Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Agnieszka Holland. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Agnieszka Holland. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wybitna reżyserka filmowa Agnieszka Holland gościem Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Spotkanie z nią było częścią programu wystawy Natalii Romik "Kryjówki. Architektura przetrwania".
Na ekspozycji jednym z dziewięciu prezentowanych przypadków kryjówek, gdzie ukrywali się podczas wojny Żydzi, są kanały Lwowa. Do szerszej świadomości dostały się dzięki filmowi Agnieszki Holland - "W ciemności".

Zrobiłam trzy filmy opowiadające o Holokauście, wszystkie z perspektywy zwykłych ludzi uwikłanych w historię - mówiła podczas spotkania Agnieszka Holland. - O Holokauście nie wolno nam zapomnieć - dodała reżyserka.

- To jest zdarzenie, które się nie skończyło i nieustannie się aktualizuje. Każde kolejne pokolenie inaczej na to patrzy. Też to, co się dzieje w Europie w tej chwili, co przypomina lata 30., zupełnie inaczej pozwala nam, nie tylko politycznie, ale tak ludzko, czy filozoficznie popatrzeć na doświadczenie Holokaustu. Wydaje mi się, że Holokaust jest nieustannym źródłem najistotniejszych pytań, na temat tego, do czego jesteśmy zdolni i kim jesteśmy - mówiła Holland.

Czy Holokaust czegoś nas nauczył?

- Holokaust był niewątpliwie taką szczepionką, która spowodowała, że Europa zupełnie przestraszyła się swojej własnej twarzy i zorganizowała się inaczej. Powstanie Unii Europejskiej to w dużym stopniu reakcja na drugą wojnę światową i na to, co stało się z Niemcami i co zrobili swoim bliźnim, innym ludziom, Żydom, Polakom - podkreślała reżyserka.

Wystawa "Kryjówki. Architektura przetrwania" dostępna jest w szczecińskiej Trafostacji Sztuki jeszcze do niedzieli.
Na ekspozycji jednym z dziewięciu prezentowanych przypadków kryjówek, gdzie ukrywali się podczas wojny Żydzi, są kanały Lwowa. Do szerszej świadomości dostały się dzięki filmowi Agnieszki Holland - "W ciemności".
Czy Holokaust czegoś nas nauczył?

Zobacz także

2024-06-28, godz. 20:11 Mietall i jego dzieci przyszłości [WIDEO] Niecodzienny projekt muzyka rockowego. W piątek nasze radio odwiedził Mietall Waluś, pochodzący z Mysłowic muzyk związany z takimi zespołami jak Lenny Valentino, Negatyw czy Penny Lane. » więcej 2024-06-28, godz. 19:33 "Muzyka na wodzie" z repertuarem Heleny Majdaniec "Muzyka na wodzie" Jana Waraczewskiego już po raz 22. zabrzmi w pięknych okolicznościach, a dokładnie w przystani Jacht Klubu AZS. » więcej 2024-06-26, godz. 10:12 Znamy repertuar szczecińskiego Kina na Leżakach Do szczecińskich parków i na boiska zawita znów Kino na Leżakach. » więcej 2024-06-25, godz. 12:20 Fani zdecydowali o tematyce teledysku 16-letniej szczecinianki [WIDEO] 16-letnia raperka i wokalistka że Szczecina Queenkutee wraz z Provider zrealizowała swój pierwszy profesjonalny teledysk. Utwór "Winda" i wideo do niego powstały w wyniku akcji "24 To My", w której słuchacze zdecydowali o tematyce i… » więcej 2024-06-24, godz. 14:20 Organy z 1912 roku zabrzmiały w Białogardzie na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” [ZDJĘCIA] 43-głosowe organy opus 660. złożone m.in. z trzech klawiatur i pedału zabrzmiały w Białogardzie na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”. Instrument pochodzący z 1912 roku zbudował w Szczecinie Felix Grüneberg… » więcej 2024-06-24, godz. 07:42 Święto radiowego i telewizyjnego teatru w Sopocie Trzy dni ze słuchowiskami i spektaklami telewizyjnymi oraz ich twórcami - w Sopocie kończy się wielkie święto radiowego i telewizyjnego teatru. » więcej 2024-06-23, godz. 20:37 Dwudziesta odsłona Sacrum non Profanum zakończona "Odą do radości" Ludwiga van Beethovena czyli hymnem Unii Europejskiej zjednoczone chóry polsko-niemieckie, orkiestra z Filharmonii we Lwowie i soliści zakończyli koncert "Muzyka łączy narody, Arcydzieła Muzyki Filmowej" w Teatrze… » więcej 2024-06-23, godz. 13:05 Festiwal „Muzyczna podróż śladami Grünebergów” w Białogardzie [ZDJĘCIA] Na przełomie XIX i XX wieku zbudowali około tysiąca organów. Rodzina Grünebergów eksportowała je z fabryki w Szczecinie-Zdrojach, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji. » więcej 2024-06-22, godz. 14:06 Grand Prix Festiwalu im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach dla Chóru z Filipin [ZDJĘCIA] W Międzyzdrojach zakończył się najstarszy Festiwal Chóralny w Polsce. Najwięcej nagród 59. edycji Konkursu im. prof. Jana Szyrockiego otrzymał Chór z Filipin. » więcej 2024-06-21, godz. 17:40 Wyremontowany amfiteatr w Stargardzie oficjalnie otwarty Blisko cztery tysiące miejsc dla widzów i słuchaczy, zadaszona scena i sala kameralna z garderobami dla artystów pod główną sceniczną płytą. Zmodernizowany amfiteatr w Stargardzie zadebiutuje w piątek podczas koncertu otwarcia po… » więcej
11121314151617