Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Rodzina Lassaków „Heliosów” z Zakopanego. Fot. Materiały prasowe
Rodzina Lassaków „Heliosów” z Zakopanego. Fot. Materiały prasowe
Gmach Filharmonii w Szczecinie przypomina niektórym górę lodową, innym górskie szczyty przyprószone śniegiem. W myśl tych skojarzeń dzisiejszy koncert w Złotej Sali (23 lutego 2024) będzie w całości poświęcony górom.
Zabrzmi m.in. II Koncert skrzypcowy „Góralski” polskiego kompozytora Jana Maklakiewicza inspirowany tradycyjnymi melodiami górali z Podhala. Solistką będzie wyjątkowa Katarzyna Lassak – niezwykle uzdolniona młoda skrzypaczka wywodząca się z rodziny o wspaniałych tradycjach wspólnego ludowego muzykowania. Zresztą cała Rodzina Lassaków „Heliosów” wystąpi w pierwszej części wieczoru, by zagrać „nuty” podhalańskie, które bezpośrednio zainspirowały Maklakiewicza do napisania koncertu.

Usłyszymy też Symfonię alpejską op. 64 Richarda Straussa. Kompozytor rozpoczął pracę nad dziełem w 1911 roku, a jej światowa premiera miała miejsce w roku 1915. W skład potężnego zespołu orkiestrowego, którego wymaga ten niezwykły utwór, wchodzi m.in. maszyna wiatrowa, dwa zestawy kotłów i dziesięć do dwudziestu waltorni (niektóre poza sceną). Kompozycja powszechnie uważana za arcydzieło należy do ulubionych wielu dyrygentów, również Łukasza Borowicza, który poprowadzi dzisiejszy koncert. Maestro uznany za jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. BBC Music Orchestral Choice, BBC Music Opera Choice, czterokrotnie Diapason d’Or oraz dwukrotnie Fryderyka. Lista nagród jest nieskończenie długa.

Pełnił funkcję asystenta Kazimierza Korda w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, wcześniej asystenta Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej. Był także dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej. Od 2021 roku jest dyrektorem muzycznym Filharmonii Poznańskiej i głównym dyrygentem tamtejszego zespołu oraz pierwszym dyrygentem gościnnym Filharmonii Krakowskiej.

Dyrygował wieloma znamienitymi orkiestrami na świecie, m.in.: London Philharmonic Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, Deutsche Symphonie-Orchester Berlin, Konzerthausorchester Berlin, Akademie für Alte Musik Berlin, Düsseldorfer Symphoniker, Bamberger Symphoniker, Orchestre National des Pays de Loire, Orchestre National de Montpellier, Orchestra della Svizzera Italiana i Queensland Symphony Orchestra. W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie poprowadził ponad 100 przedstawień operowych i baletowych. Współpracował również z teatrami operowymi w Krakowie, Łodzi, Wiedniu (Volksoper, Theater an der Wien), Bilbao oraz – jako pierwszy polski dyrygent w historii – paryską Opéra Bastille.

Dzisiejszy wieczór w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Łukasza Borowicza na pewno zapisze się złotymi zgłoskami.

Wykonawcy
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Rodzina Lassaków „Heliosów” z Zakopanego
Katarzyna Lassak – skrzypce
Łukasz Borowicz – dyrygent

Program
Jan Maklakiewicz (1899-1954) – II Koncert skrzypcowy „Góralski”
Richard Strauss (1864-1949) – Symfonia alpejska op. 64
Góralska Rodzina Lassaków „Heliosów” zaprasza na koncert z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Łukasza Borowicza

Zobacz także

2024-06-28, godz. 19:33 "Muzyka na wodzie" z repertuarem Heleny Majdaniec "Muzyka na wodzie" Jana Waraczewskiego już po raz 22. zabrzmi w pięknych okolicznościach, a dokładnie w przystani Jacht Klubu AZS. » więcej 2024-06-26, godz. 10:12 Znamy repertuar szczecińskiego Kina na Leżakach Do szczecińskich parków i na boiska zawita znów Kino na Leżakach. » więcej 2024-06-25, godz. 12:20 Fani zdecydowali o tematyce teledysku 16-letniej szczecinianki [WIDEO] 16-letnia raperka i wokalistka że Szczecina Queenkutee wraz z Provider zrealizowała swój pierwszy profesjonalny teledysk. Utwór "Winda" i wideo do niego powstały w wyniku akcji "24 To My", w której słuchacze zdecydowali o tematyce i… » więcej 2024-06-24, godz. 14:20 Organy z 1912 roku zabrzmiały w Białogardzie na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” [ZDJĘCIA] 43-głosowe organy opus 660. złożone m.in. z trzech klawiatur i pedału zabrzmiały w Białogardzie na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”. Instrument pochodzący z 1912 roku zbudował w Szczecinie Felix Grüneberg… » więcej 2024-06-24, godz. 07:42 Święto radiowego i telewizyjnego teatru w Sopocie Trzy dni ze słuchowiskami i spektaklami telewizyjnymi oraz ich twórcami - w Sopocie kończy się wielkie święto radiowego i telewizyjnego teatru. » więcej 2024-06-23, godz. 20:37 Dwudziesta odsłona Sacrum non Profanum zakończona "Odą do radości" Ludwiga van Beethovena czyli hymnem Unii Europejskiej zjednoczone chóry polsko-niemieckie, orkiestra z Filharmonii we Lwowie i soliści zakończyli koncert "Muzyka łączy narody, Arcydzieła Muzyki Filmowej" w Teatrze… » więcej 2024-06-23, godz. 13:05 Festiwal „Muzyczna podróż śladami Grünebergów” w Białogardzie [ZDJĘCIA] Na przełomie XIX i XX wieku zbudowali około tysiąca organów. Rodzina Grünebergów eksportowała je z fabryki w Szczecinie-Zdrojach, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji. » więcej 2024-06-22, godz. 14:06 Grand Prix Festiwalu im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach dla Chóru z Filipin [ZDJĘCIA] W Międzyzdrojach zakończył się najstarszy Festiwal Chóralny w Polsce. Najwięcej nagród 59. edycji Konkursu im. prof. Jana Szyrockiego otrzymał Chór z Filipin. » więcej 2024-06-21, godz. 17:40 Wyremontowany amfiteatr w Stargardzie oficjalnie otwarty Blisko cztery tysiące miejsc dla widzów i słuchaczy, zadaszona scena i sala kameralna z garderobami dla artystów pod główną sceniczną płytą. Zmodernizowany amfiteatr w Stargardzie zadebiutuje w piątek podczas koncertu otwarcia po… » więcej 2024-06-21, godz. 15:24 Rozpoczyna się 60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim Od sześciu dekad lato w Kamieniu Pomorskim jest czasem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. » więcej
22232425262728