Przez ponad pół wieku zapisał się złotymi zgłoskami na muzycznej mapie po obu stronach globu. W czwartek w nadbałtyckim kościele pw. św. Piotra Apostoła, którego proboszczem jest ks. dr Mariusz Cywka – Duszpasterz Środowisk Twórczych Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej odbędzie się koncert pt. „W hołdzie profesorowi Janowi Szyrockiemu – Artyście który odkrył Międzyzdroje dla światowej chóralistyki”.
W wieczorze realizowanym w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2023 wystąpi Chór Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego, który prowadzi prof. Ryszard Handke. Mówi Wojciech Borguński – bas baryton.
- Jako starsi już panowie spotkaliśmy się z Janem Szyrockim i zaczęliśmy śpiewać. Jan jak usłyszał ten śpiew, to stwierdził, że to szkoda by było zmarnować i po kilku latach powstał ten chór. Właściwie ta sugestia Jana jakby ziściła się. I jak śpiewamy, to naprawdę cały czas myślimy o Janie, że my to robimy dla Niego – stwierdził Borguński.
Wśród wykonawców znajdzie się także sopranistka prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska.
- Powołaliśmy do życia festiwal, którego celem jest zwrócenie uwagi na organy Grünebergów budowane na naszym terenie na przełomie XIX i XX wieku – powiedziała profesor, dyrektor artystyczny Festiwalu.
- To instrumenty wspaniałej jakości, które bardzo często są wyrzucane na śmietnik. To jest proceder, któremu trzeba powiedzieć stop i trzeba uświadomić społeczności, jakie wspaniałe dziedzictwo pozostawił nam ród Grünebergów. Musimy się ująć po prostu za tym i ratować te instrumenty – podsumowała prof. Burnicka-Kalischewska.
Na międzyzdrojskich dwudziestodwugłosowych i dwumanuałowych organach Grüneberga zagra prof. Bogdan Narloch. Początek wydarzenia o godzinie 19.00 w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach przy ul. Lipowej 8. Wstęp wolny.
Pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” – Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw pragnie zainspirować mieszkańców, lokalne organizacje pozarządowe i samorządy terytorialne do otoczenia profesjonalną opieką skarbów kultury, jakimi są organy Grünebergów.
Partnerami przedsięwzięcia są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Kantorei Pasewalk, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Akademia Sztuki w Szczecinie, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Szczeciński Chór Katedralny, Chór Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach i Polskie Radio Szczecin SA.
Zobacz także
2024-02-05, godz. 19:05
Zostań artystą. Dni otwarte w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. prof. Marka Jasińskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Najmłodszy big band w Szczecinie działa w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. prof. Marka Jasińskiego. Od dzisiaj można składać składać wnioski o przyjęcie na egzamin wstępny do tej szkoły.
» więcej
2024-02-05, godz. 15:57
"Inspektor Jass na tropie", czyli jazz z historią w tle obchodzi swoje 7. urodziny [ZDJĘCIA]
Inspektor Jass to cykl koncertów Domu Kultury 13 Muz mających na celu powiększenie grona wielbicielu tej swobodnej, niczym nie skrępowanej muzyki czyli jazzu.
» więcej
2024-02-04, godz. 07:59
"María de Buenos Aires" na scenie w Wilii Lentza [ZDJĘCIA]
Operita Ástora Piazolli "María de Buenos Aires" miała premierowe pokazy w piątek i w sobotę na scenie Willi Lentza.
» więcej
2024-02-02, godz. 14:10
Chór „Don Diri Don” po wojażach w Tajlandii. Dziś zaprasza na koncert kolęd i pastorałek
Powstał w 1990 roku z inicjatywy prof. Jana Szyrockiego. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów śpiewaczych. Występuje z ogromnym powodzeniem po obu stronach globu.
» więcej
2024-02-02, godz. 10:56
Orkiestra Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zagra w Filharmonii Narodowej w Warszawie
Założona w 1901 roku. Na pierwszym koncercie, 5 listopada 1901 zagrał m.in. światowej sławy pianista, kompozytor i przyszły mąż stanu, Ignacy Jan Paderewski. Orkiestrą dyrygował Emil Młynarski. Dziś, 2 lutego 2024 roku w Filharmonii…
» więcej
2024-02-02, godz. 09:32
Jubileuszowy Koncert Sakralny Chóru Politechniki Morskiej
Kilkanaście Grand Prix, m.in. w Tajwanie, Czechach, Słowacji, we Włoszech oraz na Litwie i około 50 Złotych Medali na międzynarodowych konkursach. Jest wizytówką Szczecina, regionu i Polski. Chór Politechniki Morskiej obchodzi 20-lecie…
» więcej
2024-02-01, godz. 14:47
Premiera filmu o filii obozu Ravensbrück w Chojnie
13 lutego odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o filii obozu Ravensbrück w Chojnie. Obraz pt. "Marsz śmierci" powstał przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.
» więcej
2024-01-31, godz. 23:45
Trio Noisetree wystąpiło w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA]
To w ramach styczniowej odsłony cyklu [3x1].
» więcej
2024-01-31, godz. 17:31
„W afrykańskiej wiosce" jeszcze przez miesiąc w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Wystawa „W afrykańskiej wiosce" jeszcze tylko przez najbliższy miesiąc będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego w Szczecinie.
» więcej
2024-01-31, godz. 07:34
Chór Politechniki Morskiej zaśpiewał z Beatą Kozidrak w Złotej Sali Filharmonii [ZDJĘCIA]
„Piechotą do lata”, „Co mi Panie dasz”, „Nie ma wody na pustyni”, „Myśli i słowa”, „Biała armia” oraz wiele innych przebojów z repertuaru Beaty Kozidrak zabrzmiało w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Wokalistka…
» więcej