Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Sekstet wokalny proMODERN. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Sekstet wokalny proMODERN. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Sonety Williama Shakespeare’a od wieków inspirują artystów na całym świecie. Kilkanaście spośród 154. zabrzmiało wczoraj, 3 kwietnia 2024 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w wykonaniu jednego z najdoskonalszych zespołów wokalnych muzyki współczesnej na świecie – polskiego sekstetu proMODERN.
O napisanie muzyki do kunsztownych wierszy angielskiego poety poprosiliśmy wybitnych rodzimych kompozytorów, m.in. Krzysztofa Herdzina, Stanisława Moryto czy Tomasza Opałkę – powiedział Piotr Pieron (bas) z zespołu proMODERN.

- Zaprosiliśmy do tego projektu twórców z przeróżnych stylów – z granic jazzu i klasyki przez Krzesimira Dębskiego, po takich twórców, jak m.in. Paweł Łukaszewski. Usłyszeli Państwo dzisiaj także Aleksandra Kościowa. Nasze zaproszenie przyjął również Philip Lawson – ex śpiewak i aranżer legendarnych The King’s Singers, więc my jesteśmy dumni z tego zestawu utworów i z wielką radością prezentujemy go publiczności w całej Polsce i na świecie – podsumował Piotr Pieron.

Owacyjnie przyjęte przez melomanów dzieła Shakespeare’a znalazły się na płycie „proMODERN Shakespired” wyróżnionej dwoma Fryderykami w kategoriach Album roku – Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.

Wczorajszy koncert proMODERN był ostatnim w ramach nadzwyczajnej Rezydentury Artystycznej zespołu w sezonie 2023/2024 Filharmonii w Szczecinie.

Więcej o wydarzeniu TUTAJ.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2024-06-13, godz. 16:16 Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO] Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście". » więcej 2024-06-12, godz. 19:08 Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy. » więcej 2024-06-12, godz. 18:06 Debata o kulturze na naszej antenie W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze. » więcej 2024-06-11, godz. 21:56 Przed Sejmem pikietowali artyści "Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie. » więcej 2024-06-09, godz. 10:52 Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2024-06-09, godz. 09:02 Marek Stelar z kolejną nagrodą Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru". » więcej 2024-06-07, godz. 10:41 Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. » więcej 2024-06-06, godz. 08:17 Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów. » więcej 2024-06-04, godz. 09:50 Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat. » więcej 2024-06-03, godz. 14:10 Szczecinianie wygrali międzynarodowy festiwal w Rumunii [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zdobył pierwsze miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „We were and we'll still be” w Rumunii. » więcej
25262728293031