Nieskończenie długie owacje na stojąco: wrażenie przejmującej muzyki wzmocnione wyjątkową oprawą świetlną – w piątek w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza wybrzmiało "Requiem dla mojego przyjaciela" Zbigniewa Preisnera.
Sięgnął po najbardziej prestiżowe nagrody w branży filmowej, jak chociażby: Los Angeles Critics' Award – tytuł kompozytora roku (trzykrotnie), Cezara Francuskiej Akademii Filmowej (dwukrotnie) czy Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale, by wymienić tylko kilka z nich.
Jeden z najsłynniejszych – obok Wojciecha Kilara – polskich twórców muzyki filmowej dedykował "Requiem dla mojego przyjaciela" wybitnemu reżyserowi Krzysztofowi Kieślowskiemu – powiedział Paweł Kotla – dyrygent koncertu.
- To było dla mnie niezwykłe przeżycie, zresztą niezwykły utwór i wspaniale, że mogłem to zrobić w tak cudownym miejscu z orkiestrą w moim rodzinnym mieście z doskonałym Chórem Politechniki Morskiej, wspaniałymi solistami śpiewakami – studentami Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie pod przewodnictwem świetnej sopranistki Joanny Freszel – uzupełnił artysta.
Obecność kompozytora na koncercie podkreśliła wagę tego dzieła – dodał dyrygent.
Bardzo ważne jest przede wszystkim to stwierdzenie – "dla mojego przyjaciela". Niezwykle osobiste wyznanie przyjaźni dla osoby, która odeszła. Wszyscy przeżyliśmy dzięki temu utworowi coś na prawdę niezwykłego i to było wyjątkowe, że właśnie na tym koncercie mogliśmy też gościć samego kompozytora Zbigniewa Preisnera, który przyjechał do Szczecina specjalnie na to wykonanie – podsumował Paweł Kotla.
"Requiem dla mojego przyjaciela" towarzyszyło Krzysztofowi Kieślowskiemu w Jego ostatniej drodze. Artysta zmarł nagle 3 marca 1996 roku w wieku 55 lat.
Zobacz także
2024-06-14, godz. 09:25
Sacrum Non Profanum w Szczecinie. "Kościółek w Trzęsaczu jest zbyt mały"
To nie kwestie finansowe, a artystyczne i techniczne. Tak dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum tłumaczy jego przeniesienie do Szczecina i Świnoujścia.
» więcej
2024-06-13, godz. 22:07
Debata o kulturze w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA]
W Radiu Szczecin rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Tym razem to była debata o kulturze.
» więcej
2024-06-13, godz. 19:27
Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u
Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia.
» więcej
2024-06-13, godz. 16:16
Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO]
Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście".
» więcej
2024-06-12, godz. 19:08
Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy.
» więcej
2024-06-12, godz. 18:06
Debata o kulturze na naszej antenie
W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze.
» więcej
2024-06-11, godz. 21:56
Przed Sejmem pikietowali artyści
"Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie.
» więcej
2024-06-09, godz. 10:52
Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów
Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2024-06-09, godz. 09:02
Marek Stelar z kolejną nagrodą
Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru".
» więcej
2024-06-07, godz. 10:41
Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki
Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki.
» więcej