Na przełomie XIX i XX wieku zbudowali około tysiąc organów. Eksportowane były z fabryki w Szczecinie-Zdrojach w świat, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji. Sympozjum „Grünebergowie – spuścizna rodu słynnych organmistrzów z Pomorza” realizowane w Studiu Koncertowym im. profesora Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin, zainauguruje dziś cykl spotkań w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2023.
Celem wydarzenia jest ratowanie cennych zabytków regionu – powiedziała dr hab. Sylwia Burnicka-Kalischewska, prof. Akademii Sztuki w Szczecinie – dyrektor artystyczny festiwalu.
- Są to instrumenty wspaniałej jakości, które bardzo często są wyrzucane na śmietnik. W to miejsce sprowadzane są instrumenty średniej jakości. Angażowane są w to bardzo często osoby, które nie zawsze mają pojęcie o renowacji organów. To jest proceder, któremu trzeba powiedzieć stop, dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować taką akcję, która zaistnieje pod nazwą Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” – podsumowała prof. Burnicka-Kalischewska.
Pomysłodawca festiwalu – Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, w celu potwierdzenia słuszności tego typu działania przeprowadził w roku 2022 pilotażową odsłonę imprezy w Szczecinie, Konarzewie i Płotach. Doświadczenie to utwierdziło organizatora w tym, że tego typu wydarzenia mogą uaktywnić lokalne społeczności, które podejmą się prób ratowania unikatowych organów.
W zamyśle zarządu stowarzyszenia, trwające przez kolejne lata imprezy będą mogły się odbywać na zasadzie „wędrujących” eventów artystycznych, organizowanych śladami rozrzuconych w różnych zakątkach świata grünebergowskich organów. Dziś na terenie Polski jest ich ok. 80, a w Niemczech ok. 90 sztuk.
Po dzisiejszym sympozjum, w szczecińskiej katedrze o godzinie19.30 rozpocznie się koncert z udziałem organisty Bogdana Narlocha, Kwintetu Karola Nasiłowskiego i Szczecińskiego Chóru Katedralnego pod dyrekcją Grzegorza Handkego. Wstęp jest bezpłatny.
Partnerami wydarzenia są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej reprezentowana przez dyrektorów Corneliusa Ochmanna i Krzysztofa Raka, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Kantorei Pasewalk, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Polskie Radio Szczecin SA, Akademia Sztuki w Szczecinie, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach, Sorrento, Szczeciński Chór Katedralny i Chór Męski „Słowiki 60" im. Profesora Jana Szyrockiego.
Podczas sympozjum w Radiu Szczecin omówione zostaną następujące tematy:
• Historia rodziny Grünebergów
• Życie muzyczne w dawnym Szczecinie
• Organy Grünebergów na Pomorzu
• Interpretacja muzyki romantycznej na organach Grüneberga
• Improwizacje organowe na instrumentach dawnych
• Muzyka organowa w Polskim Radiu
• Festiwale organowe na Pomorzu Zachodnim promujące zabytkowe instrumenty Grünebergów
• Restauracja, rekonstrukcja, renowacja zabytkowych organów w Polsce – fakty i mity
• Organy Grüneberga na niemieckim obszarze Vorpommern
• Pastor i kantor jako przewodnicy muzyczni w kościołach na terenie Niemiec
• Policja na tropie zaginionych i skradzionych zabytków
Więcej o wydarzeniu w magazynie „Trochę kultury”.
Zobacz także
2021-11-24, godz. 23:47
Zespół Tetas De Madera zagrał w Radiu Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA]
Koncert odbył się w ramach listopadowej odsłony cyklu [3x1].
» więcej
2021-11-24, godz. 06:32
„When Painting Becomes Attitude” w galerii Poziom 4. Filharmonii w Szczecinie
Pierwsza publiczna prezentacja pełnego cyklu prac stworzonego dla Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
» więcej
2021-11-23, godz. 21:36
Tym razem na naszej scenie goście z Goleniowa. [WIDEO, ZDJĘCIA]
Kolejny minikoncert [3x1] już w najbliższą środę.
» więcej
2021-11-22, godz. 10:45
Polskie kino w Chicago. Widzowie zobaczyli kilkadziesiąt produkcji
Największy pokaz polskiego kina za granicą dobiegł właśnie końca w Chicago. Przez dwa tygodnie widzowie zobaczyli 50 produkcji zarówno fabularnych jak i dokumentalnych.
» więcej
2021-11-21, godz. 12:06
Catz 'n Dogz zawładnęli holem Filharmonii w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Występowali w Brazylii, Chorwacji, Izraelu, Japonii, Meksyku, Stanach Zjednoczonych i w Niemczech. Grali nawet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W sobotę przedstawili swój premierowy set w holu Filharmonii w Szczecinie.
» więcej
2021-11-20, godz. 16:10
Muzeum Powstania Warszawskiego planuje rozbudowę
Duża przebudowa czeka Muzeum Powstania Warszawskiego. Placówka podpisała z miastem stołecznym umowę o przekazanie działki od strony ulicy Towarowej. W tym miejscu planowane jest wybudowanie nowego dużego pawilonu.
» więcej
2021-11-20, godz. 14:44
Światowa premiera w szczecińskich Podjuchach
Światowa premiera spektaklu tanecznego "Korowód w Bluesie. Mandala" odbyła się w Domu Kultury Krzemień w szczecińskich Podjuchach.
» więcej
2021-11-20, godz. 12:26
Kuropaczewski i Neumann w Filharmonii. "To jest arcydzieło" [ZDJĘCIA]
Gromkimi brawami zakończył się w piątek w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie koncert zorganizowany w przeddzień 88. Urodzin Krzysztofa Pendereckiego. W roli solisty wystąpił wybitny polski gitarzysta…
» więcej
2021-11-19, godz. 10:18
Muzyczne wspomnienie Jerzego Porębskiego w Radiu Szczecin
W studiu S1 Radia Szczecin odbędzie się koncert z cyklu "Dziękuję ci wielka wodo". Wystąpią m.in. Marek Szurawski i Ryszard Muzaj - członkowie zespołu Stare Dzwony, z którego wywodził się Porębski.
» więcej
2021-11-19, godz. 08:21
Maestro Penderecki w przeddzień 88. urodzin w złotej sali Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA]
Grał w słynnych salach koncertowych na świecie m.in. w London Royal Festival Hall, Concertgebouw w Amsterdamie i Carnegie Hall w Nowym Jorku. W piątek wystąpi w złotej sali Filharmonii w Szczecinie. Łukasz Kuropaczewski wykona Koncert…
» więcej