Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Sympozjum „Grünebergowie – spuścizna rodu słynnych organmistrzów z Pomorza”
Eksportowane były w świat na przełomie XIX i XX wieku, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklenburgii i Rosji. Budowano je w fabryce w Szczecinie-Zdrojach. Sympozjum pt. „Grünebergowie – spuścizna rodu słynnych organmistrzów z Pomorza” zainaugurowało w środę w studiu koncertowym im. prof. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2023.
W obradach wzięli udział eksperci z Polski i Niemiec, którzy zaznaczyli, że spośród wybudowanych ok. tysiąca organów zostało dziś w naszym kraju blisko 80, natomiast w Niemczech 90 eksponatów. Niestety w wielu przypadkach, odrestaurowują je lub zamieniają na współczesne organy osoby, którym brak odpowiedniego przygotowania – powiedział prof. Bogdan Narloch z Akademii Sztuki w Szczecinie.

- Mamy bardzo dużo instrumentów po naszej stronie Pomorza. I ze smutkiem muszę powiedzieć, że większość z nich, są w bardzo złym stanie, żeby nie powiedzieć destruktami. I naszym zadaniem jest zadbać o to, żebyśmy się nie musieli tego stanu wstydzić – uzupełnił prof. Bogdan Narloch.

Podczas sympozjum szukaliśmy wielu rozwiązań, które pomogą w przywróceniu świetności arcydzieł sztuki muzycznej. Jestem pełna podziwu, że uczestniczymy w festiwalu, którego inicjator dostrzegł poważny problem – dodała prof. Elżbieta Wiechowicz-Karolak z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

- Jest dobry klimat po takim spotkaniu, żeby zadbać o instrumentarium Grünebergów, żeby instrumenty były odnawiane – zaznaczyła prof. Wiechowicz-Karolak.

Eksperci zgodnie stwierdzili, że będą uczestniczyć w działaniach wspieranych badaniami naukowymi na rzecz renowacji instrumentów.

Partnerami wydarzenia zainicjowanego przez Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej reprezentowana przez dyrektorów Corneliusa Ochmanna i Krzysztofa Raka, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Kantorei Pasewalk, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Polskie Radio Szczecin SA, Akademia Sztuki w Szczecinie, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach, Sorrento, Szczeciński Chór Katedralny i Chór Męski „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego.

O sympozjum „Grünebergowie – spuścizna rodu słynnych organmistrzów z Pomorza” również w magazynie „Trochę kultury”.

Zobacz także

2023-11-08, godz. 18:53 Festiwal Czytania już niedługo w Szczecinie. Znamy jego gości Znamy program XI edycji Festiwalu Czytania "Odkrywcy Wyobraźni". Odbędzie się 24 - 26 listopada 2023 w Książnicy Pomorskiej. » więcej 2023-11-08, godz. 10:56 Wystawa w Przełomach kończy 5-letnie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości [ZDJĘCIA] "Finał stulecia - depozyty pamięci" - to tytuł wystawy, która kończy ogólnopolskie, pięcioletnie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. » więcej 2023-11-06, godz. 20:44 Profesor Szymon Wyrzykowski nowym dyrygentem „Collegium Maiorum” Działa w Szczecinie od 1973 roku. Założył go profesor Jan Szyrocki. Na przestrzeni 50. lat „Colegium Maiorum” prowadziło pięcioro chórmistrzów. » więcej 2023-11-06, godz. 12:13 Anita Lipnicka w Radiu Szczecin Naszą aktualną "Płytą tygodnia" jest nowe wydawnictwo Anity Lipnickiej "Śnienie" - z tej okazji gościliśmy artystkę w audycji "Aktywna sobota". » więcej 2023-11-04, godz. 17:33 Owacyjne przyjęcie Chóru im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie na Międzynarodowym Festiwalu w Grecji [ZDJĘCIA] Koncertuje od 1952 roku. Pod batutą Jana Szyrockiego - założyciela Chóru Politechniki Szczecińskiej zespół zdobył niepoliczalną liczbę nagród na międzynarodowych konkursach i festiwalach. » więcej 2023-11-03, godz. 09:36 Wyjątkowe kompozycje w wyjątkowym miejscu Pożar w trakcie nagrań płyty z wyjątkowymi kompozycjami - w piątkowym cyklu "Rozmów pod krawatem" o kulturze, organista i wykładowca szczecińskiej Akademii Sztuki Jakub Stefek opowiadał o powstaniu albumu "The Echo of The Temple". » więcej 2023-11-02, godz. 07:32 Dziś premiera nowego i zarazem ostatniego utworu The Beatles Dziś o 15.00 premiera nowego i zarazem ostatniego utworu The Beatles "Now and Then", w którym usłyszymy Johna Lennona. Jego głos został zrekonstruowany przy pomocy sztucznej inteligencji. » więcej 2023-11-01, godz. 15:40 Wspominamy ludzi świata kultury, którzy odeszli w tym roku Straty w tym roku opłakiwał również świat kultury. W 2023 roku odeszli aktorzy i muzycy. Dziś ich wspominamy. » więcej 2023-10-29, godz. 07:59 Swing Lovers pokochali Willę Lentza [ZDJĘCIA] Zespół pod kierunkiem wokalistki i instrumentalistki Anny Nowik wykonał swingowe standardy w murach najmłodszej szczecińskiej instytucji kultury. » więcej 2023-10-28, godz. 12:09 Dzień ze swingiem w Willi Lentza Za początek ery swingu uznaje się dzień 21 sierpnia 1935 roku, kiedy to występ nowo powstałej orkiestry Benny Goodmana odniósł ogromny sukces w słynnej Palomar Ballroom w Los Angeles. Kolejnymi odtwórcami tej muzyki były m.in. zespoły… » więcej
53545556575859