Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Emilie Mayer (od lewej), Carl Loewe. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Emilie Mayer (od lewej), Carl Loewe. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Dwoje największych XIX wiecznych kompozytorów szczecińskich na jednej scenie w tym samym czasie. Utwory mistrza Carla Loewego (1796-1869) i jego niezwykle zdolnej uczennicy Emilie Mayer (1812-1883) zabrzmiały w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Pieśni twórców m.in. do ballad Adama Mickiewicza, pierwotnie napisane na głos solowy i fortepian, na zamówienie Filharmonii w Szczecinie zostały zorkiestrowane przez Piotr Mossa – cenionego polskiego kompozytora tworzącego od kilkudziesięciu lat we Francji.

- Jak się orkiestruje, to się wchodzi w świat kompozytora. Staram się oczywiście być mu wierny. Opracowując ballady Mickiewiczowskie Carla Loewego, pomyślałem, że ja je zrobię tak, jakby on teraz to zrobił. On nie miał takiego zestawu ilustracyjnego, jaki mamy dziś, to znaczy perkusji. W związku z tym u mnie perkusja się trochę rozszalała, jednocześnie jest harfa, zresztą nie tylko u Loewego, ale u Emilie Mayer również. No i wykorzystałem fortepian, który nieczęsto bywał w XIX wiecznej orkiestrze jako instrument orkiestrowy – powiedział Piotr Moss.

Partie solowe doskonale zaśpiewali: Mariusz Godlewski (baryton) oraz sopranistki występujące w nagłym zastępstwie – Nadja Korovina i Joanna Freszel.

- Ja się szalenie cieszę, że znam Pana Piotra Mossa. Jest przede wszystkim niezwykle taktowny i szlachetny, i właśnie to było słychać w tej orkiestracji. Ten styl, te niuanse, one wszystkie były zawarte w odpowiednim użyciu danych instrumentów. I dzięki temu, że to jest świetnie napisane, to się bardzo lekko i wygodnie śpiewało – podsumowała Joanna Freszel.

Publiczność gorąco oklaskiwała solistów, szczecińskich symfoników prowadzonych przez brytyjskiego dyrygenta Davisa Roberta Colemana oraz Piotra Mossa – autora genialnych orkiestracji dzieł Emilie Mayer i Carla Loewego.


Program

Carl Loewe – wybór pieśni do ballad Adama Mickiewicza w orkiestracjach Piotra Mossa

• Czaty (Die Lauer) z op. 49
• Panicz i dziewczyna (Der junge Herr und das Mädchen) z op. 50
• Trzech budrysów (Die drei Budrisse) z op. 49
• Pani Twardowska (Frau Twardowska) op. 51

Emilie Mayer – wybór pieśni w orkiestracjach Piotra Mossa

• O lass mich dein gedenke z op. 7 (sł. Herman Kletke)
• Wenn der Abendstern der Rose z op. 7 (sł. Helmina von Chezy)
• Du bist wie eine Blume z op. 7 (sł. Heinrich Heine
• Abendglocken (sł. Johann Nepomuk Vogl)
• Der Erlkönig (sł. Johann Wolfgang von Goethe)

Wykonawcy

Joanna Freszel – sopran
Nadja Korovina – sopran
Mariusz Godlewski – baryton
David Robert Coleman – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Katarzyna Jackowska – prowadzenie
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2024-06-29, godz. 15:10 Inauguracja 17. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Szczecinie Poświęcenie organów i nadanie im imienia Jana Pawła II nastąpiło 15 czerwca 2008 roku. Ta uroczystość zainaugurowała Międzynarodowy Festiwal Organowy w Szczecinie. Dziś, 29 czerwca 2024 rozpoczyna się 17. edycja wydarzenia. » więcej 2024-06-29, godz. 13:54 Ruszył Festiwal Audiomat. "Mikrofon czuje prawdę i wrażliwość" [ZDJĘCIA] Słuchowiska na żywo, warsztaty głosowe i spotkania z aktorami to atrakcje Festiwalu Audiomat. » więcej 2024-06-28, godz. 20:11 Mietall i jego dzieci przyszłości [WIDEO] Niecodzienny projekt muzyka rockowego. W piątek nasze radio odwiedził Mietall Waluś, pochodzący z Mysłowic muzyk związany z takimi zespołami jak Lenny Valentino, Negatyw czy Penny Lane. » więcej 2024-06-28, godz. 19:33 "Muzyka na wodzie" z repertuarem Heleny Majdaniec 'Muzyka na wodzie' Jana Waraczewskiego już po raz 22. zabrzmi w pięknych okolicznościach, a dokładnie w przystani Jacht Klubu AZS. » więcej 2024-06-26, godz. 10:12 Znamy repertuar szczecińskiego Kina na Leżakach Do szczecińskich parków i na boiska zawita znów Kino na Leżakach. » więcej 2024-06-25, godz. 12:20 Fani zdecydowali o tematyce teledysku 16-letniej szczecinianki [WIDEO] 16-letnia raperka i wokalistka że Szczecina Queenkutee wraz z Provider zrealizowała swój pierwszy profesjonalny teledysk. Utwór 'Winda' i wideo do niego powstały w wyniku akcji '24 To My', w której słuchacze zdecydowali o tematyce i… » więcej 2024-06-24, godz. 14:20 Organy z 1912 roku zabrzmiały w Białogardzie na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” [ZDJĘCIA] 43-głosowe organy opus 660. złożone m.in. z trzech klawiatur i pedału zabrzmiały w Białogardzie na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”. Instrument pochodzący z 1912 roku zbudował w Szczecinie Felix Grüneberg… » więcej 2024-06-24, godz. 07:42 Święto radiowego i telewizyjnego teatru w Sopocie Trzy dni ze słuchowiskami i spektaklami telewizyjnymi oraz ich twórcami - w Sopocie kończy się wielkie święto radiowego i telewizyjnego teatru. » więcej 2024-06-23, godz. 20:37 Dwudziesta odsłona Sacrum non Profanum zakończona 'Odą do radości' Ludwiga van Beethovena czyli hymnem Unii Europejskiej zjednoczone chóry polsko-niemieckie, orkiestra z Filharmonii we Lwowie i soliści zakończyli koncert 'Muzyka łączy narody, Arcydzieła Muzyki Filmowej' w Teatrze… » więcej 2024-06-23, godz. 13:05 Festiwal „Muzyczna podróż śladami Grünebergów” w Białogardzie [ZDJĘCIA] Na przełomie XIX i XX wieku zbudowali około tysiąca organów. Rodzina Grünebergów eksportowała je z fabryki w Szczecinie-Zdrojach, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji. » więcej
1234567