Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. [Materiały prasowe Festiwalu. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz]
Fot. [Materiały prasowe Festiwalu. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz]
Kompozycje Karola Szymanowskiego, Jewhena Stankowycza i Romana Palestra – patrona Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego WIELCY TWÓRCY w Ukrainie zabrzmiały wczoraj w Lwowskiej Filharmonii Narodowej. Dzieła przedstawił oklaskiwany w wielu krajach świata Phoenix String Quartet.
Muzycy specjalizują się w wykonawstwie kompozycji XX i XXI wieku. Mają na swym koncie liczne prawykonania. Na Festiwalu zagrali po raz pierwszy w Ukrainie II Kwartet smyczkowy (1936) Romana Palestra.

Cieszę się, że melomani tak gorąco oklaskiwali zespół – powiedział prof. Artur Mykytka – dyrektor Orkiestry Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej.

- Jestem szczęśliwy, że wszystko się udało. Jest wojna. Publiczność chodzi na koncerty, dlatego, że ona potrzebuje w tym czasie słuchać takiej muzyki. To był koncert przygotowany specjalnie dla szerokiego audytorium. Jak to się mówi po polsku – dla każdego coś miłego, ale najgłówniejszym punktem był Roman Palester.

Kolejne festiwalowe koncerty będą się odbywały do 15 października 2022 roku na wschodzie Ukrainy, m.in. w Tymoszówce, gdzie urodził się Karol Szymanowski oraz w Kropywnickim – dawnym Elizawetgradzie.

Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw oraz Lwowska Filharmonia Narodowa we Lwowie. Partnerami przedsięwzięcia, m.in. Konsulat Generalny RP we Lwowie, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie – Archiwum Kompozytorów Polskich, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Willa Lentza w Szczecinie, Polskie Radio Szczecin i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Polskiej Za Granicą – państwowego funduszu docelowego.

Więcej o Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym WIELCY TWÓRCY we Lwowie w niedzielnym magazynie „Trochę kultury” Radia Szczecin.

Zobacz także

2024-03-07, godz. 07:19 Baltic Neopolis Orchestra otworzyła nabór na kursy mistrzowskie Założona w Szczecinie w 2008 roku. Zagrała ponad tysiąc koncertów promujących polską kulturę w najdalszych zakątkach globu. Współpracuje ze światowej sławy solistami. Baltic Neopolis Orchestra zaprasza do udziału w kursach m… » więcej 2024-03-06, godz. 09:38 Pomnik prof. Jana Szyrockiego stanie w Międzyzdrojach W listopadzie 1952 roku Jan Szyrocki z Wyższej Szkoły Inżynierskiej założył w powojennym Szczecinie pierwszy chór studencki. Wkrótce zespół znalazł się w gronie najlepszych chórów akademickich na świecie. » więcej 2024-03-04, godz. 12:03 Ceremonia Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2024 W poniedziałek wieczorem poznamy nazwiska laureatów tegorocznych Orłów. » więcej 2024-03-03, godz. 14:07 "Powołany 2" już w kinach W piątek odbyła się w kinach premiera filmu pt. 'Powołany 2'. Jak przyznaje reżyser, po pierwszej części tysiące ludzi dało świadectwo swojej wiary. Na YouTubie pierwsza część ma prawie 4 miliony wyświetleń. Jej pomysłodawcą… » więcej 2024-03-02, godz. 13:59 Premiera w goleniowskim teatrze W Teatrze Brama w Goleniowie w sobotę wieczorem premiera autorskiego spektaklu 'Voices' - (Głosy). To muzyczna opowieść będąca efektem ich podróży po świecie, podczas realizacji wielu międzynarodowych projektów w ostatnich lata… » więcej 2024-03-02, godz. 08:06 Potężna „Ósemka” zabrzmiała w dwusetną rocznicę urodzin Antona Brucknera. Filharmonia w Szczecinie [ZDJĘCIA] „Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił austriackiego kompozytora tworzącego w XIX wieku innowacyjne symfonie, które wywarły ogromny wpływ na światową muzykę klasyczną. » więcej 2024-03-01, godz. 09:15 Dwusetna rocznica urodzin Brucknera z Rune Bergmannem w Filharmonii Dzięki innowacyjnemu podejściu do komponowania wywarł znaczący wpływ na muzykę klasyczną. Cały świat obchodzi dwusetną rocznicę urodzin jednego z największych symfoników wszech czasów, Antona Brucknera. Filharmonia im. Mieczysława… » więcej 2024-02-29, godz. 15:21 Złoty ekslibris dla Rafała Podrazy Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej - najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę - otrzyma Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek biograficznych, specjalista od rodziny Kossaków i historii polskiej piosen… » więcej 2024-02-29, godz. 07:53 Film o "Bacy". Kawał historii Szczecina i Świnoujścia Powstaje film dokumentalny o Wojciechu Hawryszuku. » więcej 2024-02-29, godz. 07:23 Kto w kolejce do Oscara? Zakończyło się głosowanie członków Amerykańskiej Akademii Filmowej na oscarowych kandydatów. Statuetki zostaną przyznane w 24 kategoriach, a ceremonia ich wręczenie odbędzie się w Hollywood 10 marca. » więcej
17181920212223