Owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczoraj Festiwal Muzyczny „Koncerty Grünebergowskie” 2022.
Wieczór zainaugurował obchody dwudziestej rocznicy śmierci Profesora Jana Szyrockiego i 15-lecia istnienia Chóru Męskiego „Słowiki 60” Jego imienia, który wystąpił z grającą na organach Julitą Nohanowicz.
Podczas wydarzenia jury jednogłośnie przyznało Nagrodę Grand Prix Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych – SAWP Chórowi „Słowiki 60” pod dyrekcją prof. Ryszarda Handke, za najlepsze wykonanie polskich kompozycji na tym Festiwalu.
Jury w protokole zaznaczyło m.in., że jest usatysfakcjonowane także tym, iż mogło przyznać tę cenną Nagrodę Zespołowi stworzonemu przez dojrzałych wokalistów, którym miłość do muzyki zaszczepił Mistrz nad Mistrzami, śp. Profesor Jan Szyrocki. Możliwość słuchania koncertu z udziałem chóru, charakteryzującego się pełnym profesjonalizmem, niezwykłą muzykalnością, operującego doskonałą emisją, dykcją, wyczuciem stylu wykonywanych utworów, była dla uczestników imprezy, a także Jurorów ogromnym przeżyciem i zaszczytem.
Zaczęliśmy śpiewać kilkadziesiąt lat temu w Chórze Chłopięcym „Słowiki” jeszcze pod dyrekcją Jana Szyrockiego – powiedział dyrygent nagrodzonego zespołu, prof. Ryszard Handke.
- Jak to mówi przysłowie „Czego się Jaś nauczył, to i Jan będzie umiał”. To, że zostaliśmy wyszkoleni pod batutą Mistrza i doprowadzeni do takiego poziomu techniki wokalnej i rozumienia w ogóle muzyki, zaowocowało tym, że możemy odnosić sukcesy. Dzisiejszy sukces jest dla mnie tak wielkim zaskoczeniem, bo wiem, że tu występowało wiele zacnych chórów. Tym bardziej mamy ogromną satysfakcję, że nasza praca, ten wysiłek i to kilkudziesięcioletnie zamiłowanie do śpiewu, zostało tutaj właśnie tak znacząco wyróżnione – uzupełnił prof. Handke.
Nie wyobrażamy sobie, żeby nie kontynuować dzieła Jana – dodał Wojciech Borguński, prezes Chóru.
- Generalnie spotykamy się po to, żeby śpiewać, śpiewać i śpiewać, bo Jan tak chciał - Jan Szyrocki. Jasiu, dziękujemy Ci bardzo – podsumował Borguński.
Uroczysty koncert współfinansowany przez Gminę Miasto Szczecin odbył się w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach.
Zobacz także
2022-10-21, godz. 18:32
Chór Echo-Arioso śpiewa już pół wieku
Stargardzki chór Echo-Arioso obchodzi 50-lecie swojej działalności. Co prawda sam chór działa pod tą nazwą od 1972 roku, ale stargardzka muzyka chóralna ma tradycje sięgające końca II Wojny Światowej.
» więcej
2022-10-21, godz. 09:02
Ławeczki z wierszami szczecińskiej poetki w Dolinie Miłości
To pomysł wnuka autorki, współorganizatora tego weekendowego festiwalu "Jesienne spotkanie z kulturą w parku" w Zatoni Dolnej.
» więcej
2022-10-18, godz. 15:06
Natalia Kukulska w Radiu Szczecin
Już w sobotę artystka rozpocznie trasę "MTV Unplugged" koncertem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie - w Radiu Szczecin opowiedziała, czemu będzie to dla niej szczególny wieczór.
» więcej
2022-10-16, godz. 12:14
Teatr Brama: "Carmina - Dom Polaków w kryzysie"
Pandemia, wojna i inflacja to największe problemy współczesnego człowieka. A co artysta może zrobić dla świata w czasie kryzysu? - takie pytanie zadali sobie twórcy najnowszego spektaklu Teatru Brama w Goleniowie.
» więcej
2022-10-16, godz. 09:08
Zapach Sztuki, czyli nowa galeria w mieście [ZDJĘCIA]
Nowa galeria sztuki użytkowej powstała w Szczecinie. Znajduje się w pięknej piwnicy przy al. Wojska Polskiego 72, dokładnie vis-à-vis siedziby Polskiego Radia Szczecin, w budynku przychodni.
» więcej
2022-10-09, godz. 12:44
Pleciuga zaprasza na komedię
Teatr Lalek "Pleciuga" przygotowała pierwszą w Polsce inscenizację książki Gordona Kormana "Nienauczalni". To przedstawienie adresowane do nastolatków i dorosłych.
» więcej
2022-10-09, godz. 09:36
Koncert w Hołdzie Błogosławionemu ks. Jerzemu Popiełuszce i Duchownym Niezłomnym
W 2018 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Święto będące wyrazem hołdu dla wszystkich kapłanów o niezłomnej postawie patriotycznej, którzy oddali życie za Ojczyznę i Niepodległą Polskę. Wybrana data, 19 października…
» więcej
2022-10-09, godz. 09:13
Sztuka o wyborach bliskich na deskach Współczesnego
"Ojciec" Floriana Zellera to opowieść o córce, która opiekuje się ojcem, wykazującym oznaki demencji, i który mimo postępującej choroby pragnie pozostać samodzielny. Dramat doczekał się już ekranizacji w reżyserii i z udziałem…
» więcej
2022-10-07, godz. 17:11
"Łzy Odry", czyli wystawa rysunków w Książnicy Pomorskiej [ZDJĘCIA]
Wystawę rysunków "Łzy Odry" można oglądać w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Autorem prac jest Ryszard Matecki - miłośnik przyrody, mieszkaniec Zatoni Dolnej. Ekspozycja to zapis jego przeżyć po tym, co wydarzyło się z rzeką…
» więcej
2022-10-07, godz. 08:30
20-lecie Teatru Krzyk odwołane przez brak poważnego traktowania ze strony urzędników
Zabrakło dialogu, wzajemnego zrozumienia i poważnego traktowania ze strony urzędników. Tak założyciel nagradzanego Teatru Krzyk w Maszewie wyjaśnia, dlaczego instytucja odwołała obchody 20-lecia istnienia.
» więcej