„Dziwny jest ten świat”, „Jednego serca”, „Pod papugami” i „Płonąca stodoła”, to tylko niektóre piosenki z bogatego repertuaru Czesława Niemena.
Artysta rozpoczynał karierę na I Festiwalu Młodych Talentów w 1962 roku w Szczecinie. Wczoraj, w przededniu 20. rocznicy śmierci muzyka, jego przeboje zabrzmiały w Domu Kultury „13 Muz”.
Tytuł koncertu „Czas jak rzeka” zaczerpnąłem z piosenki Czesława Niemena – powiedział pomysłodawca wieczoru, szczeciński wokalista i kompozytor, finalista The Voice Senior, Andrzej Szpak.
- Od piętnastego roku życia, kiedy usłyszałem po raz pierwszy piosenkę Czesława Niemena, zakochałem się w jego twórczości. Z biegiem lat śpiewałem, poszerzałem repertuar, kupowałem wszystkie płyty i nagrania, jakie on wydał no i do dzisiaj, mimo, że mija już czterdzieści kilka lat jestem zauroczony jego twórczością i końca nie widać – uzupełnił Szpak.
Podczas koncertu w hołdzie Niemenowi wiele jego znanych utworów wykonał Piotr Kuźniak – wokalista zespołu „Trubadurzy”, długoletni przyjaciel Czesława.
- Jako człowiek, który uczył się śpiewać u prof. Stefana Stuligrosza, jak usłyszałem Czesława, to byłem w ogóle zdziwiony, że można tak operować głosem. Coś nieprawdopodobnego. No i tak się jakoś z Czesławem zakolegowaliśmy podczas Festiwalu Młodych Talentów w 1962 roku, dlatego uwielbiam Szczecin, tym bardziej, że w Szczecinie bardzo dobrze czuł się też Czesław Niemen – stwierdził Piotr Kuźniak.
W gorąco oklaskiwanym wydarzeniu zakończonym trzema bisami, piosenkami z repertuaru Niemena: „Wiem, że nie wrócisz”, „Dobranoc” i „Wspomnienie”, śpiewała również szczecińska wokalistka Natalia Wiśniewska.
Więcej o Czesławie Niemenie z wokalistami wczorajszego koncertu TUTAJ.
Więcej o Czesławie Niemenie z wokalistami wczorajszego koncertu TUTAJ.
Zobacz także
2024-11-22, godz. 09:18
Morskie Centrum Nauki z ważną nagrodą, zapewniającą promocję i rozpoznawalność
Nagroda Polskiej Organizacji Turystycznej dla Morskiego Centrum Nauki przełoży się na rozpoznawalność w Europie - mówił w "Rozmowach pod krawatem" dyrektor tej instytucji Witold Jabłoński.
» więcej
2024-11-20, godz. 14:48
Związek zawodowy: mobbing w Operze. Dyrektor wzywa do odwołania oskarżeń
Marszałek województwa zwróci się do pełniącego obowiązki dyrektora Opery na Zamku z prośbą o wyjaśnienia w sprawie zarzutów jednego ze związków zawodowych zrzeszających artystów.
» więcej
2024-11-18, godz. 20:16
Nagrody Pro Arte wręczone [WIDEO, ZDJĘCIA]
Zachodniopomorscy artyści odebrali nagrody "Pro Arte" za wybitne osiągnięcia w dziedzinie szerzenia i ochrony kultury.
» więcej
2024-11-18, godz. 14:23
Lanberry o zabawie muzyką i 10-leciu pracy artystycznej
Autorka naszej nowej "Płyty tygodnia" opowiadała w Radiu Szczecin o współczesnej, polskiej muzyce pop, czy o przesłaniu, które chce przekazać nowym albumem.
» więcej
2024-11-17, godz. 12:32
Kontrastowa wystawa twórczości Mikołaja Obryckiego [WIDEO]
Ma w swoim dorobku kilka tysięcy obrazów - Mikołaj Obrycki jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, ale urodził się w Szczecinie.
» więcej
2024-11-15, godz. 21:31
Anda Rottenberg uhonorowana tytułem doktora honoris causa [WIDEO, ZDJĘCIA]
Kuratorka wystaw, pisarka, publicystka oraz krytyczka sztuki, wieloletnia dyrektorka Państwowej Galerii Sztuki Zachęta, inicjatorka powołania i budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
» więcej
2024-11-15, godz. 21:22
Japan Fest w Pałacu Młodzieży
Już w sobotę kolejna edycja Japan Fest, więc przed nami pokazy wschodnich sztuk walki, warsztaty malowania masek japońskiego teatru i figurek, czy kaligrafii, a także koncerty z japońskimi instrumentami.
» więcej
2024-11-15, godz. 17:50
Pionier zaprasza na przegląd ukraińskiego kina
W programie "9. Festiwalu Filmowego Ukraina!" znajdziemy obrazy mówiące o przemianach społecznych, wojnie i kształtowaniu tożsamości.
» więcej
2024-11-15, godz. 09:21
Ruszył konkurs na dyrektora Opery na Zamku. "Tak dużo jest jeszcze do zrobienia"
Jest za dużo do zrobienia, żeby już pozwolić sobie na odpoczynek. Tak mówi dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie.
» więcej
2024-11-15, godz. 08:21
Jakub Kuszlik z Koncertem fortepianowym Paderewskiego w Filharmonii
Ich muzyki słuchano z zachwytem na przełomie XIX i XX wieku od Odessy po Nowy Jork. Był to czas erupcji wielu talentów kompozytorskich, nie tylko w Polsce. W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmią zapomniane dzieła…
» więcej