Trwa Międzynarodowy Festiwal Muzyczny WIELCY TWÓRCY w Ukrainie. Wczoraj, 9 września 2022 roku, licznie zgromadzona publiczność Lwowskiej Filharmonii Narodowej była świadkiem m.in. prawykonania Preludiów na fortepian patrona wydarzenia Romana Palestra.
Dzieła z 1954 roku doskonale zagrał pianista Andrzej Wierciński.
- To bardzo interesująca muzyka polegająca na tym, żeby słuchacz też wytężył swoją wyobraźnię. Kompozytor doznał wielu różnych tragicznych przeżyć, które doskonale słychać w jego muzyce, świetnie odzwierciedlił je w tych Preludiach – powiedział Wierciński.
Podczas wieczoru zabrzmiała też słynna „Elegia” Mykoli Łysenki w mistrzowskiej interpretacji Andrzeja Wiercińskiego (fortepian) i Marii Peradzyńskiej (flet).
- To melodia, która stała się też jakby takim symbolem, który pokazuje bohaterstwo Narodu Ukraińskiego, dlatego zdecydowaliśmy się zagrać ten utwór jako taki hymn – wyraz naszego szacunku i podziwu dla tych, którzy walczą w obronie Ukrainy – stwierdziła flecistka.
Po pełnej zadumy kompozycji na estradzie królowały utwory Fryderyka Chopina. Wiolonczelista Tomasz Strahl i pianista Andrzej Wierciński doskonale zagrali dzieła kameralne kompozytora. Niemniej świetnie wybrzmiały solowe kompozycje na fortepian wielkiego Fryderyka. Dodatkowo na finał wieczoru Artyści wybrali „Oblivion”. Jeden z najsłynniejszych utworów Astora Piazzolli muzycy – Peradzyńska, Strahl i Wierciński dedykowali dzielnie walczącym nie tylko o wolność swojej Ojczyzny Ukraińskim Bohaterom, oferując melomanom chwile niewysłowionej nostalgii i liryzmu.
- Wydaje mi się, że do Narodu Ukraińskiego dotarło to, że Polska chce im pomóc nie oczekując nic w zamian. Nigdy żadne wysiłki polityków, prezydentów, premierów nie dałyby takiego rezultatu, jak to, jak Polska wsparła Ukrainę. I muzyka jako język uniwersalny do tego się przyczyni, nasza polska muzyka, która jest naszą wielką siłą – podsumował prof. Tomasz Strahl.
Dziś, podczas kolejnego festiwalowego koncertu w Lwowskiej Filharmonii Narodowej odbędzie się recital fortepianowy Sławomira Wilka. Artysta przedstawi najnowszą swoją płytę kompaktową z utworami Sergieja Bortkiewicza.
Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw oraz Lwowska Filharmonia Narodowa we Lwowie. Partnerami przedsięwzięcia, m.in. Konsulat Generalny RP we Lwowie, Willa Lentza w Szczecinie, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Polskie Radio Szczecin i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Więcej o Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym WIELCY TWÓRCY we Lwowie w magazynie „Trochę Kultury”.
Zobacz także
2024-03-04, godz. 12:03
Ceremonia Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2024
W poniedziałek wieczorem poznamy nazwiska laureatów tegorocznych Orłów.
» więcej
2024-03-03, godz. 14:07
"Powołany 2" już w kinach
W piątek odbyła się w kinach premiera filmu pt. "Powołany 2". Jak przyznaje reżyser, po pierwszej części tysiące ludzi dało świadectwo swojej wiary. Na YouTubie pierwsza część ma prawie 4 miliony wyświetleń. Jej pomysłodawcą…
» więcej
2024-03-02, godz. 13:59
Premiera w goleniowskim teatrze
W Teatrze Brama w Goleniowie w sobotę wieczorem premiera autorskiego spektaklu "Voices" - (Głosy). To muzyczna opowieść będąca efektem ich podróży po świecie, podczas realizacji wielu międzynarodowych projektów w ostatnich lata…
» więcej
2024-03-02, godz. 08:06
Potężna „Ósemka” zabrzmiała w dwusetną rocznicę urodzin Antona Brucknera. Filharmonia w Szczecinie [ZDJĘCIA]
„Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił austriackiego kompozytora tworzącego w XIX wieku innowacyjne symfonie, które wywarły ogromny wpływ na światową muzykę klasyczną.
» więcej
2024-03-01, godz. 09:15
Dwusetna rocznica urodzin Brucknera z Rune Bergmannem w Filharmonii
Dzięki innowacyjnemu podejściu do komponowania wywarł znaczący wpływ na muzykę klasyczną. Cały świat obchodzi dwusetną rocznicę urodzin jednego z największych symfoników wszech czasów, Antona Brucknera. Filharmonia im. Mieczysława…
» więcej
2024-02-29, godz. 15:21
Złoty ekslibris dla Rafała Podrazy
Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej - najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę - otrzyma Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek biograficznych, specjalista od rodziny Kossaków i historii polskiej piosen…
» więcej
2024-02-29, godz. 07:53
Film o "Bacy". Kawał historii Szczecina i Świnoujścia
Powstaje film dokumentalny o Wojciechu Hawryszuku.
» więcej
2024-02-29, godz. 07:23
Kto w kolejce do Oscara?
Zakończyło się głosowanie członków Amerykańskiej Akademii Filmowej na oscarowych kandydatów. Statuetki zostaną przyznane w 24 kategoriach, a ceremonia ich wręczenie odbędzie się w Hollywood 10 marca.
» więcej
2024-02-28, godz. 23:50
Zespół Dżamani zagrał w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA]
Minikoncert odbył się w ramach kolejnej odsłony cyklu [3x1].
» więcej
2024-02-27, godz. 18:00
Dżamanizm w Radiu Szczecin... [ZDJĘCIA, WIDEO]
To w ramach kolejnego wydania cyklu [3x1].
» więcej