Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Organy Barnima Grüneberga opus 471 (1903 rok) w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach. Fot. Alan Putek
Organy Barnima Grüneberga opus 471 (1903 rok) w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach. Fot. Alan Putek
Przypomnienie dokonań jednego z najbardziej znanych europejskich rodów organmistrzów przełomu XIX i XX wieku z województwa zachodniopomorskiego. Dziś w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach odbędzie się kolejny koncert Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”.
Pomysłodawcy wydarzenia próbują przywrócić świetność brzmienia zabytkowym instrumentom. Jeden z większych w naszym regionie zbudowany w 1903 roku przez Barnima Grüneberga znajduje się w świątyni w Płotach. Ma 989 piszczałek, 17 głosów, w tym 3 w sekcji pedałowej, 8 w pierwszym i 6 w drugim manuale – powiedział Wojciech Borguński z Chóru Męskiego Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego.

- Zaśpiewamy koncert, podczas którego zagrają te organy, między innymi w pięknym, mało znanym utworze „Masse Breve” Charlesa Gounoda. Dzieło ma taki wręcz nieziemski wymiar – uzupełnił Borguński.

Nasz występ wypełnią także pieśni a'cappella – dodał śpiewak.

- Koncert rozpoczniemy „Bogurodzicą”. Wykonamy również szereg pięknych utworów muzyki dawnej oraz współczesnej Piotra Jańczaka. Te sprzed wieków, to między innymi „In nomine Jasu” Jacoba Handla-Gallusa, „Adoramus te Christe” Giovanniego Pierluigiego Palestriny, „Sepulto Domino” Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, czy słynne dzieło „Ave Maria” Franza Xavera Biebla – podsumował Wojciech Borguński.

Będą również utwory organowe Johanna Sebastiana Bacha i Alexandra Guilmanta w wykonaniu Julity Nohanowicz. Początek koncertu o godzinie 19 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach. Wstęp wolny.

Wydarzenie współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego organizują Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw oraz Parafia Przemienienia Pańskiego w Płotach, której proboszczem jest ksiądz Ryszard Szymanik.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-11-26, godz. 17:17 Wega jest najjaśniejszą gwiazdą w gwiazdozbiorze Lutni [ZDJĘCIA, WIDEO] Nasza Vega pochodzi z gwiazdozbioru Fortepianu. » więcej 2024-11-24, godz. 12:34 Tydzień Friedrichowski trwa [ZDJĘCIA] Wystawy, filmy i spotkania przygotowali organizatorzy Tygodnia Friedrichowskiego w Szczecinie. » więcej 2024-11-23, godz. 18:08 Święto dla tych, którzy kochają czytanie [WIDEO, ZDJĘCIA] Spotkania autorskie, wspólne czytanie poezji, a także wręczanie nagród literackich. To już dwunasta edycja Festiwalu Czytania imienia Wojciecha Pszoniaka. » więcej 2024-11-23, godz. 12:00 Michał Balas i Kornilios Michailidis gorąco oklaskiwani w Filharmonii [ZDJĘCIA] Wariacje symfoniczne Witolda Lutosławskiego i słynna III Symfonia Johannesa Brahmsa zabrzmiały wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2024-11-22, godz. 18:56 Festiwal w Książnicy. "Można przenieść się w inną rzeczywistość" [ZDJĘCIA] W Książnicy Pomorskiej rozpoczął się festiwal czytania. W programie między innymi spotkania z Anna Ołów-Wachowicz i Adamem Zadwornym. » więcej 2024-11-22, godz. 17:04 Michał Balas zagra w Filharmonii na wiolonczeli z 1718 roku Jego gra przyciąga tłumy melomanów. Koncertuje z ogromnym powodzeniem m.in. w słynnych: Filharmonii Berlińskiej, wiedeńskiej Musikverein, Herkulessaal w Monachium, Stadtcasino w Bazylei oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wybitnie… » więcej 2024-11-22, godz. 16:34 Wystawa poświęcona Bogusławowi X w Zamku [WIDEO, ZDJĘCIA] Jak żył Gryfita uznany za najwybitniejszego władcę Pomorza? M.in. to można zobaczyć na wystawie poświęconej Bogusławowi X. » więcej 2024-11-22, godz. 13:12 W Książnicy Pomorskiej rusza wielkie święto czytania Rozmowy z autorami, czytania performatywne i spektakle, a także wręczenie nagrody literackiej "Jantar" - w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie rozpoczyna się 12. Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni". » więcej 2024-11-22, godz. 11:07 Rekord frekwencyjny MCN Instytucja istnieje od 1,5 roku i może się już pochwalić także sukcesem frekwencyjnym - mówił w "Rozmowie pod krawatem" dyrektor centrum Witold Jabłoński. » więcej 2024-11-22, godz. 09:18 Morskie Centrum Nauki z ważną nagrodą, zapewniającą promocję i rozpoznawalność Nagroda Polskiej Organizacji Turystycznej dla Morskiego Centrum Nauki przełoży się na rozpoznawalność w Europie - mówił w "Rozmowach pod krawatem" dyrektor tej instytucji Witold Jabłoński. » więcej
45678910