Do Szczecina przyjechał w 1951 roku. Tu założył Chóry: Chłopięcy „Słowiki”, słynny Akademicki Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcy Zespół Wokalny „Berżeretki”. Rozsławił nasze miasto na całym świecie. Dziś mija 20. rocznica śmierci profesora Jana Szyrockiego – wybitnego chórmistrza.
Studiował na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Szczecińskiej, uzyskując dyplom inżyniera w roku 1956. W latach 1956–1978 pracował na uczelni jako nauczyciel akademicki; równocześnie zdobywał wiedzę muzyczną, najpierw w Szkole Muzycznej w Rybniku, następnie w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Szczecinie, w klasie fortepianu i w klasie śpiewu solowego.
W roku 1968 był stypendystą Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Hadze w Holandii. Studiował także w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu na Wydziale Teorii, Dyrygentury i Kompozycji w klasie profesora Stefana Stuligrosza oraz w Wiedniu w Wyższej Szkole Muzyki i Sztuki Odtwórczej u m.in. prof. H. Swarowskiego, C. Östereichera i G. Theuringa. Studia w Poznaniu ukończył w 1975 roku, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Zaniechał działalności w dziedzinie techniki i całkowicie poświęcił się muzyce. Zajął się kreacjami artystycznymi oraz inicjatywami zmierzającymi do upowszechnienia muzyki w Szczecinie i... na całym świecie.
Jana Szyrockiego wspominają: śp. prof. Stefan Stuligrosz – Mistrz Jana, były rektor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu, studenci Jana: profesorowie Ryszard Handke i Dariusz Dyczewski, m.in. byli rektorzy Akademii Sztuki w Szczecinie, Grzegorz Handke – wieloletni dyrektor m.in. Chóru Chłopięcego „Słowiki” oraz śpiewający w CHAPS: dr Anna Koprowicz – wieloletnia kierowniczka Redakcji Muzycznej, Publicystyki i sekretarz Polskiego Radia Szczecin, Władysław Juszkiewicz – wieloletni prezes oraz manager Chóru, założyciel w 1999 roku Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles i jego dyrektor, Erazm Dominiak, Kamila Szydłowska-Kempińska, Maciej Szakiel, Jan Kempiński oraz prof. Szymon Wyrzykowski – dyrygent Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie.
W archiwum Polskiego Radia Szczecin zachowało się wiele wywiadów z prof. Janem Szyrockim. Fragment jednego z nich, nagrany przez Halinę Więcek-Przybyłę w 1999 roku, rozpoczyna wspomnienie o chórmistrzu.
Zobacz także
2020-08-15, godz. 16:37
"Szpaczek dla dzieci", czyli ostatni dzień 14. Festiwalu Komedii SZPAK
W piątek na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich swoje najlepsze programy i premierowe żarty zaprezentowało sześciu komików, a późnym wieczorem zaprezentowało się Impro z Krypty.
» więcej
2020-08-15, godz. 15:39
Zmarła Ewa Demarczyk
Zmarła Ewa Demarczyk, piosenkarka, aktorka i pianistka, wybitna wykonawczyni poezji śpiewanej, gwiazda "Piwnicy pod Baranami". Miała 79 lat.
» więcej
2020-08-15, godz. 12:41
Ińskie Lato Filmowe powoli się kończy
Powoli dobiega końca 47. Ińskie Lato Filmowe.
» więcej
2020-08-14, godz. 07:39
47. Ińskie Lato Filmowe wciąż zaskakuje widzów [ZDJĘCIA]
W czwartek odbyła się plenerowa prezentacja słuchowiska Macieja Drygasa "Moja góra". Przesłuchanie zaplanowano na jednym ze wzgórz, obok Ińska z jeziorkiem w tle.
» więcej
2020-08-12, godz. 21:36
Finał "Sacrum Non Profanum" w studiu Radia Szczecin [ZDJĘCIA]
Bisy, kwiaty i zachwyt publiczności zamknęły ostatni koncert XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sacrum Non Profanum".
» więcej
2020-08-12, godz. 15:55
"Koncert Papieski" na "Sacrum Non Profanum" w katedrze [ZDJĘCIA]
Popularne utwory wokalne Bacha, Händla, Mozarta, Rossiniego i słynna "Barka" umiłowana przez Jana Pawła II, zabrzmiały w szczecińskiej katedrze w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sacrum Non Profanum".
» więcej
2020-08-12, godz. 07:33
"Sacrum Non Profanum" w studiu koncertowym Radia Szczecin
O godzinie 19 w studiu Radia Szczecin im. Jana Szyrockiego odbędzie się koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sacrum Non Profanum".
» więcej
2020-08-11, godz. 17:35
Grand Prix "Sacrum Non Profanum" dla Leszka Skrli [ZDJĘCIA]
Jury XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sacrum Non Profanum" przyznało jednogłośnie profesorowi Leszkowi Skrli nagrodę Grand Prix ufundowaną przez Stowarzyszenie SAWP za niedoścignione interpretacje dzieł Marka Jasińskiego…
» więcej
2020-08-11, godz. 13:04
Adam Woronowicz gościem Ińskiego Lata Filmowego [ZDJĘCIA]
Adam Woronowicz - znany aktor filmowy i teatralny gościem na 47. Ińskim Lecie Filmowym. Aktor prezentował w poniedziałek na pomoście nad jeziorem Ińsko "Pamiętnik Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego.
» więcej
2020-08-10, godz. 18:41
Kolejny dzień Ińskiego Lata Filmowego
Bartosz Topa, znany aktor filmowy i teatralny, gości na 47. Ińskim Lecie Filmowym. Pokazał tu film Moniki Jordan-Młodzianowskiej "Żelazny most".
» więcej