Bartłomiej Nizioł – fenomenalny skrzypek urodzony w Szczecinie, Piotr Sałajczyk – świetny pianista, ceniony interpretator muzyki najnowszej i Krzysztof Grzybowski – jeden z najlepszych polskich klarnecistów współczesnych, zagrali wczoraj, 8 grudnia 2023 roku w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Artyści brawurowo wykonali mało znany i bardzo trudny Koncert potrójny na skrzypce, klarnet, fortepian i orkiestrę Stanisława Skrowaczewskiego. - To wybitny muzyk, którego kompozytorskie dokonania przyćmiła wielka kariera dyrygencka – powiedział Norbert Twórczyński prowadzący również szczecińskich symfoników.
- Dzieło złożone, wielopłaszczyznowe, zróżnicowane. To muzyka czerpiąca pełnymi garściami z awangardy, więc z całą pewnością jest to utwór efektowny i tyleż samo wymagający – uzupełnił Twórczyński.
Prowadzić ten wieczór w setną rocznicę urodzin Mistrza Skrowaczewskiego na dodatek z tak doskonałymi solistami, to było dla mnie ogromne wyróżnienie – dodał dyrygent.
- Muszę zdobyć się trochę na takie prywatne wyznanie ponieważ jestem szczecinianinem. I jeszcze kiedy byłem w szkole muzycznej, to Pan Bartłomiej Nizioł już był swego rodzaju legendą w naszym mieście, więc to, że mogłem dziś stanąć z nim na tej scenie, to jest spełnienie moich młodzieńczych marzeń. A oprócz tego, że był tam Bartłomiej Nizioł – klasa sama w sobie, to mieliśmy też znakomitych solistów. Także, to że mogli się spotkać w jednym dziele z naszą orkiestrą i ze mną, poczytuję sobie za wielkie szczęście – podsumował Norbert Twórczyński.
Podczas wieczoru zabrzmiały również rzadko wykonywane dzieła polskich kompozytorów XX wieku Romana Palestra i Henryka Warsa.
Zobacz także
2024-06-14, godz. 11:03
"Koncentruję się wyłącznie na tym, żeby festiwal zaprezentował się jak najpiękniej"
Przed nami XX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum. Rozpoczyna się już w sobotę w Szczecinie.
» więcej
2024-06-14, godz. 09:25
Sacrum Non Profanum w Szczecinie. "Kościółek w Trzęsaczu jest zbyt mały"
To nie kwestie finansowe, a artystyczne i techniczne. Tak dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum tłumaczy jego przeniesienie do Szczecina i Świnoujścia.
» więcej
2024-06-13, godz. 22:07
Debata o kulturze w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA]
W Radiu Szczecin rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Tym razem to była debata o kulturze.
» więcej
2024-06-13, godz. 19:27
Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u
Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia.
» więcej
2024-06-13, godz. 16:16
Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO]
Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście".
» więcej
2024-06-12, godz. 19:08
Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy.
» więcej
2024-06-12, godz. 18:06
Debata o kulturze na naszej antenie
W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze.
» więcej
2024-06-11, godz. 21:56
Przed Sejmem pikietowali artyści
"Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie.
» więcej
2024-06-09, godz. 10:52
Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów
Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2024-06-09, godz. 09:02
Marek Stelar z kolejną nagrodą
Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru".
» więcej