Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Ponad 800 obozów pracy przymusowej funkcjonowało na terenach Europy Środkowo-Wschodniej po drugiej wojnie światowej w krajach zdominowanych przez reżimy komunistyczne. W ciągu kolejnej dekady - na terenach Wschodnich Niemczech, Polsce, Czechosłowacji, Węgrzech, Jugosławii, Albanii, Rumunii, Bułgarii, Litwie, Łotwie, Estonii i Mołdawii przetrzymywano prawie 1,5 miliona osób, z czego około 130 tysięcy więźniów straciło życie - ta statystyka nie dotyczy krajów Związku Radzieckiego.
W Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie została otwarta w czwartek wystawa zatytułowana "Europejskie gułagi" dokumentująca powojenne obozy pracy.

W samej Polsce było ich ponad 200, mówi Kurator wystawy - Wojciech Bednarski. - Każdy rząd komunistyczny z miejsca, tak jak front zmierzał, od razu konstytuował obozy, do których wysyłano nie tylko przestępców, ale przede wszystkim wrogów politycznych.

Można było do obozu pracy trafić praktycznie za wszystko kontynuuje Bednarski. - Do obozów trafiały różne grupy. To mogły być mniejszości narodowe. To mogli być przeciwnicy polityczni. Tak naprawdę, aby trafić do obozu, szczególnie po czterdziestym czwartym, piątym roku, można było za wszystko. Wystarczyło mieć jakąkolwiek aktywność polityczną wcześniej. W przypadku chociażby Śląska to mogło być pochodzenie niemieckie, należenie do mniejszości. Wszystko właściwie.

Wystawa ma zwrócić uwagę na tragedię i cierpienie, których oświadczyły miliony osób. Jest to próba odkrycia i przypomnienia zdarzeń, nazbyt często marginalizowanych w narracji historycznej.

„European Gulag" jest międzynarodowym projektem, stworzonym przez Platformę Europejskiej Pamięci i Sumienia.
W samej Polsce było ich ponad 200, mówi Kurator wystawy - Wojciech Bednarski.
Można było do obozu pracy trafić praktycznie za wszystko kontynuuje Bednarski.

Zobacz także

2024-02-21, godz. 11:28 Włóczykij zwiedza świat. Rusza Festiwal Miejsc i Podróży Spotkania z miłośnikami wędrówek, prezentacje podróżnicze, projekcje filmowe, spotkania autorskie, koncerty, warsztaty i degustacje potraw - w Gryfinie rusza 18. edycja Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij. » więcej 2024-02-18, godz. 21:42 "Strefa interesów" z nagrodą BAFTA Film 'Strefa interesów' otrzymał nagrodę BAFTA dla najlepszego filmu brytyjskiego i nieanglojęzycznego. » więcej 2024-02-18, godz. 09:08 Natalia Przybysz zaśpiewała w Filharmonii Piosenkarka i autorka tekstów Natalia Przybysz wystąpiła w Filharmonii w Szczecinie. » więcej 2024-02-17, godz. 10:02 Wirtuozowski koncert sióstr Sosnowskich i Szymona Bywalca. Filharmonia w Szczecinie [ZDJĘCIA] Wpisuje się w klasyczne ramy oparte na kontraście trzech części o odmiennym charakterze. Wczoraj, 16 lutego 2024 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmiał po raz pierwszy Koncert skrzypcowy Zbigniewa Bagińskiego - kompozytora… » więcej 2024-02-16, godz. 14:42 Siostry Sosnowskie zagrają koncerty Bacewicz i Bagińskiego. Filharmonia w Szczecinie [ZDJĘCIA] Niebanalne rozwiązania melodyczne i rytmiczne. Dwa polskie koncerty na skrzypce i wiolonczelę. » więcej 2024-02-15, godz. 14:25 "Jeśli to miłość" w Filharmonii. Ryszard Leoszewski z nową płytą Lider zespołu 'Sklep z ptasimi piórami' Ryszard Leoszewski zaprasza do szczecińskiej Filharmonii na koncert 'Jeśli to miłość...'. » więcej 2024-02-15, godz. 11:05 Święto książki regionalnej w Willi Lentza Szczecińska Willa Lentza już po raz trzeci zaprasza na spotkania z cyklu 'Kocham Książki'. » więcej 2024-02-14, godz. 11:43 Szkolnictwo dla mniejszości narodowych. Promocja książki w Książnicy Promocja książki Anny Bartczak 'Szkolnictwo dla mniejszości narodowych na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1991' odbyła się w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. » więcej 2024-02-13, godz. 20:32 Eurowizja ze szczecińskim akcentem? Eurowizja z wątkiem szczecińskim - to prawdopodobny scenariusz. Możliwe, że w tym telewizyjnym konkursie muzycznym usłyszymy utwór z udziałem Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie. » więcej 2024-02-10, godz. 18:16 Historia Kory w szczecińskim Teatrze Polskim 'Kora - dziecko słońca' - to tytuł sztuki, której premiera odbędzie się dziś w Teatrze Polskim w Szczecinie. Będzie to muzyczna opowieść o Korze, charyzmatycznej piosenkarce, autorce tekstów oraz malarce. » więcej
19202122232425