Przypomnienie dokonań jednego z najbardziej znanych europejskich rodów organmistrzów przełomu XIX i XX wieku z województwa zachodniopomorskiego. Dziś w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach odbędzie się kolejny koncert Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”.
Pomysłodawcy wydarzenia próbują przywrócić świetność brzmienia zabytkowym instrumentom. Jeden z większych w naszym regionie zbudowany w 1903 roku przez Barnima Grüneberga znajduje się w świątyni w Płotach. Ma 989 piszczałek, 17 głosów, w tym 3 w sekcji pedałowej, 8 w pierwszym i 6 w drugim manuale – powiedział Wojciech Borguński z Chóru Męskiego Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego.
- Zaśpiewamy koncert, podczas którego zagrają te organy, między innymi w pięknym, mało znanym utworze „Masse Breve” Charlesa Gounoda. Dzieło ma taki wręcz nieziemski wymiar – uzupełnił Borguński.
Nasz występ wypełnią także pieśni a'cappella – dodał śpiewak.
- Koncert rozpoczniemy „Bogurodzicą”. Wykonamy również szereg pięknych utworów muzyki dawnej oraz współczesnej Piotra Jańczaka. Te sprzed wieków, to między innymi „In nomine Jasu” Jacoba Handla-Gallusa, „Adoramus te Christe” Giovanniego Pierluigiego Palestriny, „Sepulto Domino” Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, czy słynne dzieło „Ave Maria” Franza Xavera Biebla – podsumował Wojciech Borguński.
Będą również utwory organowe Johanna Sebastiana Bacha i Alexandra Guilmanta w wykonaniu Julity Nohanowicz. Początek koncertu o godzinie 19 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach. Wstęp wolny.
Wydarzenie współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego organizują Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw oraz Parafia Przemienienia Pańskiego w Płotach, której proboszczem jest ksiądz Ryszard Szymanik.
Zobacz także
2018-11-24, godz. 18:10
Polska zabiega o wpisanie szopek krakowskich na listę UNESCO
Polska zabiega o wpisanie szopek krakowskich na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Z Krakowa wyjechała delegacja na posiedzenie komitetu UNESCO na wyspie Mauritius.
» więcej
2018-11-24, godz. 17:14
Anna Segal w ramach Euromusicdramy zaprasza do Kameralnego
"Wariacje na tematy polskiej muzyki teatralnej" w improwizacjach Anny Segal to jeden z ostatnich akordów 3. edycji Euromusicdrama. W sobotę o godz. 19 w Teatrze Kameralnym wystąpi - okrzyknięta przez krytykę liderką nowego pokolenia…
» więcej
2018-11-23, godz. 08:58
"Mówi się o Oscarze dla Joanny Kulig"
"Polskiej aktorce należy się Oscar" - to ocena organizatora festiwalu Nowe Horyzonty i działacza kulturalnego z "Rozmów pod Krawatem".
» więcej
2018-11-22, godz. 19:20
Naukowcy i muzealnicy rozmawiają o "Niepodległości i nowoczesności" [ZDJĘCIA]
Historycy sztuki z całej Polski spotkali się w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Rozpoczęła się tam ogólnopolska sesja naukowa "Niepodległość i nowoczesność".
» więcej
2018-11-22, godz. 16:16
Impreza dla filmowców-seniorów. Rusza nowy festiwal
Festiwal Filmowy Senior Movie w Szczecinie startuje już w czwartek. To przegląd skierowany do twórców kina amatorskiego i niezależnego w wieku emerytalnym.
» więcej
2018-11-20, godz. 21:49
Plebiscyt "Książka Historyczna Roku": Wybrano najlepszą publikację
"Wielka Wojna Polaków" profesora Andrzeja Chwalby - najlepszą publikacją popularnonaukową w plebiscycie Książka Historyczna Roku, współorganizowanym przez Polskie Radio.
» więcej
2018-11-20, godz. 14:42
Współpraca polsko-niemiecka w Zamkowym Forum Kultury
Czy odrobiliśmy już lekcję współpracy polsko-niemieckiej? Pod takim hasłem rozpocznie się we wtorek kolejne Zamkowe Forum Kultury. Tym razem debata odbędzie się w Cedyni w sali dawnego klasztoru cysterskiego.
» więcej
2018-11-20, godz. 09:55
W Moskwie wystawa o ofiarach stalinowskich represji
We wtorek moskiewskim Muzeum Architektury zostanie otwarta wystawa poświęcona ofiarom stalinowskich represji. Przedsięwzięcie poświęcone jest piątej rocznicy funkcjonowania projektu realizowanego przez stowarzyszenie „Memoriał”…
» więcej
2018-11-20, godz. 08:35
Wystawa polskich plakatów w Nowym Jorku
W Nowym Jorku zaprezentowano wystawę polskich plakatów z okresu międzywojennego. Zawisły one na metalowym ogrodzeniu wokół polskiego konsulatu generalnego. Inicjatorem wystawy jest Polski Instytut Kultury.
» więcej
2018-11-19, godz. 18:11
"Jedna z najbogatszych kolekcji tego typu w Polsce". Do obejrzenia w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Gdy odradzała się polska kawaleria w 1918 roku, żołnierze korzystali z wyposażenia wojskowego z wielu państw świata. Od poniedziałku w Galerii Rektorskiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego można zobaczyć część…
» więcej