Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. wikimediacommons/Imperial War Museum
Fot. wikimediacommons/Imperial War Museum
"Niedźwiedź zwany Wojtkiem" - to tytuł animowanego filmu o misiu - żołnierzu, którego podczas II wojny przygarnęli polscy żołnierze. Dziś brytyjska premiera.
Film opowiada o jednym z najbardziej znanych żołnierzy Armii Andersa - niedźwiedziu, przygarniętym przez Polaków w Iranie.

- Dla mnie to historia o uchodźcach. Wojtek był członkiem polskiej armii, towarzyszył ludziom ze wschodu kraju. Po wojnie czuli oni, że nie mogą wrócić. Tak jak oni miś stał się więc uchodźcą - podkreśla reżyser, Iain Gardner.

Wojtek pomagał nosić amunicję. Przydał się między innymi podczas bitwy pod Monte Cassino. Uwielbiał jeździć w szoferce wojskowej furgonetki. W wolnych chwilach zajadał się jabłkami, ale nie gardził też piwem. Przeszedł z Armią Andersa szlak z Iranu, przez Syrię, Włochy aż po Zjednoczone Królestwo. Resztę życia spędził w edynburskim ZOO. A teraz został bohaterem filmu.

- Nasi przyjaciele w Warszawie pracują nad polskim dubbingiem. Polska premiera telewizyjna odbędzie się w maju - podkreśla Iain Harvey, producent.

- Myślimy często o niedźwiedziach jako dzikich, brutalnych bestiach. Ale któż na tej planecie jest bardziej brutalny niż ludzie? Wyobrażamy sobie niedźwiedzia z wyszczerzonymi kłami i pazurami. A to on jest w tej historii najłagodniejszą postacią! Znam tylko kilka opowieści o tym, że parę osób trochę za mocno przytulił - mówi reżyser Iain Gardner.

Animacja zostanie pokazana na festiwalu animacji w Yorku, potem w Manchesterze.

Zobacz także

2021-08-31, godz. 09:11 To był koncert! Fisz Emade Tworzywo i Chór Akademii Morskiej wspólnie Fisz Emade Tworzywo i Chór Akademii Morskiej wystąpili wspólnie w Filharmonii Szczecińskiej. » więcej 2021-08-30, godz. 18:50 Koncert Anny Marii Jopek przeniesiony do Filharmonii Anna Maria Jopek wystąpi we wtorek w Szczecinie w ramach Szczecin Music Fest. » więcej 2021-08-30, godz. 17:50 Przystanek Historia przeniósł się do Posejdona [WIDEO, ZDJĘCIA] Przystanek Historia, czyli Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, od teraz mieści się w 'Posejdonie'. » więcej 2021-08-30, godz. 17:18 Polska kinematografia na plakatach. Wystawa na festiwalu filmPOLSKA Plakaty polskich i niemieckich twórców towarzyszą otwarciu 16. edycji festiwalu filmPOLSKA, największego wydarzenia o polskich filmach w Niemczech. » więcej 2021-08-28, godz. 16:26 Komedia na rozpoczęcie nowego sezonu w Teatrze Polskim Pierwsza premiera w nowym sezonie w Teatrze Polskim w szczecinie już w sobotę. » więcej 2021-08-27, godz. 21:42 Muzyczna uczta rozpoczęta. Festiwal Garaże wystartował [WIDEO, ZDJĘCIA] Muzyczne dwa dni na szczecińskiej Łasztowni. Wystartowała 4. edycja Festiwalu Garaże. » więcej 2021-08-27, godz. 18:20 Historyczna refleksja w Policach i Szczecinie. Wracają „Sierpniowe przełomy" „Sierpniowe przełomy' to koncert, który od lat przygotowuje Opera na Zamku w Szczecinie z okazji podpisania porozumień sierpniowych. » więcej 2021-08-27, godz. 10:11 Finał 9. edycji International Lutosławski Youth Orchestra W złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zagrają w piątek młodzi artyści z różnych stron Europy; kończy się 9. edycja International Lutosławski Youth Orchestra. » więcej 2021-08-27, godz. 09:17 Czwarta edycja Festiwalu Garaże: czas start! Na szczecińskiej Łasztowni wystąpią w piątek Ania Karwan, Baranovski i Luxtorpeda, natomiast w sobotę Sokół, Hackard oraz Illusion. » więcej 2021-08-26, godz. 19:58 Wirtualna wystawa o początkach II RP Stargard to kolejne miasto na trasie Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”. » więcej
102103104105106107108