Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Agnieszka Holland. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Agnieszka Holland. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wybitna reżyserka filmowa Agnieszka Holland gościem Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Spotkanie z nią było częścią programu wystawy Natalii Romik "Kryjówki. Architektura przetrwania".
Na ekspozycji jednym z dziewięciu prezentowanych przypadków kryjówek, gdzie ukrywali się podczas wojny Żydzi, są kanały Lwowa. Do szerszej świadomości dostały się dzięki filmowi Agnieszki Holland - "W ciemności".

Zrobiłam trzy filmy opowiadające o Holokauście, wszystkie z perspektywy zwykłych ludzi uwikłanych w historię - mówiła podczas spotkania Agnieszka Holland. - O Holokauście nie wolno nam zapomnieć - dodała reżyserka.

- To jest zdarzenie, które się nie skończyło i nieustannie się aktualizuje. Każde kolejne pokolenie inaczej na to patrzy. Też to, co się dzieje w Europie w tej chwili, co przypomina lata 30., zupełnie inaczej pozwala nam, nie tylko politycznie, ale tak ludzko, czy filozoficznie popatrzeć na doświadczenie Holokaustu. Wydaje mi się, że Holokaust jest nieustannym źródłem najistotniejszych pytań, na temat tego, do czego jesteśmy zdolni i kim jesteśmy - mówiła Holland.

Czy Holokaust czegoś nas nauczył?

- Holokaust był niewątpliwie taką szczepionką, która spowodowała, że Europa zupełnie przestraszyła się swojej własnej twarzy i zorganizowała się inaczej. Powstanie Unii Europejskiej to w dużym stopniu reakcja na drugą wojnę światową i na to, co stało się z Niemcami i co zrobili swoim bliźnim, innym ludziom, Żydom, Polakom - podkreślała reżyserka.

Wystawa "Kryjówki. Architektura przetrwania" dostępna jest w szczecińskiej Trafostacji Sztuki jeszcze do niedzieli.
Na ekspozycji jednym z dziewięciu prezentowanych przypadków kryjówek, gdzie ukrywali się podczas wojny Żydzi, są kanały Lwowa. Do szerszej świadomości dostały się dzięki filmowi Agnieszki Holland - "W ciemności".
Czy Holokaust czegoś nas nauczył?

Zobacz także

2021-09-11, godz. 18:09 Wyjątkowe spotkanie z muzyką i historią w Trzcińsku-Zdroju 'Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku 2021' zawita do Trzcińska-Zdroju. » więcej 2021-09-11, godz. 14:04 Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie Wyjątkowe spotkanie z zapomnianymi brzmieniami. Na dziedzińcu Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej w Szczecinie rozpoczyna się w sobotę czwarta edycja Dni Muzyki Żydowskiej. » więcej 2021-09-10, godz. 17:57 Rozpoczął się I Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium” Otwarcie wystawy prezentującej sylwetkę kompozytora Marka Jasińskiego zainaugurowało w piątek w Stargardzie I Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium”. » więcej 2021-09-09, godz. 19:29 Chór ZUT-u z nagrodą na festiwalu w Indonezji [WIDEO] Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zdobył kolejna prestiżową nagrodę. » więcej 2021-09-09, godz. 17:54 Kolejny dzień Kontrapunktu [ZDJĘCIA] W czwartek na Kontrapunkcie kolejne trzy spektakle. » więcej 2021-09-09, godz. 12:08 Zmarł Wiesław Gołas Nie żyje Wiesław Gołas - polski aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, wykonawca piosenki aktorskiej. » więcej 2021-09-08, godz. 15:00 Stargardzkie Centrum Nauki „Filary” zaprasza na bezpłatne zwiedzanie Już ponad sto osób zgłosiło się do pilotażowego zwiedzania Stargardzkiego Centrum Nauki 'Filary'. » więcej 2021-09-08, godz. 09:15 55. Przegląd Teatrów Małych Form na półmetku W środę kolejne prezentacje w ramach Kontrapunktu. » więcej 2021-09-07, godz. 07:35 "Mocne uderzenie, trzeba trochę pomyśleć" W Szczecinie trwa święto teatralne, czyli 55. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt. Festiwal od kilku lat ma dwa nurty konkursowe: konkurs główny i OFF Kontrapunkt. » więcej 2021-09-06, godz. 18:04 Nie żyje legenda kina i teatru, aktor Jean-Paul Belmondo Nie żyje ikona kina francuskiego - legendarny aktor Jean-Paul Belmondo. Miał 88 lat. » więcej
100101102103104105106