Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Michał Ziółkowski – zdobywca I nagrody II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza odbiera laur z rąk Doroty Serwy – dyrektor Filharmonii w Szczecinie. Fot. Rafał Ceglarek
Michał Ziółkowski – zdobywca I nagrody II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza odbiera laur z rąk Doroty Serwy – dyrektor Filharmonii w Szczecinie. Fot. Rafał Ceglarek
40 tysięcy euro w puli nagród. Około 160 zgłoszeń z ponad 35. państw całego świata. Wczoraj w Złotej Sali Filharmonii szczecińscy symfonicy pod batutą Szymona Bywalca prapremierowo wykonali pięć polskich dzieł na II Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Mieczysława Karłowicza.
Jury przyznało Pierwszą nagrodę w wysokości 15 tysięcy euro Michałowi Ziółkowskiemu – absolwentowi Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie kompozycji prof. Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Obecnie jest wykładowcą macierzystej uczelni, a w 2022 roku obronił tytuł doktora sztuk muzycznych. Młody twórca otrzymał również nagrodę publiczności.

Na Konkurs zgłosiłem swoją partyturę „Akhlys”, stworzoną zgodnie z regulaminem, na orkiestrę symfoniczną bez użycia głosów solowych, taśmy lub live electronics. Trwa 12 minut – powiedział Michał Ziółkowski.

- To był niesamowity wieczór. Orkiestra wykonała utwór bezbłędnie. Bez dyrygenta, Pana Szymona Bywalca nie byłoby tego wszystkiego. Prowadził orkiestrę genialnie. Nie sądziłem, że publiczność doceni tego rodzaju utwór. Kiedy go pisałem byłem pewien, że to jest gdzieś na granicy percepcji. Wydawało mi się, że wkraczam w teren dla słuchacza być może troszkę niedostępny. Naprawdę jestem zaskoczony tą nagrodą. Jest ona dla mnie bardzo cenna. Nie mogłem sobie lepiej tego wyobrazić, wymarzyć. To jest dla mnie wielka rzecz – podsumował Michał Ziółkowski.

Drugą nagrodę w wysokości 11 tysięcy euro przyznano Piotrowi Tabakiernikowi za utwór „bright… holy… mad…” i Trzecią w wysokości 7 tysięcy euro Krystianowi Neściorowi za kompozycję „Tissage de l’Infini”.

Jury w składzie: Dorota Serwa – dyrektor Filharmonii w Szczecinie, Szymon Bywalec - dyrygent, kompozytor, David Robert Coleman – kompozytor, dyrygent, Dariusz Przybylski – kompozytor, organista, Anna Maria Huszcza – sekretarz dwuetapowego Konkursu oraz przewodniczący tego gremium, Tomàs Peire Serrate – kompozytor, przyznało także dwa równorzędne wyróżnienia honorowe, każde w kwocie 3500 euro – Aleksandrze Chmielewskiej za utwór „Visions oniriques” i Mateuszowi Ryczkowi za kompozycję „From the Slavic legends”.

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Mieczysława Karłowicza zorganizowali Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Filharmonia w Szczecinie.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2023-02-12, godz. 15:47 Gala Replay Studio w Przecławiu, czyli tańczące ferie [ZDJĘCIA] Jednym z pomysłów na udane ferie może być nauka tańca. A tańczyć możemy w domu, albo wybierając jedną ze szkół. » więcej 2023-02-12, godz. 15:10 Mały Książę po kurpiowsku [WIDEO] Jak brzmi Mały Książę po kurpiowsku? Postanowili to sprawdzić członkowie Związku Kurpiów i przetłumaczyli książkę na swój dialekt. » więcej 2023-02-10, godz. 21:17 Szczecinianie z nagrodami w Kalifornii. A konkretnie ich teledyski. » więcej 2023-02-10, godz. 09:23 Panek: wolę, by ktoś oceniał mnie poprzez to co robię Nie wiem czy jestem artystą, nie porównuję się do Witkacego - Tomasz Panek - rysownik, grafik, ilustrator, autor „Mało szczegółowego przewodnika po Szczecinie', był gościem 'Rozmowy pod Krawatem'. » więcej 2023-02-09, godz. 14:59 Prywatne historie na czerwonej wystawie [ZDJĘCIA] Wiele gatunków fotografii, zdjęcia wykonane w różnych technikach - a spoiwem jest kolor: szczeciński Fotoklub Zamek zaprasza w czwartek na godzinę 18 na wernisaż wystawy 'Czerwony - historie indywidualne'. » więcej 2023-02-09, godz. 11:39 "Dopaść Morawieckiego". Autor gościem Przystanku Historia w Szczecinie [WIDEO] Życie Kornela Morawieckiego na siedmiuset stronach - to nie laurka, a lustro, w którym odbija się postać buntownika, marzyciela, abnegata oskarżanego o terroryzm, a przez niektórych opozycjonistów o zdradę. » więcej 2023-02-07, godz. 08:54 W Bydgoszczy pogrzeb Leonarda Pietraszaka W południe w katedrze pod wezwaniem świętych Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Leonarda Pietraszaka. » więcej 2023-02-06, godz. 08:35 Nagrody Grammy rozdane Statuetki Złotych Gramofonów przyznano 65. raz w historii. Impreza odbyła się w Los Angeles, a jej główną aktorką była amerykańska wokalistka Beyonce. » więcej 2023-02-05, godz. 09:55 Joanna Tylkowska-Drożdż owacyjne przyjęta w Willi Lentza [ZDJĘCIA] Kilkunastominutowymi owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczorajszy koncert w Willi Lentza. Solistką wieczoru była wybitna sopranistka Joanna Tylkowska-Drożdż. Artystka zainaugurowała nowy cykl spotkań pt. „Ad Astra” ariami… » więcej 2023-02-04, godz. 12:38 Osioł z oskarowego "IO" mieszkał w polickiej zagrodzie Jeden z osiołków z filmu nominowanego do Oskara 'IO' Jerzego Skolimowskiego przez kilka lat mieszkał niedaleko Polic. W zagrodzie Pana Roberta Cichockiego 'Kuba' - bo tak ma na imię osiołek-aktor spędził cztery lata. » więcej
48495051525354