Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
"Nie spać, zwiedzać" - takim hasłem organizatorzy zachęcają mieszkańców i turystów na 17. Europejską Noc Muzeów w Szczecinie.
Już w najbliższą sobotę otworzą swoje drzwi: muzea, galerie ale także np. Urząd Miasta, gdzie będzie można zasiąść w fotelu prezydenta, czy Okręgowy Urząd Miar, w którym sprawdzimy precyzję swojego zegarka.

- Dla niektórych będzie to pierwsza okazja, żeby zobaczyć muzea - podkreśla Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego. - Słyszałem też o takich, którzy podczas Nocy Muzeum po raz pierwszy dowiedzieli się, że w Szczecinie są jakieś muzea. Mam nadzieję, że wszyscy, którzy tak uważają, już tu byli i będą wracać.

- Każdy znajdzie dla siebie coś do zobaczenia - dodaje Daniel Źródlewski, rzecznik Muzeum Narodowego. - Nie ma chyba żadnego ograniczenia, co tu można zobaczyć. Jak się okazało, jest archeologia, kamienie, kulinaria, sztuka współczesna. Mógłbym wymieniać bez końca. Można zobaczyć wszystko.

Jedna z propozycji to zwiedzanie Liceum Plastycznego, które znajduje się w zabytkowej kamienicy Loitzów, wybudowanej w XVI wieku. - Będzie można zobaczyć pracownie, w których uczniowie tworzą swoje dzieła - mówi Jolanta Ziontkowska, pedagog szkolna. - Będziecie mogli zobaczyć pracownie malarstwa, rzeźby, gdzie będzie można być na mini warsztacie z ceramiki. Będzie też można zobaczyć pracownie renowacji i zobaczyć, jak z mebla, który w ogóle nie jest widoczny, nagle staje się piękny i niesamowity. To wszystko będzie można zobaczyć w towarzystwie naszych uczniów.

13 maja szczecińskie muzea będą otwarte od 18 do północy. Wstęp jest bezpłatny. Szczegółowa lista miejsc, które będzie można odwiedzić, znajduje się na stronach Muzeum Narodowego w Szczecinie.
- Dla niektórych będzie to pierwsza okazja, żeby zobaczyć muzea - podkreśla Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego.
- Każdy znajdzie dla siebie coś do zobaczenia - dodaje Daniel Źródlewski, rzecznik Muzeum Narodowego.
- Będzie można zobaczyć pracownie, w których uczniowie tworzą swoje dzieła - mówi Jolanta Ziontkowska, pedagog szkolna.
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]

Zobacz także

2022-03-31, godz. 17:53 Serial kręcony w Szczecinie. Premiera "Odwilży" po północy W czwartek w nocy odbędzie się premiera kręconego w Szczecinie thrillera detektywistycznego pt. 'Odwilż'. » więcej 2022-03-31, godz. 10:09 Polacy pomagają ratować ukraińskie dobra kultury Kolejne transporty ze sprzętem i materiałami do zabezpieczania i przechowywania dóbr kultury docierają na Ukrainę. Organizują je instytucje kultury, konserwatorzy, muzealnicy i organizacje pozarządowe przy wsparciu Ministerstwa Kultury… » więcej 2022-03-30, godz. 23:55 Zespół Voodoospad zagrał w Radiu Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] A była to 'zgraja grajków grająca grywalne granie'. » więcej 2022-03-29, godz. 21:38 Szczecińskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego | In Memoriam | W hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu - jednemu z najwybitniejszych polskich kompozytorów, Willa Lentza w Szczecinie wydała we wtorek, w dniu pogrzebu Twórcy, książkę zatytułowaną „Szczecińskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego |… » więcej 2022-03-29, godz. 20:05 W środę kolejny koncert w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] Odbył się on w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2022-03-29, godz. 08:32 Pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego Świat muzyki pożegna jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów w historii Krzysztofa Pendereckiego. Artysta i pedagog odszedł 29 marca 2020 roku w wieku 86 lat, lecz z powodu pandemii uroczystości pogrzebowe odbędą się dopiero… » więcej 2022-03-28, godz. 10:36 Nie zabijaj. Światowa premiera kompozycji Elżbiety Sikory w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Elżbieta Sikora - słynna polska kompozytorka przyjechała z Francji do Filharmonii w Szczecinie na światową premierę swojego najnowszego dzieła. Tytuł utworu nawiązuje do szóstego przykazania tradycji talmudycznej: Nie zabijaj. » więcej 2022-03-27, godz. 20:00 Ukraińskie i polskie wątki 94. oscarowej gali [ZDJĘCIA] Oscary, najważniejsze wyróżnienia w dziedzinie kina trafią dzisiaj w ręce filmowców. Na statuetki liczą polscy twórcy, którzy już od kilku tygodni są w Los Angeles. » więcej 2022-03-26, godz. 20:11 Gloria Artis dla Danuty Kamińskiej - aktorki Teatru Lalek Pleciuga [ZDJĘCIA] Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski w imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Piotra Glińskiego wręczył brązowy medal Gloria Artis Danucie Kamińskiej, aktorce Teatru Lalek Pleciuga. » więcej 2022-03-26, godz. 19:05 "Motyla noga!" w Pleciudze Gąsienica Zuza najbardziej na świecie pragnie dorosnąć. Chce być piękna i kolorowa, marzy o tym, by świat oglądać z góry. To historia, która została - i zostanie - opowiedziana w sztuce Agnieszki Kochanowskiej 'Motyla noga!'. » więcej
78798081828384