„Z narodzenia Pana”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „W żłobie leży” i „Mizerna cicha”. Polskie kolędy i pastorałki zainaugurowały wczoraj cykl koncertowy „Jazz w Willi”. W rezydencji Augusta Lentza własne ich opracowania przedstawili wybitni gitarzyści Marek Napiórkowski i Artur Lesicki.
Na program wieczoru złożyła się także kompozycja Andrzeja Kurylewicza z filmu „Lalka”. Utwór dedykowaliśmy pamięci zmarłemu niedawno słynnemu brytyjskiemu gitarzyście Jeffowi Beckowi – powiedział Marek Napiórkowski.
- Bardzo się cieszymy, że mogliśmy zagrać w miejscu niezwykłym. Piękna sala kameralna dobrze brzmiąca i tak sobie pomyślałem, że jeżeli wierzyć w reinkarnację, to ja na pewno byłem kiedyś jakimś hrabią, albo kimś takim, bo czułem się tu wyjątkowo dobrze – uzupełnił Napiórkowski.
Muzycy grają na instrumentach, po które sięgają najwybitniejsi gitarzyści na świecie.
Są rzeczywiście wyjątkowe, jednak, żeby na nich grać, trzeba mieć szczególne umiejętności – dodał Artur Lesicki.
- Gram na gitarze George'a Lowdena na modelu O-38, bardzo słynnym instrumencie, który widziałem na aukcji. Pierwszy egzemplarz tej gitary, na której grał Erick Clapton kosztował jedyne 60 tysięcy funtów. Moja na całe szczęście tyle nie kosztowała. Drugi instrument, to jest gitara z 1973 roku – najsłynniejsza dwunastostrunowa Guilt F-50, na której wykonywano piosenki zespołu The Eagles, czy Pink Floyd – stwierdził Artur Lesicki.
Koncert duetu Napiórkowski&Lesicki zakończył się bisem.
Zobacz także
2022-02-12, godz. 20:27
Poezja Baczyńskiego w Starej Rzeźni [WIDEO, ZDJĘCIA]
"A ponad kulami latały brylanty", czyli twórczość Baczyńskiego w Starej Rzeźni. Spektakl, w reżyserii Przemysława Tejkowskiego, to opowieść o stracie bliskiej osoby oraz poszukiwaniu ukojenia we wspomnieniach.
» więcej
2022-02-12, godz. 10:27
"A ponad ziemią z kulami latały brylanty" - zaproszenie do Starej Rzeźni
Poeta, żołnierz, powstaniec i "brylant, którym strzelamy we wroga" - Krzysztof Kamil Baczyński, a właściwie jego poezja będzie głównym bohaterem sobotniego spektaklu w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia w Szczecinie.
» więcej
2022-02-12, godz. 09:57
60 lat pracy twórczej. Zygmunt Krauze owacyjnie przyjęty w Szczecinie [ZDJĘCIA]
„Poemat Apollinaire’a”, „Terra Incognita” oraz „Copernicus - Our Planet” zabrzmiały w piątek, 11 lutego 2022 roku w złotej sali Filharmonii w Szczecinie. Dzieła napisał Zygmunt Krauze - jeden z najważniejszych polskich…
» więcej
2022-02-12, godz. 09:16
Sobota z biblioteką w Stargardzie
Mieszkańcy mogą skorzystać z Książnicy do godz. 14. Otwarta jest Wypożyczalnia Główna, Dział Dziecięco-Młodzieżowy, Pedagogiczny i Multimedialny.
» więcej
2022-02-11, godz. 09:20
Willa Lentza podsumowuje kilka miesięcy działalności
Regularne spotkania dla szczecinian, cykl koncertów, dyskusje o kulturze - dyrektor Willi Lentza podsumowuje pierwsze miesiące po otwarciu gmachu dla szczecinian.
» więcej
2022-02-10, godz. 14:12
Anieli w Radiu Szczecin
Joanna Prykowska i Paweł Krawczyk zadebiutowali ostatnio jako duet Anieli. W Radiu Szczecin podsumowali odbiór ich pierwszego singla i zdradzili, kiedy możemy liczyć na premierę płyty.
» więcej
2022-02-09, godz. 09:38
Zygmunt Krauze w Szczecinie. 60 lat pracy twórczej [WIDEO, ZDJĘCIA]
Zygmunt Krauze - jeden z najważniejszych kompozytorów naszych czasów obchodzi w Szczecinie jubileusz 60-lecia pracy twórczej.
» więcej
2022-02-08, godz. 16:42
Polskie nominacje do Oskara
Filmy „Psie Pazury” i „Diuna” otrzymały najwięcej nominacji do tegorocznych Oscarów. Wśród nominowanych są też Polacy.
» więcej
2022-02-08, godz. 12:54
Skoki narciarskie w kołobrzeskim MOSiR [ZDJĘCIA]
Wystawę w sportowym klimacie można oglądać w Kołobrzegu. Zainteresuje ona przede wszystkim fanów skoków narciarskich.
» więcej
2022-02-08, godz. 08:16
Nominacje do Oscarów. Jest polski akcent
W Los Angeles zostaną ogłoszone nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.
» więcej