Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz [Materiały prasowe SPI]
Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz [Materiały prasowe SPI]
Na przełomie XIX i XX wieku zbudowali około tysiąc organów. Eksportowane były z fabryki w Szczecinie-Zdrojach w świat, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji. Sympozjum „Grünebergowie – spuścizna rodu słynnych organmistrzów z Pomorza” realizowane w Studiu Koncertowym im. profesora Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin, zainauguruje dziś cykl spotkań w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2023.
Celem wydarzenia jest ratowanie cennych zabytków regionu – powiedziała dr hab. Sylwia Burnicka-Kalischewska, prof. Akademii Sztuki w Szczecinie – dyrektor artystyczny festiwalu.

- Są to instrumenty wspaniałej jakości, które bardzo często są wyrzucane na śmietnik. W to miejsce sprowadzane są instrumenty średniej jakości. Angażowane są w to bardzo często osoby, które nie zawsze mają pojęcie o renowacji organów. To jest proceder, któremu trzeba powiedzieć stop, dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować taką akcję, która zaistnieje pod nazwą Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” – podsumowała prof. Burnicka-Kalischewska.

Pomysłodawca festiwalu – Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, w celu potwierdzenia słuszności tego typu działania przeprowadził w roku 2022 pilotażową odsłonę imprezy w Szczecinie, Konarzewie i Płotach. Doświadczenie to utwierdziło organizatora w tym, że tego typu wydarzenia mogą uaktywnić lokalne społeczności, które podejmą się prób ratowania unikatowych organów.

W zamyśle zarządu stowarzyszenia, trwające przez kolejne lata imprezy będą mogły się odbywać na zasadzie „wędrujących” eventów artystycznych, organizowanych śladami rozrzuconych w różnych zakątkach świata grünebergowskich organów. Dziś na terenie Polski jest ich ok. 80, a w Niemczech ok. 90 sztuk.

Po dzisiejszym sympozjum, w szczecińskiej katedrze o godzinie19.30 rozpocznie się koncert z udziałem organisty Bogdana Narlocha, Kwintetu Karola Nasiłowskiego i Szczecińskiego Chóru Katedralnego pod dyrekcją Grzegorza Handkego. Wstęp jest bezpłatny.

Partnerami wydarzenia są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej reprezentowana przez dyrektorów Corneliusa Ochmanna i Krzysztofa Raka, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Kantorei Pasewalk, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Polskie Radio Szczecin SA, Akademia Sztuki w Szczecinie, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach, Sorrento, Szczeciński Chór Katedralny i Chór Męski „Słowiki 60" im. Profesora Jana Szyrockiego.

Podczas sympozjum w Radiu Szczecin omówione zostaną następujące tematy:

Historia rodziny Grünebergów
Życie muzyczne w dawnym Szczecinie
Organy Grünebergów na Pomorzu
Interpretacja muzyki romantycznej na organach Grüneberga
Improwizacje organowe na instrumentach dawnych
Muzyka organowa w Polskim Radiu
Festiwale organowe na Pomorzu Zachodnim promujące zabytkowe instrumenty Grünebergów
Restauracja, rekonstrukcja, renowacja zabytkowych organów w Polsce – fakty i mity
Organy Grüneberga na niemieckim obszarze Vorpommern
Pastor i kantor jako przewodnicy muzyczni w kościołach na terenie Niemiec
Policja na tropie zaginionych i skradzionych zabytków

Więcej o wydarzeniu w magazynie „Trochę kultury”.

Zobacz także

2021-12-09, godz. 15:05 „Polska muzyką malowana”. Światowa prapremiera w Filharmonii Ballady i romanse Adama Mickiewicza do muzyki Beniamina Baczewskiego usłyszymy w czwartek w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wieczór zatytułowano „Polska muzyką malowana”. » więcej 2021-12-09, godz. 09:48 Stworzył trylogię o Pawlakach i Kargulach. Zmarł Sylwester Chęciński Nie żyje Sylwester Chęciński, scenarzysta i reżyser filmowy, twórca kultowej trylogii, na którą złożyły się komedie: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć". Jest także autorem głośnych filmów "Wielki Szu", "Rozmowy… » więcej 2021-12-07, godz. 11:18 Chór dziecięcy "Don Diri Don" w Watykanie [ZDJĘCIA] Trzy Złote Puchary Międzynarodowego Konkursu "Chorus Inside" w Rzymie - to bilans nagród szczecińskiego chóru dziecięcego "Don Diri Don". W poniedziałek zespół śpiewał w Watykanie. » więcej 2021-12-07, godz. 07:41 Bursztynowe Pierścienie, Srebrna Ostroga i Oko Recenzenta. Znamy laureatów Maja Bartlewska i Adam Kuzycz-Berezowski najlepszymi aktorami sezonu 2020/2021 w Plebiscycie Teatralnym "Bursztynowy Pierścień". » więcej 2021-12-06, godz. 19:19 Baranovski gościem Radia Szczecin Wokalista opowiadał o rozpoznawalności, tegorocznych koncertach, czy ostatniej wizycie w Szczecinie. » więcej 2021-12-06, godz. 08:00 Potrójne Złoto na międzynarodowym konkursie dla "Don Diri Don" ze Szczecina W niedzielę zakończył się w Rzymie Międzynarodowy Konkurs "Chorus Inside". Dziecięcy Chór "Don Diri Don" ze Szczecina zdobył dwa Złote Puchary za najlepszy zespół w kategoriach muzyki polifonicznej sakralnej i ludowej. » więcej 2021-12-05, godz. 09:57 "Don Diri Don” ze Szczecina zaśpiewał w rzymskim Panteonie [ZDJĘCIA] W Rzymie trwa Międzynarodowy Konkurs „Chorus Inside”. Polskę w kategorii chórów dziecięcych reprezentuje zespół Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, „Don Diri Don”. » więcej 2021-12-04, godz. 13:41 Rzym pod stopami „Don Diri Don" [ZDJĘCIA] Trwa kolejna podróż zagraniczna dziecięcego Chóru „Don Diri Don" ze Szczecina. Zespół wyjechał na Międzynarodowy Konkurs „Chorum Inside" do Rzymu - stolicy największego miasta Włoch. » więcej 2021-12-03, godz. 10:55 Chanuka z chórem dziecięcym "Don Diri Don" w Berlinie [ZDJĘCIA] Utwory Georga Fridricha Händla, Chrisophe'a Barratier czy Josefa Hadara i polskie oraz żydowskie pieśni ludowe zabrzmiały w czwartek w wykonaniu dziecięcych chórów "Don Diri Don" ze Szczecina i Synagogi Pestalozzistrasse w Ber… » więcej 2021-12-03, godz. 07:47 "Lokatorka" trafia do kin [WIDEO] Film "Lokatorka" w reżyserii Michała Otłowskiego trafia do kin. To dramat sensacyjny o mechanizmach tak zwanej dzikiej reprywatyzacji inspirowany sprawą niewyjaśnionej do dziś śmierci Jolanty Brzeskiej. Spalone ciało warszawskiej aktywistki… » więcej
104105106107108109110