Pierwszy koncert, jeszcze jako Filharmonia Warszawska, orkiestra zagrała przed 122 laty, bardzo szybko osiągając wybitny poziom artystyczny.
Zespół odbył ponad 150 tournées na pięciu kontynentach. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zagrała wczoraj najsłynniejsza polska orkiestra symfoniczna na świecie – Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.
- W ostatnich latach dwukrotnie dyrygowałem Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie z ogromną przyjemnością. W waszej wspaniałej Złotej Sali z ok. 100-osobową Orkiestrą Filharmonii Narodowej przedstawiłem teraz Symfonię nr 2 „Wigilijną” Krzysztofa Pendereckiego i Symfonię nr 2 D-dur op. 73 Johannesa Brahmsa – jedną z najpiękniejszych muzyk świata – powiedział Andrzej Boreyko – główny dyrygent i dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej.
- Jedna z nich jest przepełniona bólem i smutkiem, a druga przepełniona jest szczęściem, radością i słońcem. Właśnie chciałem w taki sposób pokazać, że nasze życie zawsze składa się z tych yin i yang, z dobra i zła, ze słońca dnia i nocy, światła i ciemności. Poprzez te dwa utwory chciałem przedstawić blisko siebie te dwa światy po to, żeby na końcu publiczność jednak mogła zabrać ze sobą to słońce z Brahmsa – stwierdził Andrzej Boreyko.
Orkiestra Filharmonii Narodowej zakończyła szczeciński koncert brawurowo wykonanymi na bis „Trzema tańcami” Henryka Mikołaja Góreckiego.
Rozmowa z Maestro Andrzejem Boreyko TUTAJ.
Zobacz także
2023-02-12, godz. 15:10
Mały Książę po kurpiowsku [WIDEO]
Jak brzmi Mały Książę po kurpiowsku? Postanowili to sprawdzić członkowie Związku Kurpiów i przetłumaczyli książkę na swój dialekt.
» więcej
2023-02-10, godz. 21:17
Szczecinianie z nagrodami w Kalifornii.
A konkretnie ich teledyski.
» więcej
2023-02-10, godz. 09:23
Panek: wolę, by ktoś oceniał mnie poprzez to co robię
Nie wiem czy jestem artystą, nie porównuję się do Witkacego - Tomasz Panek - rysownik, grafik, ilustrator, autor „Mało szczegółowego przewodnika po Szczecinie", był gościem "Rozmowy pod Krawatem".
» więcej
2023-02-09, godz. 14:59
Prywatne historie na czerwonej wystawie [ZDJĘCIA]
Wiele gatunków fotografii, zdjęcia wykonane w różnych technikach - a spoiwem jest kolor: szczeciński Fotoklub Zamek zaprasza w czwartek na godzinę 18 na wernisaż wystawy "Czerwony - historie indywidualne".
» więcej
2023-02-09, godz. 11:39
"Dopaść Morawieckiego". Autor gościem Przystanku Historia w Szczecinie [WIDEO]
Życie Kornela Morawieckiego na siedmiuset stronach - to nie laurka, a lustro, w którym odbija się postać buntownika, marzyciela, abnegata oskarżanego o terroryzm, a przez niektórych opozycjonistów o zdradę.
» więcej
2023-02-07, godz. 08:54
W Bydgoszczy pogrzeb Leonarda Pietraszaka
W południe w katedrze pod wezwaniem świętych Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Leonarda Pietraszaka.
» więcej
2023-02-06, godz. 08:35
Nagrody Grammy rozdane
Statuetki Złotych Gramofonów przyznano 65. raz w historii. Impreza odbyła się w Los Angeles, a jej główną aktorką była amerykańska wokalistka Beyonce.
» więcej
2023-02-05, godz. 09:55
Joanna Tylkowska-Drożdż owacyjne przyjęta w Willi Lentza [ZDJĘCIA]
Kilkunastominutowymi owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczorajszy koncert w Willi Lentza. Solistką wieczoru była wybitna sopranistka Joanna Tylkowska-Drożdż. Artystka zainaugurowała nowy cykl spotkań pt. „Ad Astra” ariami…
» więcej
2023-02-04, godz. 12:38
Osioł z oskarowego "IO" mieszkał w polickiej zagrodzie
Jeden z osiołków z filmu nominowanego do Oskara "IO" Jerzego Skolimowskiego przez kilka lat mieszkał niedaleko Polic. W zagrodzie Pana Roberta Cichockiego "Kuba" - bo tak ma na imię osiołek-aktor spędził cztery lata.
» więcej
2023-02-03, godz. 16:12
Najlepsze kadry minionego roku na wystawie w szczecińskim muzeum [ZDJĘCIA]
Wernisaż wystawy szczecińskich fotoreporterów - w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ulicy Niemierzyńskiej pokazują swoje najlepsze kadry z minionych 12 miesięcy.
» więcej