Zespoły z całego świata przyjadą w maju na jubileuszowe 30. Pyrzyckie Spotkania z Folklorem. Podczas Festiwalu odbędą się koncerty, wystawy rękodzieła ludowego, spotkania warsztatowe oraz "Park Rzemiosła Żywego".
W tym roku Pyrzyckie Spotkania z Folklorem będą czterodniowym świętem sztuki i muzyki ludowej. W programie zaplanowano tradycyjny korowód ulicami miasta, koncerty zespołów śpiewaczych i tanecznych, występy kapel, wystawy rękodzieła ludowego, spotkania warsztatowe, "Park Rzemiosła Żywego" oraz konferencję naukową pt. "Różnorodność kulturowa – bogactwem naszej małej ojczyzny". Zespoły pieśni i tańca zaprezentują godzinne programy artystyczne, a kapele ludowe i zespoły śpiewacze zaprezentują programy 30-minutowe.
W pierwszych Pyrzyckich Spotkaniach z Folklorem wzięło udział kilka zespołów ludowych ziemi pyrzyckiej. Po trzydziestu latach istnienia festiwalu na pyrzyckiej scenie zaprezentowało się już ponad dwadzieścia tysięcy wykonawców z całego świata.
Gmina Pyrzyce jest kolebką ludowej kultury oraz miejscem kultywowania dziedzictwa narodowego na Pomorzu Zachodnim. W gminie Pyrzyce działają m.in. od 1967 roku Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Pyrzyckiej, od 2003 Kapela Ludowa "Pyrzyczanie" oraz istniejący od 26 lat Regionalny Zespół Śpiewaczy "Kresowianka". Zespół "Kresowianka" został wyróżniony w 2007 roku nagrodą im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej".
30. Międzynarodowe Spotkania z Folklorem odbędą się w Pyrzycach w dniach 28-31 maja, a są organizowane pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody i Marszałka Zachodniopomorskiego oraz Burmistrza Pyrzyc.
W imieniu twórców audycji Kraj za miastem zapraszamy serdecznie do Pyrzyc oraz do odwiedzania naszej ludowej strony internetowej www.radio.szczecin.pl/kraj.
Zobacz także
2007-11-28, godz. 23:14
"Wesele" obsypane nagrodami
Anna Augustynowicz, wybitna reżyser i dyrektorka artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie zdobyła główną nagrodę za inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego w ramach festiwalu "Wyspiański 2007".
» więcej
2007-11-26, godz. 10:18
Bajor znów zachwycił publiczność
Michał Bajor wystąpił wczoraj w sali Filharmonii Szczecińskiej. Artysta promował swoją najnowszą płytę zatytułowaną "Inna bajka".
» więcej
2007-11-22, godz. 16:34
Nagroda archeologów dla badacza czasów rzymskich
Profesor Jerzy Okulicz - Kozaryn, badacz wielkiego cmentarzyska Gepidów znajdującego się niedaleko Elbląga otrzymał dziś nagrodę Ryszarda Wołągiewicza przyznawaną co dwa lata przez szczecińskich archeologów.
» więcej
2007-11-22, godz. 08:34
Osuchowski pełnomocnikiem prezydenta
Paweł Osuchowski zostanie pełnomocnikiem prezydenta Szczecina do spraw koordynacji programu "Szczecin Kulturalną Stolicą Europy 2016".
» więcej
2007-11-21, godz. 10:21
'Szczebel do kariery' dla Magdaleny Tkacz
Nagrodę indywidualną i 'Szczebel do kariery' zdobyła Magda Tkacz na Wrocławskich Spotkaniach z Teatrem Jednego Aktora.
» więcej
2007-11-19, godz. 10:57
Debata o patriotyzmie
W Książnicy Pomorskiej będzie można dziś podyskutować o patriotyzmie w różnych wydaniach - lokalnym, na pograniczu i w Unii Europejskiej.
» więcej
2007-11-19, godz. 09:45
Spotkanie z Konstantym Gebertem
Książnica Pomorska oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów zaprasza dziś wieczorem na spotkanie z Konstantym Gebertem.
» więcej
2007-11-18, godz. 15:59
Dziś Zaduszki Akademickie u chrystusowców
Msza św. w intencji profesorów, studentów i pracowników szczecińskich uczelni rozpocznie tradycyjne Zaduszki Akademickie w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa.
» więcej
2007-11-18, godz. 15:53
"Snoby" wygrały festiwal kabaretów
Kabaret "Snoby" w Olsztyna zdobył największe uznanie na II Ogólnopolskim Festiwalu Kabaretów "Chichot" w Goleniowie. O tytuł "super chichotu" walczyło sześć grup z całej Polski.
» więcej
2007-11-17, godz. 14:02
Festiwal niepełnosprawnych w "Galaxy"
W centrum handlowym "Galaxy" niepełnosprawni pokazują obrazy, rysunki i małe rzeźby ich autorstwa. Klienci mogą również obejrzeć przygotowane przez nich występy.
» więcej