Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Mezzosopranistka Weronika Włodarczyk, Chór Męski Słowiki 60 Jana Szyrockiego pod dyrekcją Ireneusza Radzika i organista Damian Grabowski w niemieckiej odsłonie międzynarodowego festiwalu.
Szczecińscy artyści uczcili wczoraj 75. rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ustanowionej w 1948 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Uczestnicy muzycznej podróży śladami Grünebergów dotarli 10 grudnia 2023 roku do Menkin. W kościele tej przygranicznej miejscowości zachowane są organy opus 740, które wybudowano w roku 1917 w fabryce słynnych organmistrzów. - Ten instrument doskonale wpasowuje się do świątyni – powiedział organista Damian Grabowski.

- Jest to instrument o trakturze pneumatycznej, co pozwala temu niedużemu instrumentowi zastosować taką technikę, że pewne głosy przenosimy oktawę wyżej i one brzmią dwa razy mocniej, dwa razy głośniej o zaskakująco bardzo fajnej barwie, ale także i niespodziewanie dużej mocy – uzupełnił muzyk.

Z organistą wystąpił Chór Męski Słowiki 60 Jana Szyrockiego pod dyrekcją Ireneusza Radzika.

- Jestem zszokowany brzmieniem organów. Nikt nie przypuszczał, że w tak małym kościółku, w takiej malutkiej miejscowości można znaleźć takie cudo. Chór przy tym zabrzmiał równie pięknie, więc wszyscy mieli ucztę dla duszy i dla ciała. Wyszli po koncercie bardzo zadowoleni – podsumował dyrygent.

Celem przedsięwzięcia (którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, a Partnerami: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej reprezentowana przez dyrektorów Corneliusa Ochmanna i Krzysztofa Raka, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Stowarzyszenia: Autorów ZAiKS, a także Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Akademia Sztuki w Szczecinie i Polskie Radio Szczecin SA), jest przybliżenie dorobku słynnych organmistrzów, przekazanie wiedzy o zabytkowych instrumentach budowanych przez nich, m.in. w pracowniach Szczecina i Zdrojów na przełomie XIX i XX wieku. Realizatorzy Festiwalu pragną też zainspirować mieszkańców, lokalne organizacje pozarządowe i samorządy terytorialne do objęcia profesjonalną opieką skarbów kultury.

Kolejne wydarzenie Festiwalu zorganizowane w hołdzie Barnimowi Grünebergowi, zamykające obchody 195. rocznicy urodzin słynnego organmistrza, odbędzie się w trzecią niedzielę adwentu, 17 grudnia o godzinie 15.00 w kościele w przygranicznej miejscowości Fahrenwalde. Wystąpią muzycy ze Szczecina: zespół Karłowicz Quartet, soliści – Klara Świdrów (wiolonczela) i Karol Nasiłowski (kontrabas), a na organach B. Grüneberga z roku 1906, opus 528 zagra Katarzyna Ganczarska. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]
Manuał organów opus 740 zbudowanych w fabryce B. Grüneberg w roku 1917. Kościół w Menkin-Brüssow. Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Manuał organów opus 740 zbudowanych w fabryce B. Grüneberg w roku 1917. Kościół w Menkin-Brüssow. Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]

Zobacz także

2019-02-24, godz. 08:38 Jolanta Czaderska-Hayek o "Zimnej wojnie" Nawet jeśli "Zimna wojna" nie dostanie Oscara to nie powinniśmy mieć poczucia porażki - mówi Jolanta Czaderska-Hayek, jedyna przedstawicielka Polski w Stowarzyszeniu Prasy Zagranicznej przy Hollywood. Podkreśliła, że Paweł Pawlikowski… » więcej 2019-02-24, godz. 07:58 Przed nami 91. ceremonia rozdania Oscarów Obok najlepszych produkcji, aktorów, scenarzystów czy reżyserów statuetki przyznawane są również za muzykę do filmów. Podczas gali tradycją są też występy piosenkarzy na żywo. » więcej 2019-02-23, godz. 12:28 Producenci "Zimnej wojny" studzą oczekiwania Producenci filmu „Zimna wojna” studzą oczekiwania przed Oscarami. Szef Opus Film Piotr Dzięcioł powiedział, że obraz Pawła Pawlikowskiego nie należy do faworytów. » więcej 2019-02-23, godz. 11:26 Bob Marley wśród osób wyróżnionych słynną niebieską tabliczką Bob Marley wśród osób wyróżnionych w tym roku słynną londyńską blue plaque - niebieską tabliczką. To upamiętnienie miejsc związanych ze słynnymi postaciami z całego świata, jakie na przestrzeni stuleci żyły i pracowały w… » więcej 2019-02-23, godz. 11:18 Pałacowy Uniwersytet Fantastyczny zaprasza Warsztaty kaligraficzne, kiermasz komiksów czy wykłady, np. na temat... japońskiego slangu internetowego to tylko część atrakcji czekających na "studentów" Pałacowego Uniwersytetu Fantastycznego. » więcej 2019-02-23, godz. 09:16 "Zimna wojna" w oczekiwaniu na Oscara W nocy na soboty na niedzielę w Hollywood zostaną rozdane filmowe Oscary. W tym roku na święto filmu Polacy będą patrzeć przede wszystkim poprzez pryzmat "Zimnej Wojny" Pawła Pawlikowskiego i nominacji w trzech kategoriach: "najlepszy… » więcej 2019-02-23, godz. 08:13 "Zimna wojna" Pawlikowskiego bez statuetki Cezara W Paryżu rozdano tegoroczne Cezary - nagrody Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej. Niestety, nie zdobył tego wyróżnienia polski film nominowany w kategorii filmów zagranicznych - "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego. » więcej 2019-02-22, godz. 07:58 Jakie szanse "Zimnej wojny" na Oscara? Ekspert z Hollywood ocenia W walce o Oscary „Roma” prawdopodobnie pokona „Zimną wojnę” - tak przewiduje ekspert magazynu The Hollywood Reporter Scott Feineberg. Zdaniem amerykańskiego dziennikarza, film meksykańskiego reżysera Alfonso Cuarona jest faworytem… » więcej 2019-02-22, godz. 07:39 Cezary z polskim akcentem. Ceremonia w Paryżu W Paryżu zostaną w piątek rozdane francuskie nagrody filmowe - Cezary. Impreza odbędzie się 44. raz, tym razem też z polskim akcentem. » więcej 2019-02-21, godz. 09:56 Laskus: Ten fakt zwiększa szanse "Zimnej wojny" na Oscara Film „Zimna wojna” ma szanse na Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny oraz za zdjęcia - twierdzi Jacek Laskus, polski operator filmowy z Hollywood. » więcej
223224225226227228229