger, która wykonała te pieśni w sposób zjawiskowy – podsumował dyrygent.

Wieczór był poświęcony także narodowi ukraińskiemu walczącemu z rosyjskim najeźdźcą.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2022-11-11, godz. 15:55 Święto Niepodległości z dyrygentem Antonim Witem w Złotej Sali Filharmonii Karierę zaczynał od asystentury u boku Herberta von Karajana w Filharmonii Berlińskiej. Występuje na najbardziej prestiżowych scenach świata. W swojej długiej i nadzwyczajnej karierze nagrał ponad 200 albumów. » więcej 2022-11-07, godz. 14:27 „Dziady Moje” nowa wystawa w Szczecinie [ZDJĘCIA] Wystawę prac Kuby Konarzewskiego malarza, fotografa i scenografa - „Dziady Moje” można oglądać w najmłodszej galerii wystawienniczej w Szczecinie 'Zapach Sztuki'. » więcej 2022-11-06, godz. 12:54 Willa Lentza w rytmie poloneza [WIDEO, ZDJĘCIA] Projekcja polskiej epopei narodowej „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy ze słynnym finałowym polonezem Wojciecha Kilara, koncert zespołu Tomasza Tomaszewskiego i spektakl Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, to tylko niektóre… » więcej 2022-11-06, godz. 08:13 Polskie filmy w Chicago W Chicago rozpoczynają się pokazy polskich filmów. Przez najbliższe dwa tygodnie widzowie zobaczą ponad 60 produkcji zarówno fabularnych jak i dokumentalnych. To największy pokaz polskiego kina poza granicami naszego kraju. » więcej 2022-11-05, godz. 14:30 W Willi Lentza „Poloneza czas zacząć...” Ruszyła kampania wpisu poloneza na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Do akcji włączyła się Willa Lentza w Szczecinie dzisiejszym wydarzeniem pod tytułem „Polonez&Willa”. » więcej 2022-11-05, godz. 09:38 Chór im. prof. Jana Szyrockiego zainaugurował obchody 70-lecia istnienia [WIDEO, ZDJĘCIA] Trzema bisami i gromkimi brawami publiczności śpiewającej z artystami, zakończył się wczoraj w Radiu Szczecin koncert Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. » więcej 2022-11-05, godz. 09:16 Najnowszy film Marka Osajdy. Przedstawił historię znanego plakacisty Historię Lexa Drewińskiego, twórcy plakatów nagradzanych na prestiżowych konkursach na całym świecie, opowiedział w swoim najnowszym filmie Marek Osajda. » więcej 2022-11-05, godz. 08:43 Spotkanie z Agnieszką Holland. "O Holokauście nie wolno nam zapomnieć" Wybitna reżyserka filmowa Agnieszka Holland gościem Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Spotkanie z nią było częścią programu wystawy Natalii Romik 'Kryjówki. Architektura przetrwania'. » więcej 2022-11-04, godz. 14:48 Ekologiczne meble i przedmioty na wystawie w INKU [ZDJĘCIA] Meble i przedmioty do domowego użytku, te vintage i nowoczesne, z ekologicznych materiałów - to wszystko prezentowane będzie od piątku na wystawie 'Baltic Home 2. Lokalny dialog' w szczecińskim Inkubatorze Sektorów Kreatywnych. » więcej 2022-11-04, godz. 08:55 Chór imienia Profesora Jana Szyrockiego ma 70 lat [ZDJĘCIA Pięćdziesiąt lat pracy artystycznej zespołu pod ręką jednego dyrygenta, to ewenement nie tylko w historii szczecińskiej chóralistyki, ale także fenomen na scenie krajowej i międzynarodowej. Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego… » więcej
57585960616263